Praha - Hnutí miliardáře Andreje Babiše ANO a Hnutí Úsvit podnikatele Tomia Okamury spolu uzavřela pakt o neútočení. To může oběma hnutím zásadně pomoct při cestě do Poslanecké sněmovny.
ANO i Úsvit jsou hnutí, která jasně cílí na nespokojené voliče napříč spektrem. Jejich programy nelze zasadit na pravolevou škálu. Z toho při minulých volbách těžila strana Věci veřejné v čele s dalším podnikatelem Vítem Bártou. Tato strana získala necelých 11 procent hlasů a dnes paběrkuje pod pětiprocentní hranicí, takže je rozhodně o co hrát."Mluvili jsme o tom, že o sobě nebudeme lhát, pomlouvat se a vzájemně se nepravdivě dehonestovat. Když jsem Babišovi navrhl, abychom se domluvili, že nebudeme překrucovat fakta a vzájemně o sobě lhát, neváhal ani vteřinu. Prostě jsme si řekli, že budeme vést korektní, slušnou kampaň," popsal Právu Tomio Okamura, jak jejich dohoda v praxi vypadá.
Navíc počet voličů znechucených současnou politickou scénou, na které se střídá jeden skandál za druhým, permanentně narůstá. Je tak teoretická šance, že by se do parlamentu mohla probojovat obě hnutí.
Nutnou podmínkou k tomu je ale vytvořit alespoň nepřímé spojenectví. A to se podle zjištění deníku Právo stalo. Byl vytvořen pomyslný pakt Babiš - Okamura. "Mluvili jsme o tom, že o sobě nebudeme lhát, pomlouvat se a vzájemně se nepravdivě dehonestovat. Když jsem Babišovi navrhl, abychom se domluvili, že nebudeme překrucovat fakta a vzájemně o sobě lhát, neváhal ani vteřinu. Prostě jsme si řekli, že budeme vést korektní, slušnou kampaň," řekl deníku Okamura.Že by ale oba lídři uvažovali o více než o "dohodě o neútočení", Okamura odmítá. "Konzultujeme věci a setkáváme se. Ale o spolupráci nebyla řeč," popřel jakékoli spojenectví.
Nikdo z lídrů ostatních stran se s tímto senátorem již bavit nechtěl, takže všichni ostatní jsou potenciálním cílem agresivní kampaně. Tedy až na jednu výjimku. Okamura neočekává podpásovky od KSČM. "Ale nemám obavy po předchozích zkušenostech, že by byla nějaká špatná kampaň ze strany lídra KSČM Vojtěcha Filipa," doplnil.
Související
Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
Aktuálně se děje
včera
Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek
včera
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
včera
AI bude řídit, lidé rozhodovat. NATO vybuduje na východě rozsáhlou dronovou síť
včera
Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace
včera
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
včera
Stíhačka NATO sestřelila dron nad Rumunskem, zřejmě byl ruský
včera
Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy
včera
Vraťte se do reality, vzkázal Írán Trumpovi po slovech o ovládnutí Hormuzského průlivu
včera
Ukrajina podnikla jeden z největších letošních útoků na Rusko
včera
Další země svádí boj s plameny. Belgii zasáhl největší požár v moderní historii země
včera
Rusko buduje vlastní variantu Starlinku. Rychleji, než se předpokládalo
včera
Flamingo v akci: Ukrajina poprvé udeřila v ruském vnitrozemí střelami vlastní výroby
včera
Počasí příští týden: Po krátkém ochlazení se vrátí tropy
15. srpna 2026 21:59
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
15. srpna 2026 20:46
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
15. srpna 2026 19:34
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
15. srpna 2026 18:22
Po silném zemětřesení zasáhlo Indonésii 230 dalších otřesů. Počet mrtvých roste
15. srpna 2026 16:59
Ukrajina dokončuje vývoj první balistické rakety. Bude sloužit jako základ evropského protiruského štítu
15. srpna 2026 15:41
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
15. srpna 2026 14:33
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
Španělsko a Maroko výrazně posílily bezpečnostní opatření na hranicích španělské enklávy Ceuta v Severní Africe. K tomuto kroku úřady v Madridu a Rabatu přistoupily v reakci na masově šířené výzvy na sociálních sítích, které vyzývaly k nelegálnímu překročení hranic.
Zdroj: Libor Novák