Okamura rozcupoval Transparency International: Je napojena na politiky!

Praha - Nezávislý senátor Tomio Okamura se v úterý ostře pustil do organizace Tranparency international ČR (TI ČR), která se profiluje jako společnost bojující proti korupci. Podle senátora tato organizace sama nedodržuje pravidla transparentnosti a bylo by taky vhodné prozkoumat její napojení na politiky.

Vztah senátora Okamury a obecně prospěšné společnosti Transparency international - Česká republika se přitom vyhrotil na konci minulého roku, když ho organizace zařadila mezi kandidáty s nejméně transparentní volební kampaní. Okamura na to reagoval značným pobouřením, protože podle svých slov ani žádnou kampaň nezahajoval, protože nebyl jako prezidentský kandidát do volby vůbec připuštěn a tedy si ani žádné billboardy či tisky letáků neobjednával.

Podle Okamury si však sama tato organizace transparentně nepočíná a má ve své minulosti co vysvětlovat. „V roce 2001 dostala česká pobočka protikorupční organizace Transparency international významnou finanční dotaci na pořádání mezinárodní konference. Organizace prý ale státu vrátila jen polovinu. Dotaci poskytlo ministerstvo financí tehdejšímu občanskému sdružení Transparency international. Toto občanské sdružení zaniklo v roce 2005, údajně bez právní kontinuity, ale již před vlastním zánikem založilo novou ‚obecně prospěšnou' společnost Tranparency international Česká republika," popsal Okamura.

Ten dále upozornil na to, že bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) a jeho ministr vnitra Ivan Langer (ODS) před lety spustili protikorupční linku 199, kterou za peníze ministerstva vnitra provozovala právě TI ČR. „Hned potom vydala tato protikorupční organizace optimistickou tiskovou zprávu o tom, že Česko je na tom s korupcí nejlépe od roku 1997, ačkoliv tehdejší americký velvyslanec Richard Graber konstatoval, že problémy s korupcí v ČR přetrvávají," přiblížil dále Okamura jedno ze svých podezření o nadstandardních vztazích TI ČR s některými politiky.

To však zástupci TI ČR odmítají. Podle jejich projektového vedoucího Stanislava Beránka by ani nebylo možné, aby Transparency international nějak hodnocení korupce v ČR ovlivnila, protože to nejsou oni, kdo index CPI uvádějící míru vnímání korupce, zpracovává.

Senátor se rovněž pozastavil nad tím, že tato protikorupční organizace neplní své povinnosti a nezveřejňuje všechny své výroční zprávy na internetu. Současně tedy tuto organizaci vyzval, aby zveřejnila své kompletní účetnictví od svého založení a zajistila jeho veřejnou dostupnost, aby si založila transparentní účet, zveřejnila všechny své smlouvy na internetu, a také zveřejnila zmíněné výroční zprávy. I zde však má Transparency international jiný pohled na věc. Jejich účetnictví je podle Beránka na internetu dohledatelné a i v případě jednotlivých projektů, lze snadno zjistit, čím se zabývají a kdo na ně dal peníze. "A pokud tomu tak v nějakém případě není, není problém se nám ozvat a požádat o informaci či kontultaci, což může udělat i pan Okamura," dodal Beránek, podle kterého jsou senátorovi obvinění sice emotivní, avšak zcela nekonkrétní a je tedy těžké na ně reagovat. Diskuzi o zřízení transparentního účtu se však nebrání.

Okamura rovněž zažádal ministerstva a další instituce o zaslání informací o financích, které této společnosti kdy poskytly a na jaké účely. „Odpovědi očekáváme v zákonné lhůtě 15 dní. Se získanými informacemi a skutečnostmi pak veřejnost transparentně seznámíme," dodal Okamura s tím, že v souvislosti s jeho pochybnostmi také zakládá nový web netransparency.cz, kde bude o případu zveřejňovat další informace.

Související

Předseda SPD Tomio Okamura

Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi

V televizním pořadu Partie Terezie Tománkové se střetli předseda Pirátů Zdeněk Hřib a lídr hnutí SPD Tomio Okamura. Předmětem jejich ostré diskuse byla energetická bezpečnost České republiky. Politici se zásadně neshodli na tom, jakým směrem by se měla česká energetika v budoucnu ubírat.

Více souvisejících

Tomio Okamura transparency international Mirek Topolánek

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu

Ještě než stihne aktuální sezóna české nejvyšší fotbalové soutěže skončit, vedení Baníku Ostravy ví, že ho ve zbytku ročníku povede již čtvrtý trenér. Po Pavlu Hapalovi, Tomáši Galáskovi a Ondřeji Smetanovi bude mít za cíl zachránit slavnou tuzemskou fotbalovou značku v první lize dosavadní trenér B-týmu Josef Dvorník. Pro osmatřicetiletého stratéga půjde o premiérové prvoligové angažmá a hned se bude jednat o takto velký křest ohněm.

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Těžba ropy

Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly

Ceny ropy prudce vzrostly a vyšplhaly se až na úroveň 115 dolarů za barel v reakci na zprávy, že se Spojené státy připravují na prodloužení blokády íránských přístavů. Ropa Brent po úterním uzavření na hodnotě mírně nad 110 dolary posílila, a i když kolem poledne její cena mírně korigovala na 114,37 dolaru, stále se drží vysoko nad úrovněmi z období před vypuknutím konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Evropský parlament

Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko

Evropská komise se rozhodla obrátit na Soudní dvůr Evropské unie v případě České republiky a Maďarska kvůli nesprávnému zapracování pravidel evropského zatýkacího rozkazu do jejich vnitrostátní legislativy. 

před 4 hodinami

Juraj Cintula

Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS

Slovenská justice vynesla definitivní tečku za jedním z nejzávažnějších kriminálních případů v historii země. Nejvyšší soud SR tuto středu pravoplatně potvrdil trest pro Juraje Cintulu, který v květnu 2024 v Handlové vážně postřelil předsedu vlády Roberta Fica. Útočník stráví za mřížemi 21 let.

před 5 hodinami

Donald Trump sdílel uměle vytvořený obrázek, na němž pózuje v obleku a slunečních brýlích s útočnou puškou

Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže

Donald Trump vydal další varování směrem k Íránu, tentokrát doprovázené vizuálně úderným příspěvkem na platformě Truth Social. Prezident sdílel uměle vytvořený obrázek, na němž pózuje v obleku a slunečních brýlích s útočnou puškou v ruce na pozadí výbuchů devastujících kopcovitou krajinu. Tento příspěvek, opatřený nápisem „No more Mr Nice Guy!“ (Konec hodného pána), představuje dosud nejostřejší tón v jeho komunikaci vůči Teheránu.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy

Světová meteorologická organizace (WMO) varuje před blížícím se klimatickým jevem El Niño, jehož rozvoj se očekává od poloviny roku 2026. Podle nejnovějších prognóz dojde k výraznému ovlivnění globálních teplot a srážkových úhrnů. Po období neutrálních podmínek z počátku roku ukazují klimatické modely na rychlé oteplování povrchových vod v rovníkovém Pacifiku, k čemuž by mohlo dojít již v období od května do července.

před 7 hodinami

Těžba ropy

Odchod Spojených arabských emirátů z OPEC otřásl světem. Proč je tak významný?

Rozhodnutí Spojených arabských emirátů (SAE) o náhlém vystoupení z kartelu OPEC je událostí mimořádného významu. Emiráty byly členy této organizace ještě dříve, než v roce 1971 vznikly jako samostatný stát. OPEC po celá desetiletí ovládal ceny ropy regulací těžby, přičemž zásadní roli sehrál už během ropných krizí v 70. letech, které tehdy od základů změnily globální energetickou politiku.

před 8 hodinami

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům

Estonsko podniká kroky k tomu, aby zabránilo ruským vojákům ve vstupu do země, a to i v době, kdy boje na Ukrajině utichnou. Tato pobaltská země letos zablokovala vstup přibližně 1 300 bývalým ruským bojovníkům a nyní vyvíjí tlak na Brusel, aby zavedl celoevropský zákaz. Tallinn prosazuje, aby dveře do Evropské unie zůstaly pro tyto osoby zavřené dlouho poté, co na frontě utichnou zbraně.

před 8 hodinami

Vojenská přehlídka u příležitosti výročí konce druhé světové války. (9.5.2025)

Ruská přehlídka ke Dni vítězství bude poprvé po 20 letech bez vojenské techniky. Důvod ministerstvo tají

Rusko letos výrazně omezí průběh tradiční vojenské přehlídky ke Dni vítězství na Rudém náměstí v Moskvě. Ministerstvo obrany oznámilo, že se akce obejde bez předvádění vojenské techniky, což je u události, která obvykle slouží k prezentaci vojenské síly státu, neobvyklé. Jako důvod úřady uvedly současnou operační situaci, aniž by poskytly podrobnější vysvětlení.

před 9 hodinami

Ekonomika

Řítí se svět do další ekonomické krize? Tentokrát by se neodehrála stejně, jako ta předchozí

Vzpomínky na pád banky Lehman Brothers v září 2008 jsou pro mnohé stále živé. Bobby Seagull tehdy pracoval jako obchodník v londýnském Canary Wharf a do kanceláře dorazil před šestou ráno naposledy. Ačkoliv zprávy z Ameriky věštily bankrot, zaměstnanci v Británii netušili, co to pro ně znamená. V kancelářích zavládl chaos a někteří lidé si začali brát obrazy ze stěn jako náhradu za dlužné akcie.

před 11 hodinami

Jarní příroda

Předpověď počasí: Co přinese první květnový prodloužený víkend?

Nadcházející prodloužený víkend slibuje převážně jasnou až polojasnou oblohu a postupný nárůst teplot, které v neděli vyšplhají až na letních 26 stupňů Celsia. Zatímco páteční ráno mohou na mnoha místech ještě potrápit přízemní mrazíky, které představují riziko pro kvetoucí vegetaci, zbytek volna bude ve znamení slunečného počasí. Srážky se během prodlouženého víkendu téměř neobjeví, pouze v neděli se na západě republiky může vyskytnout oblačnost s ojedinělými přeháňkami.

včera

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Politico: Válka v Íránu odhalila zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO

Probíhající konflikt v Íránu odhalil podle vojenských expertů a diplomatů zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO. Ačkoliv se aliance do americko-izraelské války přímo nezapojila, střet v Perském zálivu ukázal nedostatky, které by mohly být kritické v případě případného útoku Ruska na členský stát. Evropští představitelé varují, že Moskva by mohla být připravena k agresi již kolem roku 2029, což zvyšuje tlak na urychlenou modernizaci armád.

Aktualizováno včera

včera

včera

Velryba Timmy byla vyproštěna, míří do Severního moře. Vědci se stále neshodnou, zda přežije

Záchranáři v Německu v úterý dosáhli významného pokroku při snaze o vysvobození uvízlého plejtváka dlouhoploutvého. Zvíře, kterému média přezdívají Timmy, se podařilo úspěšně navést do speciálně upraveného člunu, který by ho měl převézt do hlubších vod. Tato operace představuje další pokus o záchranu tvora, jehož boj o přežití sleduje německá veřejnost již několik týdnů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy