Rada postižených slaví 20 let. Přispěla k přijetí zákonů, brojila proti Drábkově sKartě

Prosazení zákona o sociálních službách v Česku či zrušení sKaret, s nimiž si měli potřební povinně vybírat dávky z bankomatů, řadí mezi své dosavadní úspěchy Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Za dvě desetiletí existence přispěla k přijetí řady novel ke zlepšení života handicapovaných. ČTK to řekl předseda rady Václav Krása. Dvacáté výročí NRZP oslavila dnes v Jízdárně Pražského hradu.

Slavnostní setkání se mělo původně konat před dvěma měsíci, kvůli koronaviru se přesunulo. Rada vznikla v červnu 2000, kdy se na tom dohodla dvě sdružení organizací postižených. Nyní zastřešuje spolky, kde víc než polovinu členů tvoří lidé s handicapem a jejich blízcí. Vyjednává za ně s vládou, ministerstvy, kraji, zákonodárci či úřady.

"Měli jsme lví podíl na přijetí zákona o sociálních službách. I když měl chyby a několikrát se novelizoval, bylo hlavní, že vznikl. Podařilo se zavést příspěvek na péči, a tak posílit kupní sílu klientů, aby si mohli služby zaplatit," uvedl Krása, který v čele rady stojí téměř 18 let.

V minulých letech rada bojovala za zvyšování příspěvků na péči či zlepšení zaměstnávání lidí s handicapem. Za minulé krize se postavila proti úsporným škrtům. Ostře vystupovala proti sKartě. Ta se zavedla v roce 2012 za tehdejšího ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). Projekt vyvolal vlnu odporu. Rada uspořádala v Praze demonstraci, na kterou dorazilo několik tisíc lidí s handicapem a jejich blízkých. Systém sKaret se zhruba po roce a půl v roce 2014 zrušil, podle Krásy i po tlaku NRZP. "Něco jsme zachránili, něco prohráli," shrnul šéf rady. Podotkl, že se dosud nepodařilo přijmout třeba zákon o ucelené rehabilitaci.

Rada podle svého předsedy před pár lety změnila taktiku a snaží se místo protestů "diplomaticky vyjednávat" o zlepšování podmínek. Své zástupce má ve vládním výboru, v různých radách a komisích. "Je paradox, že když jsme upustili od nátlakových akcí, je stále větší tlak na zmenšení našeho vlivu v různých veřejných strukturách a na snížení podpory," zmínil šéf rady.

Podle místopředsedy NRZP Jana Uherky se dá předpokládat, že bude v příštích letech kvůli krizi a zajišťování peněz naplňování cílů složitější a rada bude muset vystupovat výrazněji. Krása věří, že se případné škrty lidí s handicapem příliš nedotknou. Nové představitele si rada bude bude volit příští rok v květnu.

I když se podle vedení rady podmínky lidí s handicapem v posledních dvou desetiletích zlepšily, stav ideální není. "Stále platí, že se osoby se zdravotním postižením a jejich rodiny nacházejí vůči většinové společnosti v nerovném postavení. A nerovnost, jak známo, deformuje - jak je samotné, tak většinovou společnost," uvedl Uherka.

Výročí NRZP oslavila v jízdárně Pražského hradu. Prezident Miloš Zeman dal akci záštitu, sám se jí ale nezúčastní. 

Statečnost lidí, kteří se někdy i celoživotně potýkají se svými tělesnými omezeními, vyzdvihl premiér Andrej Babiš (ANO), setkání pozdravili i ministři Karel Havlíček a Jana Maláčová a další politici či příznivci sdružení. "Žít se zdravotním handicapem je těžké a lidé, kteří bojují s nepřízní osudu a nevzdávají se, nám všem mohou být inspirací," uvedl Babiš a poděkoval radě za její práci. Připomněl, že zdravotně postižení jsou jednou z nejohroženějších skupin obyvatel při pandemii koronaviru. "Klíčová je dostupná zdravotní a sociální péče a včasná informovanost i mezi blízkými," uvedl.

Související

Ilustrační foto

Postup výměny průkazů postižených lidí možná bude snazší

Postup pravidelné výměny průkazu osoby se zdravotním postižením se možná v některých případech zjednoduší. Sněmovní sociální výbor dnes podpořil novelu zejména lidoveckých poslanců, podle níž by se neposuzoval zdravotní stav u lidí, kteří mají průkaz přiznaný trvale. Změna by podle autorů ulevila i lékařské posudkové službě.

Více souvisejících

Václav Krása zdravotně postižení Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) zákony sociální péče sociální karta Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 44 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy