Praha - Václav Klaus dnes ryl do disidentů a vpálil jim, že komunismus nepadl kvůli nim. Na sociální síti se vzápětí objevilo víc než rok staré video s hercem Pavlem Landovským, který si při komentáři tehdy ještě prezidenta nebere servítky.
Dnes jsme vás již informovali o reakci Václava Klause na výzvu iniciativy Vraťte nám stát. Ta žádá americkou organizaci Victims of Communism Memorial Foundation, aby Klausovi odebrala medaili za boj proti komunismu. Klaus se totiž podle iniciativy nijak nepodílel na pádu režimu a nebojoval proti němu.
"S nacismem nebojovali pouze partyzáni, s komunismem pouze chartisté. První neporazili nacismus, druzí neporazili komunismus... Tato medaile není medailí za disent, je medailí těm, kteří se s komunismem utkávali a utkávají v nejrůznějších formách a způsobech," reagoval na to Klaus.
A právě kvůli těmto slovům se stal terčem kritiky na sociálních sítích. Lidé hromadně sdílejí video natočené TV Barrandov, kde mluví o Václavu Klausovi herec Pavel Landovský. Sám Landovský byl podepsán pod Chartou 77 a následně musel emigrovat do Rakouska.
Zdroj: YouTube"To je takovej mamánek. To je něco odpornýho. To je snad nejhorší, co mohlo tu zemi potkat," řekl před skoro dvěma lety Landovský u příležitosti 22. oslav Sametové revoluce. Co asi říká teď?
Související
Macinka udělil medaili Klausovi, pro kterého dříve pracoval
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
Václav Klaus , Pavel Landovský
Aktuálně se děje
včera
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
včera
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
včera
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
včera
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
včera
Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď
včera
Norská pohádka na fotbalovém MS pokračuje. Po přestřelce na Aztéce postupují Angličané
včera
Princ Harry měl možnost přespat v Buckinghamském paláci. Vše končí sporem
včera
Maroko přehrálo Kanadu, Francie přešla přes Paraguay. Řeší se výkony sudích
včera
Putin si bude s Trumpem volat i nadále, nastínil Kreml
včera
Ebola v Kongu stále neustupuje. Potvrdily se další případy i oběti
včera
Dluhopisy Republiky jsou žádané. Lidem zbývají poslední hodiny na úhradu
včera
Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici
včera
Číňané provedli raketový test. Teď čelí kritice ostatních zemí
včera
Počasí projde v novém týdnu vývojem. Nejtepleji bude o víkendu
včera
Pravda o velké výluce metra. Praha vysvětlila, co se opravuje
včera
Babiš se těší na Trumpa. Na summitu NATO očekává kartáč kvůli závazkům
včera
Rusové podnikli další velký útok na Kyjev. Ukrajina hlásí oběti
včera
Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrátí tropy
5. července 2026 22:02
Magyar zahájil boj o odvolání maďarského prezidenta Sulyoka
5. července 2026 20:48
Česká vláda se hlasitě vymezuje vůči Tchaj-wanu, na pozadí ale obchod čile pokračuje, píše prestižní asijský server
Vládní kabinet premiéra Andreje Babiše, který se k moci vrátil koncem roku 2025, přinesl znatelnou změnu rétoriky ve vztahu k Tchaj-wanu. Zatímco předchozí vládní garnitura udělala z Prahy jednoho z nejnadšenějších partnerů Tchaj-peje v Evropě, Babiš tento postoj dlouhodobě kritizoval jako ideologické podbízení, které poškozuje české ekonomické zájmy v Číně. Jak upozornil prestižní server The Diplomat, podrobnější pohled na reálné kroky nové vlády ukazuje, že ačkoliv došlo k výraznému ochlazení oficiálních prohlášení, praktická podstata a věcná spolupráce mezi oběma zeměmi zůstaly v mnoha ohledech nedotčeny.
Zdroj: Libor Novák