Praha - Jiří Rusnok chce mít do poloviny, nejpozději do konce srpna jasno, jestli se stihnou schválit změny zákonů související s novým občanským zákoníkem. Bude chtít jasné vyjádření politických stran. Pokud by narůstalo riziko, že úpravy zákonů nebudou platit včas, požádal by případně Sněmovnu o odložení účinnosti občanského zákoníku.
Nový občanský zákoník, který zásadním způsobem mění soukromé právo, bude účinný od 1. ledna příštího roku. Ve Sněmovně k němu leží deset doprovodných zákonů. Ministerstvo spravedlnosti plánovalo dokončit legislativní proces ve Sněmovně do 30. června letošního roku, do těchto plánů však zasáhla vládní krize. Desítka důležitých zákonů tak za situace, kdy hrozí rozpuštění Sněmovny, zůstala ve třetím čtení.
"Sněmovna musí jasně říct ano, my to stihneme," řekl Rusnok. V opačném případě je podle něj třeba velmi rychle účinnost občanského zákoníku odložit o rok nebo o dva "přes všechnu trapnost této situace". "Zatím bych byl rád, kdyby se to dokončilo, ale pomalu tu víru ztrácím," doplnil premiér.
„Bude mi líto, pokud přijde nazmar spousta práce a peněz, které se na to vynaložily," komentoval situaci už před pěti dny prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník. „Doufejme, že i kdyby nový občanský zákoník nezačal platit 1. 1. 2014, nestihl by ho osud zákona o státní službě, u kterého se odkládá účinnost přes deset let," dodal pro Radiožurnál.
Nový kodex se dotkne úplně všech. Mění například dědické právo nebo už nepohlíží na psy jako na věci. Nové předpisy se dále kromě jiného dotýkají i zákona o památkách nebo o požární ochraně.
Související
Česko musí škrtat, jinak zbankrotuje, řekl Kalousek. Rusnok navrhl zmrazení důchodů
Zeman přiznal, že chtěl Česko přiblížit prezidentskému systému
Jiří Rusnok (guvernér ČNB) , občanský zákoník , Ministerstvo spravedlnosti
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
před 1 hodinou
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
před 3 hodinami
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
před 4 hodinami
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
před 5 hodinami
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
před 7 hodinami
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
před 8 hodinami
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
před 9 hodinami
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
před 10 hodinami
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 12 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 13 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
Americký prezident Donald Trump zavedl padesátiprocentní cla na širokou škálu zboží dováženého z Kanady. Tímto krokem reaguje na podle něj nerovné zacházení, kterému ze strany sousední země čelí americké automobily, mléčné výrobky a alkohol.
Zdroj: Libor Novák