Praha - Představitelé KSČM dnes navrhli prezidentovi Miloši Zemanovi, aby se situace po demisi premiéra Petra Nečase řešila vypsáním předčasných voleb. Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s hlavou státu novinářům řekl, že jiná řešení by prohloubila politickou a ekonomickou krizi. Zeman se podle Filipa s komunistickým názorem seznámil, svůj názor na řešení situace ale hodlá zveřejnit až v úterý.
Filip přijel do zámku Lány na Kladensku dnes odpoledne společně s místopředsedkyní ÚV KSČM Miloslavou Vostrou. Se Zemanem jednali zhruba hodinu a půl. Komunisté už před setkáním s prezidentem volali po vypsání předčasných voleb."My jsme předložili vlastní návrh řešení a pan prezident řekl, že rád náš názor slyšel a že své rozhodnutí sdělí po vyslechnutí názoru všech politických stran," řekl Filip. O možnosti vytvoření úřednické vlády a o případné podpoře KSČM takovému kabinetu se Zemanem prý komunističtí představitelé nehovořili.Navečer se Zeman sejde ještě se předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a s místopředsedou strany Michalem Haškem. Sociální demokraté stejně jako komunisté chtějí situaci řešit předčasnými volbami. V neděli by pak sérii Zemanových schůzek s představiteli stran v Poslanecké sněmovně mělo uzavřít jednání se zástupci Věcí veřejných.Už v pátek Zeman přijal v Lánech představitele stran dosavadní koalice ODS a TOP 09. Koalice na rozdíl od ČSSD a KSČM předčasné volby nechce a naopak chce pokračovat ve vládě s novým vedením. ODS Zemanovi představila jako kandidátku na premiérku předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou.Zeman chce veřejnost seznámit se svým pohledem na řešení politické krize v úterý.Navečer se Zeman sejde ještě se předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a s místopředsedou strany Michalem Haškem. Sociální demokraté stejně jako komunisté chtějí situaci řešit předčasnými volbami.Už v pátek Zeman přijal v Lánech představitele stran dosavadní koalice ODS a TOP 09. Koalice na rozdíl od ČSSD a KSČM předčasné volby nechce a naopak chce pokračovat ve vládě s novým vedením. ODS Zemanovi představila jako kandidátku na premiérku předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou.Zeman chce veřejnost seznámit se svým pohledem na řešení politické krize v úterý.Koalice hledá, zda může dál vládnout poté, co premiér Nečas v pondělí rezignoval v důsledku skandálu s údajnou korupcí a zneužitím tajné služby. Ve vazbě je jeho blízká spolupracovnice Jana Nagyová, několik bývalých poslanců ODS a další osoby.
Související
Další vládní krize na obzoru. Rumunsku hrozí předčasné volby
Rusové se vložili do arménské krize, Putin volal premiérovi
vládní krize , Miloš Zeman , Vojtěch Filip (KSČM)
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
před 52 minutami
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
před 1 hodinou
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
před 2 hodinami
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
před 2 hodinami
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
před 3 hodinami
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
včera
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
včera
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
včera
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
včera
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
včera
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
včera
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
včera
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
včera
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
včera
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
včera
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
včera
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
včera
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
Americký prezident Donald Trump, který Viktora Orbána v předvolební kampani hlasitě podporoval, reagoval na zprávu o jeho porážce velmi neobvyklým způsobem. Zatímco z celého světa přicházely gratulace vítěznému Péteru Magyarovi, v Bílém domě zavládlo nezvyklé ticho. Když se nakonec novináři pokusili získat Trumpovo vyjádření přímo, dočkali se překvapivé scény, která nyní zaplavuje sociální sítě.
Zdroj: Libor Novák