Topolánek končí jako volební lídr ODS, vystřídá ho Nečas

Praha - Předseda ODS Mirek Topolánek odstoupil z čela jihomoravské kandidátky. Respektoval výzvu výkonné rady, která ho k rezignaci ve čtvrtek večer vyzvala, lídrem občanských demokratů bude místopředseda Petr Nečas.

Jihočeská ODS odstoupení Mirka Topolánka přivítala. Její šéf Martin Kuba řekl agentuře Mediafax, že jihočeská ODS jela na výkonnou radu s tím, aby došlo ke změně ve vedení strany. "Mirek Topolánek měl být vystřídán již na loňském podzimním kongresu, což tehdy jihočeská ODS prosazovala," uvedl Kuba.

"Výkonná rada mě doporučila zvážit i setrvání ve funkci předsedy ODS, to samozřejmě zvážím," prohlásil po jednání vedení strany Topolánek. "Jedna věc je volební lídr a druhá předseda strany, tato dichotomie dlouhodobě není možná," odpověděl Topolánek na otázku, do kdy se rozhodne, zda bude dál předseda strany. Podle něj to není otázka související s volbami, nejzazší termín je kongres.

"Petr Nečas bude mít moji plnou podporu," konstatoval Topolánek s tím, že rozhodnutí o odstoupení učinil zcela sám.

"Moje neukázněnost a nešikovnost obracela diskusi jinam, " přiznal Topolánek s tím, že nyní strana vyřešila přetlak, který v ní vznikl a bude se moci plně koncentrovat na volby.

Nečas uvedl, že se teď bude plně orientovat na volby. "Nedovolme, aby levice ovládla tuto zemi," vyzval voliče.

"Rozhodování nebyo jednoduché, bylo řeba nechat promluvit lidi, kteří přijeli z regionů. Nemusel jsem se tak rozhodnout, ale mě jde o značku, jde mi o ODS. Mé výroky byla věc, která nás poškozovala. Výzva, kterou jsem dostal, však byla tak masivní, že se nedala nerespektovat," vysvětlil Topolánek.

Nečas uvedl, že se teď bude plně orientovat na volby. "Nedovolme, aby levice ovládla tuto zemi," vyzval voliče. Dále uvedl, že je nyní připraven pracovat 24 hodin denně, zařadit ještě vyšší rychlostní stupeň až do vítězných voleb.

"Jsem připraven na pozici premiéra. Jinak bych místo volebního lídra nepřijal," řekl novinářům Nečas.

"Jsem přesvědčen, že Petr Nečas bude tím, kdo zvrátí pád volebních preferencí. Chtěl bych také poděkovat za rozhodnutí Mirkovi Topolánkovi, zachoval se jako někdo, pro koho jsou důležitější zájmy ODS, než osobní zájmy," řekl místopředseda strany David Vodrážka.

"Nebyl žádný jiný návrh, než Petr Nečas, hlasovali pro něj všichni, kromě jednoho, který se zdržel hlasování. Další změny na kandidátkách jsme neprojednávali," upřesnil Vodrážka. Podle něj je však zatím předčasné řešit, kdo bude premiérem, nejdřív strana potřebuje vyhrát volby.

Na Topolánkovo místo postoupí na jižní Moravě Václav Mencl jako jednička tamní kandidátky.

Člen vedení jihomoravské ODS poslanec Walter Bartoš řekl agnetuře Mediafax, že respektuje rozhodnutí výkonné rady. "Nedá se s tím nic dělat, je to tak jak to je. Musíme se teď sebrat, pustit se pořádně do voleb a o volební výsledek se poprat," uvedl Bartoš.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda komentoval Topolánkův odchod s tím, že jde o hlubší krizi v ODS, spíše než o kontroverzní výroky. "Petr Nečas patří ke korektním politikům, ale nebyla by potíž ani s Mirkem Topolánkem, uzavíráme dohody s politickými stranami, ne jednotlivci," komentoval nového volebního lídra šéf lidovců.

"Je to na voličích, ODS je suverénní politická strana a je na ní, jak své problémy vyřeší," zhodnotila vývoj v ODS Miloslava Vostrá (KSČM).

Nominování Nečase pozitivně ohodnotili zelení a TOP 09. „Je tu určitá garance, že politika ODS bude mít nějaké parametry slušnosti,“ řekl první místopředseda zelených František Pelc.

„Je to velmi slušný člověk. Trochu je nevýhodou, že je introvert, což asi není dobré pro politiku,“ řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg o Nečasovi. Schwarzenberg se také postavil za Topolánka. „Topolánek nebyl špatný premiér a vedl nás dobře během předsednictví,“ konstatoval senátor s tím, že si Topolánek svými výroky svoji reputaci trochu pokazil. „A jak to bývá, všichni se od něj odvrátili,“ konstatoval Schwarzenberg.

Související

Mirek Topolánek

Expremiér Mirek Topolánek bojuje s rakovinou. Jeho stav je vážný

Bývalý předseda vlády Mirek Topolánek oznámil, že se potýká s vážným zdravotním problémem. V podcastu Zlámaný topol na webu Info sdělil, že mu byla diagnostikována rakovina slinivky. Podle jeho slov je jeho stav „docela vážný“ a příští týden ho čeká zahájení chemoterapie.

Více souvisejících

Mirek Topolánek Petr Nečas ODS

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Jürgen Klopp

Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou

Německý fotbalový národní tým byl jedním z těch, kterým se nedávný světový šampionát nevydařil, neboť jako jeden z favoritů skončil překvapivě už v šestnáctifinále, kde nestačil na Paraguay. Právě po tomto konci skončil v roli trenéra Julian Nagelsmann a prakticky od té doby se jako o jediném možném kandidátovi na uvolněný post hovořilo o Jürgenu Kloppovi. Nakonec se tento bývalý trenér Dortmundu či Liverpoolu a muž, který měl naposledy na starost akademii klubů sítě Red Bull, vrací na trenérský post a rovnou na takto exponovaný.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

raketový systém Patriot z USA

Vlivná členka MAGA se odjela na Ukrajinu přesvědčit, jak vypadá válka. Okamžitě pošlete Patrioty, píše Trumpovi

Vlivná americká konzervativní komentátorka a výrazná stoupenkyně hnutí MAGA Laura Loomerová vyzvala Spojené státy, aby Ukrajině neprodleně poskytly další protiraketové systémy Patriot. K tomuto zásadnímu obratu ve svém dosavadním postoji dospěla přímo v Kyjevě, kde na vlastní kůži zažila několik dní intenzivního ruského ostřelování a byla nucena opakovaně vyhledat úkryt před balistickými raketami.

včera

včera

Nemocnice, ilustrační foto

Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků

Útoky na zdravotnická zařízení, personál i sanitní vozy se v moderních válečných konfliktech stávají čím dál běžnější realitou. Přestože mezinárodní právo přiznává nemocnicím a zdravotníkům zvláštní ochranu již od první Ženevské úmluvy z roku 1864, praxe na bojištích od Ukrajiny přes Blízký východ až po Súdán ukazuje, že se tato pravidla dramaticky hroutí. Zdravotnická infrastruktura se v mnoha případech stává přímým terčem útoků, což má devastující dopady na civilní obyvatelstvo.

včera

Andrej Babiš

Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky

Tuzemská energetika směřuje k zásadní proměně povolovacích procesů pro stavbu ekologických zdrojů energie. Vláda na svém pondělním jednání schválila vznik speciálních akceleračních zón, které mají výrazně zjednodušit a zrychlit výstavbu nových větrných elektráren a rozsáhlých solárních parků. Celkově se v České republice počítá se vznikem 61 takových oblasti.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce

Rozsáhlé lesní požáry v jižní a západní Evropě ani po týdnech intenzivního boje neustupují a situace v zasažených regionech zůstává mimořádně dramatická. Francouzští i španělští záchranáři čelí jedné z nejhorších požárních vln v moderní historii, kterou navíc v nejbližších dnech dále zkomplikuje příchod již čtvrté vlny veder během letošního léta. Podle meteorologů se teploty v západní Evropě opět vyšplhají až k hranici čtyřiceti stupňů Celsia.

včera

Rusko, Kreml

Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině

Ruský politický aparát přišel s novým požadavkem vůči západním státům. Tamní zákonodárci totiž prohlásili, že Moskva bude po evropských zemích nekompromisně požadovat finanční odškodnění za škody způsobené během válečného konfliktu na Ukrajině. Vedení Ruské federace se navíc nadále hodlá domáhat navrácení přibližně tří set miliard dolarů v podobě aktiv, která byla na Západě zmrazena po vypuknutí invaze v roce 2022.

včera

včera

Prezident Trump

Trump poslechl vedení armády. Přestal bombardovat Írán

Spojené státy již třetí noc v řadě pozastavily letecké údery na území Íránu. K dočasnému klidu zbraní došlo poté, co špičky americké armády doporučily prezidentu Donaldu Trumpovi bombardovací kampaň přerušit. Paralelně s tím probíhají intenzivní diplomatická jednání, jejichž cílem je zabránit návratu k otevřenému válečnému konfliktu. Na kroky Washingtonu a přerušení bojových akcí již zareagovaly světové trhy, což vedlo k poklesu cen ropy.

včera

Pentagon

Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky

Počet amerických vojenských obětí v konfliktu s Íránem překročil hranici šesti set. Americké ministerstvo obrany totiž během soboty aktualizovalo svou oficiální databázi obětí, do níž zpětně zaevidovalo více než sto čtyřicet nově zraněných vojáků. Do systému se navíc vrátila jména čtyř příslušníků armády, kteří zahynuli při nedávných íránských útocích a z oficiálních přehledů dříve z nejasných důvodů zmizeli. K úpravě dat dochází v době, kdy Pentagon čelí sílící kritice za netransparentnost při informování o skutečných ztrátách.

včera

včera

včera

Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže

Mladík podezřelý ze sobotního teroristického útoku v Berlíně, jehož policisté v neděli zastřelili, nebyl pro německé bezpečnostní složky neznámou osobou. V Německu se již dříve dopustil zločinů, loni vycestoval ze země a kontaktoval teroristy z Islámského státu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy