Müllerová rozjíždí jednání o ukončení sKaret! Co se stalo?

Praha - Vláda dnes znovu odmítla návrh ministryně práce Ludmily Müllerové (TOP 09) na úpravu systému sKaret. Kabinet jí doporučil, aby připravila ukončení projektu a intenzivně o něm jednala s Českou spořitelnou (ČS), která sKarty provozuje. Novinářům to po jednání vlády řekl premiér Petr Nečas.

Müllerová oznámila, že doporučení bude respektovat a nyní očekává sérii jednání na ministerstvu, ale i s bankou. Kdy návrh na zrušení karty vládě přinese, odhadovat nechtěla.

"Chci, aby člověk byl na prvním místě. Aby sKarta nebyla jakýmkoliv předmětem politických dohadů," řekla novinářům. Prioritou je podle ní to, aby se dávky dostaly včas ke klientům. V podkladech pro vládu její ministerstvo varovalo, že pokud by se systém neupravil, hrozilo by zpožďování dávek.

Opoziční Věci veřejné dnes oznámily, že pokud ČS vznese nárok na vyrovnání, podají trestní oznámení na exministra Drábka a na jeho někdejšího náměstka Vladimíra Šišku. Podle šéfky poslanců VV Kateřiny Klasnové je možné, že uzavřeli smlouvu nevýhodnou pro stát.

Podle Müllerové bude potřeba připravit i přechodná opatření, kartu má totiž skoro 275.000 lidí. "Budeme dělat vše pro to, aby se výplaty dávek jakýmkoliv způsobem nezpozdily," uvedla. To ČTK řekla i nová ředitelka úřadu práce Marie Bílková. Podle ní by při případném ukončení projektu úřady nejspíš "operativně oslovily" držitele sKaret, aby s nimi dojednaly jiný způsob vyplácení. Podotkla, že by to opět znamenalo velký nápor na úředníky. "Je vždy potřeba udělat vše pro to, aby lidé dávky dostali," ujistila šéfka úřadu práce.

Česká spořitelna, která má se státem smlouvu až do roku 2024, se zatím k celé situaci příliš nevyjadřuje. „Jsme připraveni s paní ministryní jednat, další komentáře jsou předčasné, nebudeme předjímat výsledek jednání," řekla stručně pro rozhlas.cz mluvčí spořitelny Helena Matuszná.

Ministryně už dříve řekla, že nechce projekt ukončit, protože se obává, že by banka mohla po státu požadovat finanční odškodnění v řádech stovek milionů korun. Jak by případně kompenzace vypadaly, není zatím jasné. Podle premiéra Petra Nečase je zatím předčasné o tom mluvit.

Podle Václava Krásy, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením je projekt nesmyslný. „SKarty jsou jednak z ekonomického hlediska nesmyslné, za druhé je to privatizace státní sféry. Všechna data, která jsou svěřována komerčnímu subjektu, potom můžou být různým způsobem zneužita," prohlásil.

Projektem sKaret se zřejmě bude zabývat také soud. Žalobu na smlouvu mezi státem a Českou spořitelnou podala minulý týden Jiřina Zárubová, které se nelíbí, že stát předal její osobní údaje soukromé společnosti.

Související

Prezident Miloš Zeman s předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením Václavem Krásou

Rada postižených slaví 20 let. Přispěla k přijetí zákonů, brojila proti Drábkově sKartě

Prosazení zákona o sociálních službách v Česku či zrušení sKaret, s nimiž si měli potřební povinně vybírat dávky z bankomatů, řadí mezi své dosavadní úspěchy Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Za dvě desetiletí existence přispěla k přijetí řady novel ke zlepšení života handicapovaných. ČTK to řekl předseda rady Václav Krása. Dvacáté výročí NRZP oslavila dnes v Jízdárně Pražského hradu.
Ilustrační foto

Slovensko plánuje projekt sKaret, v Česku to dopadlo fiaskem

Bratislava - Slovensko plánuje zřídit občanům zvláštní účty s platební kartou, na který by obyvatelé země dostávali sociální dávky a jiné příspěvky. Zřízením centrálního registru chce stát kromě jiného získat přehled o platbách, které posílá občanům, informovalo ministerstvo financí. Podobný systém sociálních karet rozběhlo v minulosti Česko, po kritice byl tento způsob vyplácení dávek ovšem zrušen.

Více souvisejících

sociální karta Ludmila Müllerová

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Prezident Trump

Trump si ředí krev. Užívá výrazně vyšší dávky léků, než mu stanovili lékaři

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro The Wall Street Journal otevřeně promluvil o svém zdravotním stavu. Přiznal v něm, že vědomě ignoruje doporučení svých lékařů ohledně užívání aspirinu. Devětasedmdesátiletý politik uvedl, že denně bere vyšší dávku, než mu odborníci radí, což dává do souvislosti s viditelnými modřinami na svých rukou.

před 2 hodinami

včera

včera

Tomáš Plekanec

Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno

Než se stihl s námi všemi rozloučit rok 2025, stihli naopak hned dva extraligové kluby sáhnout ke změnám na lavičkách. Zatímco jedna z nich byla nečekaná, o druhé už se spekulovalo delší dobu. Ta nečekaná přišla z Třince, který v době, kdy moravskoslezský celek atakuje nejvyšší příčky extraligové tabulky, opouští úspěšný stratég Zdeněk Moták. Druhá změna je z kategorie očekávaných, neboť se jedná o konec Davida Čermáka na lavičce Kladna. To se už delší dobu trápí a neustále se tak předposlednímu celku ztenčuje náskok před posledním Litvínovem.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval

Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala. 

včera

včera

Pavel Nečas

Zemřel známý herec Pavel Nečas

Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění

Česko má za sebou v očích policistů průměrnou silvestrovskou noc, která se výrazně nelišila oproti předchozím rokům. Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu či používání pyrotechniky. Došlo ale nejméně ke dvěma incidentům, které si vyžádaly vážná zranění zúčastněných osob. 

včera

včera

31. prosince 2025 21:43

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

31. prosince 2025 20:27

Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně

Středočeští hasiči vyjeli během silvestrovského večera k rozsáhlému požáru bývalého hotelu v obci u Slapské přehrady. Podle posledních informací již došlo k lokalizaci požáru, plameny se tak nadále nešíří. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy