Bratislava - Slovensko plánuje zřídit občanům zvláštní účty s platební kartou, na který by obyvatelé země dostávali sociální dávky a jiné příspěvky. Zřízením centrálního registru chce stát kromě jiného získat přehled o platbách, které posílá občanům, informovalo ministerstvo financí. Podobný systém sociálních karet rozběhlo v minulosti Česko, po kritice byl tento způsob vyplácení dávek ovšem zrušen.
Záměr slovenského projektu počítá s tím, že na státní účet, takzvanou elektronickou peněženku, by Slováci dostávali nejen sociální dávky, ale také důchod, nemocenskou, stipendia nebo přeplatky na daních. Peníze z tohoto účtu by si jeho majitel mohl vybrat pomocí platební karty nebo jistou částku převést na svůj účet v komerční bance.
Od nového systému vyplácení státních dávek si slovenské ministerstvo financí slibuje také úsporu nákladů, protože v současnosti se značný podíl těchto plateb uskutečňuje v hotovosti. Ministerstvo zvažuje, že projekt realizuje ve spolupráci se státní Slovenskou poštou, která má na pětimilionovém Slovensku zhruba 1500 poboček.
Chystaný slovenský projekt vyplácení dávek nebude novinkou. Podobný systém fungoval v Česku, kde ho stát realizoval ve spolupráci s Českou spořitelnou. Sociální karty, které zavedl resort pod Drábkovým vedením, měla spořitelna provozovat do roku 2024. Převzalo je 277 550 lidí, dalších 4070 je odmítlo.
Celkem přes tyto účty od jejich zavedení do zrušení, tedy zhruba za rok a půl, protekly dávky za 18,48 miliardy korun. Projekt kritizovala rada postižených, odbory, tehdejší opoziční a později i koaliční politici, ombudsman či ochránci soukromí. Zákonodárci přijali loni senátní zákon, který systém zrušil.
Kriticky se ke kartám vyjádřila i generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková. „Největší chybou projektu bylo, že celý koncept vůbec nerespektoval možnosti a životní podmínky plánovaných uživatelů. Byl založen na zcela mylném hodnocení rozsahu a forem zneužívání dávek, takže nikdy nemohl naplnit avizované cíle."
Podle Drábka (TOP 09) bylo cílem karet ušetřit čtvrt miliardy korun za náklady spojené s poštovním doručováním, což by se také stalo při plném rozjezdu projektu. "Důležité je, že vynaložená částka se měla mnohokrát vrátit v úspoře. Nakonec i dnes ministr Koníček mluvil o tom, že za zhruba tři čtvrti roku postupného rozjezdu sKaret se uspořilo asi 40 milionů korun, takže je vidět, že úspory nebyly pouze nakreslené, ale reálné," prohlásil v srpnu 2013 Drábek pro ČT.
"Každá nová věc sklízí hodně kritiky. I Eiffelova věž v Paříži, když byla postavena, sklízela velkou kritiku. Po čase se něco takového stane normálním. To, že jednou stát přistoupí k elektronické výplatě sociálních dávek tak, jak je to v řadě jiných zemí, to je naprosto jasné," řekl pak v dubnu 2014 Drábek.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) musí nyní dořešit vyrovnání s Českou spořitelnou. Mluvčí resortu Petr Habáň pro ECHO24.cz přiznal, že už nějaká jednání se zástupci České spořitelny byla a budou. To potvrdil i Marek Pšeničný z tiskového centra České spořitelny. „Dokud nebudou ukončena jednání s ministerstvem o náhradách vynaložených prostředků České spořitelny, nebudeme komentovat jejich průběh," dodal Pšeničný.
Související
Fico vystoupil v ruské televizi a posloužil propagandě Kremlu. Navíc se chystá do Moskvy
Fico využil 28. říjen ke kritice. Zmínil Fialův údajný exces, jde i o Babiše
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 3 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák