Rusové se vložili do arménské krize, Putin volal premiérovi

Jerevan - Ruský prezident Vladimir Putin a úřadující arménský premiér Karen Karapetjanem se v dnešním telefonickém rozhovoru soustředili na význam zvolení nového premiéra v arménském parlamentu 1. května. Oznámil to Kreml.

"Urovnání krize v Arménii se musí odehrát výlučně v rámci práva, stávající ústavy a na základě legitimních parlamentních voleb z dubna 2017," zdůraznili oba politici podle komuniké.

O den dříve probíral Putin situaci v Arménii s prezidentem Armenem Sarkisjanem; oba pak apelovali na "zdrženlivost, odpovědnost a ochotu politických sil řešit problémy dialogem přísně v ústavním rámci".

Arménie prožívá vážnou politickou krizi v důsledku masových protivládních demonstrací, které už přiměly k odchodu premiéra Serže Sargsjana. Protesty pokračují a jejich účastníci požadují nové volby a chtějí, aby vládu vedl opoziční předák Nikol Pašinjan.

Moskva až dosud zdůrazňovala, že krize je vnitřní záležitostí Arménů , a popírala, že by se hodlala vměšovat do záležitostí svého blízkého spojence.

Protesty trvají už dva týdny. Sargsjan, který do funkce nedávno nastoupil po deseti letech v úřadu prezidenta, prosadil loni v Arménii zrušení prezidentského systému a jeho nahrazení systémem parlamentním. Podle opozice tak měl v úmyslu i nadále ovládat arménskou politiku.

Opozice sice v pondělí přiměla Sargsjana k odchodu z čela vlády, ale Sargsjanova dosud vládnoucí Republikánská strana má v parlamentu nadále většinu 58 ze 105 poslanců, a proto si chce udržet funkci předsedy prozatímní vlády, která zemi dovede k předčasným volbám.

Opozice ale v Jerevanu už od rána pokračuje v občanské neposlušnosti. Demonstranti podle místních médií zablokovali několik ulic v centru metropole a dožadují se zvolení Pašinjana premiérem.

Pašinjan už podle médií jednal s některými představiteli politických stran, aby si zajistil podporu při hlasování parlamentu o novém předsedovi vlády. "Politické handly nebudou, revoluce pokračuje. Všichni přijďte na náměstí," vybídl Pašinjan své přívržence a opět zdůraznil, že důsledkem "sametové revoluce" musí být "skutečné změny" v zemi.

Ve středu večer také navštívil ruskou ambasádu v Jerevanu. Podrobnosti z této schůzky známy nejsou, ale je zřejmé, že mít na své straně Rusko je v této kavkazské bývalé sovětské republice důležité. Z tohoto důvodu také ve středu odletěl do Moskvy ke konzultacím představitel současné vlády, ministr zahraničí Edvard Nalbandjan.

Podobné protestní akce jako v Jerevanu se současně konají i v dalších arménských městech.

Související

Vladimir Putin

Trump měl kvůli válce na Ukrajině mluvit s Putinem. Kreml to popírá, USA mlčí

Kreml popřel zprávy, že by Donald Trump uskutečnil telefonický rozhovor s Vladimirem Putinem, během kterého měl varovat ruského prezidenta před eskalací války na Ukrajině. Tento hovor, o kterém jako první informoval deník Washington Post, údajně proběhl ve čtvrtek. Trump měl při rozhovoru také zmínit "významnou americkou vojenskou přítomnost v Evropě."
Vladimir Putin

Rusové vysvětlili, proč Kreml doufal ve vítězství Harrisové. Jde o Ukrajinu

K nelibosti Moskvy skončily americké prezidentské volby vítězstvím Donalda Trumpa. Zdroje z Ruska vysvětlily, proč Kreml doufal v triumf viceprezidentky Kamaly Harrisové. Podle serveru Meduza šlo o kalkul související s válkou na Ukrajině. Předpokládal se totiž scénář, který by odvrátil zraky Američanů od konfliktu. 

Více souvisejících

Vladimír Putin arménie Rusko vládní krize politici

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy