Prosazení zákona o sociálních službách v Česku či zrušení sKaret, s nimiž si měli potřební povinně vybírat dávky z bankomatů, řadí mezi své dosavadní úspěchy Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Za dvě desetiletí existence přispěla k přijetí řady novel ke zlepšení života handicapovaných. ČTK to řekl předseda rady Václav Krása. Dvacáté výročí NRZP oslavila dnes v Jízdárně Pražského hradu.
Slavnostní setkání se mělo původně konat před dvěma měsíci, kvůli koronaviru se přesunulo. Rada vznikla v červnu 2000, kdy se na tom dohodla dvě sdružení organizací postižených. Nyní zastřešuje spolky, kde víc než polovinu členů tvoří lidé s handicapem a jejich blízcí. Vyjednává za ně s vládou, ministerstvy, kraji, zákonodárci či úřady.
"Měli jsme lví podíl na přijetí zákona o sociálních službách. I když měl chyby a několikrát se novelizoval, bylo hlavní, že vznikl. Podařilo se zavést příspěvek na péči, a tak posílit kupní sílu klientů, aby si mohli služby zaplatit," uvedl Krása, který v čele rady stojí téměř 18 let.
V minulých letech rada bojovala za zvyšování příspěvků na péči či zlepšení zaměstnávání lidí s handicapem. Za minulé krize se postavila proti úsporným škrtům. Ostře vystupovala proti sKartě. Ta se zavedla v roce 2012 za tehdejšího ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). Projekt vyvolal vlnu odporu. Rada uspořádala v Praze demonstraci, na kterou dorazilo několik tisíc lidí s handicapem a jejich blízkých. Systém sKaret se zhruba po roce a půl v roce 2014 zrušil, podle Krásy i po tlaku NRZP. "Něco jsme zachránili, něco prohráli," shrnul šéf rady. Podotkl, že se dosud nepodařilo přijmout třeba zákon o ucelené rehabilitaci.
Rada podle svého předsedy před pár lety změnila taktiku a snaží se místo protestů "diplomaticky vyjednávat" o zlepšování podmínek. Své zástupce má ve vládním výboru, v různých radách a komisích. "Je paradox, že když jsme upustili od nátlakových akcí, je stále větší tlak na zmenšení našeho vlivu v různých veřejných strukturách a na snížení podpory," zmínil šéf rady.
Podle místopředsedy NRZP Jana Uherky se dá předpokládat, že bude v příštích letech kvůli krizi a zajišťování peněz naplňování cílů složitější a rada bude muset vystupovat výrazněji. Krása věří, že se případné škrty lidí s handicapem příliš nedotknou. Nové představitele si rada bude bude volit příští rok v květnu.
I když se podle vedení rady podmínky lidí s handicapem v posledních dvou desetiletích zlepšily, stav ideální není. "Stále platí, že se osoby se zdravotním postižením a jejich rodiny nacházejí vůči většinové společnosti v nerovném postavení. A nerovnost, jak známo, deformuje - jak je samotné, tak většinovou společnost," uvedl Uherka.
Výročí NRZP oslavila v jízdárně Pražského hradu. Prezident Miloš Zeman dal akci záštitu, sám se jí ale nezúčastní.
Statečnost lidí, kteří se někdy i celoživotně potýkají se svými tělesnými omezeními, vyzdvihl premiér Andrej Babiš (ANO), setkání pozdravili i ministři Karel Havlíček a Jana Maláčová a další politici či příznivci sdružení. "Žít se zdravotním handicapem je těžké a lidé, kteří bojují s nepřízní osudu a nevzdávají se, nám všem mohou být inspirací," uvedl Babiš a poděkoval radě za její práci. Připomněl, že zdravotně postižení jsou jednou z nejohroženějších skupin obyvatel při pandemii koronaviru. "Klíčová je dostupná zdravotní a sociální péče a včasná informovanost i mezi blízkými," uvedl.
Související
Postup výměny průkazů postižených lidí možná bude snazší
"Postižení nemůžou stát ve frontách." NRZP žádá vytvoření mobilních očkovacích týmů
Václav Krása , zdravotně postižení , Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) , zákony , sociální péče , sociální karta , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 44 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek