Praha - Prezident Miloš Zeman zahájil další sérii jednání s politiky. Nedávno byli v Lánech předsedové stran zastoupených ve sněmovně, teď zve šéfy poslaneckých klubů. Nepřijde ale nikdo ze strany LIDEM, která poslanecký klub nemá.
Prezidentova mluvčí Hana Burianová potvrdila, že Zeman chce od politiků slyšet, jak vnímají nový kabinet, píše rozhlas.cz. „Pan prezident si předsedy poslaneckých klubů parlamentních stran pozval z toho důvodu, aby zjistil jejich názor na právě vznikající vládu pana Rusnoka," sdělila novinářům.
Jako první dnes dorazila pět minut před jedenáctou hodinou do Lán šéfka poslaneckého klubu Věcí Veřejných Kateřina Klasnová. Podle místopředsedy strany Michala Babáka se budou Věci veřejné i na základě tohoto jednání rozhodovat, zda v srpnu zvednou ruku pro Rusnokovu vládu.
"Dostavba Temelína by pro daňové poplatníky mohla mít podobné dopady jako fotovoltaika," řekla po setkání Klasnová. Také zopakovala, že úřednická vláda by měla přispět ke zklidnění politické situace a nepouštět se do schvalování problémových velkých zakázek.
Klasnová po dnešním setkání se Zemanem dále uvedla, že s prezidentem ve "velmi přátelské atmosféře" hovořila i o definitivním zrušení program sKaret, nápravě postavení těžce zdravotně postižených osob a o odstranění "škod" napáchaných bývalým ministrem práce Jaromírem Drábkem (TOP 09) na ministerstvu sociálních věcí. Řeč také byla o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.
Na zámek v Lánech po návštěvě Klasnové zamířil premiér Jiří Rusnok.
V pondělí dorazí na zámek v Lánech Jeroným Tejc /ČSSD/, Petr Gazdík (TOP09/ a šéf poslanců ODS Marek Benda. Ten se nedomnívá, že by schůzky mohly něco změnit na postoji stran bývalé koalice k Rusnokově vládě. „Myslím si, že 8. srpna se bude hlasovat o důvěře vládě. Tady bude bezpečných 101 proti důvěře této vládě," zdůraznil.
Proti nové vládě jsou zatím strany bývalé koalice – ODS, TOP 09 a LIDEM, které nominovaly Miroslavu Němcovou. „Myslím si, že ani tato skupina politických stran ve skutečnosti proti nově vznikající vládě není. Mnohem snadněji se kandiduje v jakýchkoli volbách z opozičních lavic. Pravicové strany budou mít nyní možná velmi dobrou příležitost se vyhraňovat vůči pseudolevicové vládě Jiřího Rusnoka," řekl v Ranním interview Radiožurnálu politolog Lukáš Jelínek.
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
Související
Pavel chce, aby Česko i nadále bylo bezpečnou a prosperující zemí
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
prezident čr , Miloš Zeman , Zámek Lány
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
před 2 hodinami
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
22. července 2026 19:58
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
22. července 2026 18:47
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
Světoví výrobci ultrazpracovaných potravin (UPF) využívají podle zjištění britského serveru The Guardian soudní žaloby k blokování a odkládání vládních opatření zaměřených na boj proti nezdravému stravování. Mezinárodní vyšetřování odhalilo, že mezi lety 2010 a 2025 bylo v pěti zemích podáno celkem 235 žalob proti regulacím, které měly chránit zdraví obyvatelstva. Přestože potravinářské korporace veřejně deklarují podporu veřejnému zdraví, v zákulisí napadají zákony o označování obalů, omezení marketingu i daně z nezdravých potravin.
Zdroj: Libor Novák