Praha - Bývalý prezident Václav Klaus dnes přímo neřekl, zda by on jmenoval literárního historika Martina C. Putnu profesorem. Jeho nástupce Miloš Zeman jmenování Putny odmítá, důvody neuvedl a svým krokem pobouřil akademickou obec i řadu politiků. Klaus nicméně řekl, že on za svá dvě funkční období všem návrhům na jmenování profesorů vyhověl, ač nad některými "vzdychal".
"Je to spor vážný, je to spor o ústavní pravomoci prezidenta. Deset let jsem se utkával s problémem, co znamená podle naší nepřesné ústavy slovo 'jmenuje'. Znamená to, že je pošťákem, který automaticky podepíše všechno, co je mu posláno na stůl. Nebo to znamená, že když jmenuje prezident, tak je to jeho zodpovědnost a on o tom má něco říci," řekl dnes novinářům Klaus před autogramiádou svých knih na literárním festivalu Svět knihy v Praze.
Na otázku, jestli by Putnu on sám jmenovat, Klaus přímo neodpověděl. "Za těch deset let jsem všechny jmenoval. A někdy jsem vzdychal hodně a někdy méně," uvedl. Podle něj se celá věc nedá vyřešit bez jasné definice v ústavě.
Rektor Karlovy univerzity Václav Hampl požádal Hrad o vysvětlení a napsal k tomu své vyjádření. "Musím kategoricky odmítnout spekulace o tom, že by hlediskem pro jmenování či nejmenování profesorem mohla snad být stanoviska k církevním restitucím, více či méně liberální názory či dokonce sexuální orientace," píše Hampl.
Předpokládá, že pokud důvody Putnova nejmenování by byly skutečně ponižující, musí se týkat nějakého skutečně závažného morálního pochybení.
"V opačném případě by nešlo o nic jiného, než o naprosto nepřijatelný mocenský zásah do akademické obce a vnášení nejhorších aspektů politiky do sfér, kde mají rozhodovat čistě odborná hlediska," uvádí rektor UK.
Konstatuje rovněž, že o žádném etickém pochybení doc. Putny neví ani on, ani Vědecká rada Univerzity Karlovy, ale ani profesoři z univerzit v kalifornském Berkley, německém Regensburgu a dánském Aarhusu, kteří profesorské řízení docenta Putny doporučili, píše server Aktualne.cz.
Martin C. Putna (1968) je literární historik a kritik, zabývá se zejména katolickou literaturou. Na titulu v oboru sociální a kulturní antropologie pracoval rok a půl. V průběhu té doby jeho práci kladně hodnotily desítky českých a také zahraničních kapacit, celkem asi padesát lidí.
Vědecká rada ho nominovala, vláda jeho jmenování profesorem projednala a ministr školství Petr Fiala vše předal prezidentovi k podpisu. Jmenovací listiny má Zeman stále u sebe. Předat je měl novým profesorům podepsané 11. června v pražském Karolinu.
Související
Pavel chce, aby Česko i nadále bylo bezpečnou a prosperující zemí
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
prezident čr , Václav Klaus , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
včera
Policie vyšetřuje tragédii ve Vsetíně. Důchodkyně nepřežila střet s autem
včera
Britská monarchie ukázala soudržnost. Na fotce ale chybějí někteří členové rodiny
včera
Slavia potrestala hříšníky z posledních zápasů. Bořil a Chorý zaplatí pokutu
včera
Vojtěch si vytyčil nelehký úkol. Chce, aby Češi omezili pití alkoholu
včera
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
včera
Senior tvrdil, že umístil bombu na ministerstvu. Po vyjednávání se vzdal
včera
Předpověď počasí předpokládá změnu, kterou pocítíme. Nastane o víkendu
včera
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
včera
Z Bílého domu vylezl další bizár. Trump nabízí slevy, které jsou matematicky nemožné
včera
Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil
včera
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
včera
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
včera
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
včera
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
včera
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
včera
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
včera
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
22. dubna 2026 21:15
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
22. dubna 2026 19:55
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
22. dubna 2026 18:38
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Německý ministr obrany Boris Pistorius představil první komplexní vojenskou strategii Bundeswehru, která reaguje na zásadní proměnu bezpečnostní situace v Evropě. K těmto změnám přispěl ruský útok na Ukrajinu, napětí ve vztazích s USA a aktuální konflikt na Blízkém východě. Berlín se nyní snaží jasně vytyčit svůj nový vojenský kurz, aby odpovídal aktuálním výzvám.
Zdroj: Libor Novák