Praha - Bohuslav Sobotka chce jako předseda ČSSD získat mandát ke koalici s ANO a lidovci přímo od členské základny. Důvody jsou jasné. Souhlas členů mu dá munici k případné další roztržce s křídlem kolem Michala Haška. Inspiraci našel v Německu.
Po německých parlamentních volbách se ihned začala rýsovat spolupráce vítězné CDU-CSU Angely Merkelové se sociální demokracií. Kvůli tomu, že jde o velkou koalici a slabší levice bude muset v mnohém ustoupit vítězi voleb, rozhodlo vedení strany o vnitrostranickém referendu, které případnou koalici schválí.
Tím se evidentně inspiroval i Bohuslav Sobotka, který před jednáním ÚVV oznámil svým podporovatelům shromážděným před hotelem Olšanka, že bude chtít referendum o vstupu do koalice s Babišovým ANO a lidovci.
Důvod je čistě pragmatický. Když Michal Hašek a Jeroným Tejc skládali před kamerami své posty ve vedení strany, zdůraznili, že budou hlídat uplatňování sociálnědemokratického programu vládou vedenou Bohuslavem Sobotkou.
Jinými slovy: Jakmile se začne prosazovat vícero věcí z programů zbylých dvou koaličních partnerů, potopíme vládu. A k tomu prvnímu, tedy prosazování programových bodů ANO a KDU zajisté dojde, jelikož minimálně síly ČSSD a ANO jsou v podstatě vyrovnané.
Sobotka si tak případným referendem o vstupu do koalice připravuje půdu pro další střet s Michalem Haškem. Když dostane mandát přímo od členů, nebude moct bývalý první místopředseda strany proti němu vystoupit s tím, že Sobotka porušuje program.
Podle toho, jak se za současného předsedu postavila rychle zmobilizovaná členská základna, je skoro jisté, že případná koalice v referendu projde. Členové Sobotku totiž podpořili s jasnou vidinou, že jediná případná koalice je právě ta s ANO a KDU.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , Michal Hašek , Krize v ČSSD
Aktuálně se děje
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
včera
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
včera
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno včera
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
včera
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
včera
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
včera
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
včera
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
včera
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
včera
WHO: Ebola se v tichosti šířila měsíce. Vakcína bude nejdříve za půl roku
včera
Světu hrozí návrat k zákonu džungle, varoval Si Ťin-pching
včera
V Kongu se šíří panika. Úřady nestíhají s ebolou držet krok
včera
Americký finančák nikdy nesmí zpětně kontrolovat Trumpova daňová přiznání
včera
Do Prahy míří Američan s podezřením na ebolu. Bude hospitalizován na Bulovce
včera
Putin dorazil do Číny. Si Ťin-pching ho přivítal stejně jako Trumpa
včera
Přeneseme válku daleko za hranice blízkovýchodního regionu, varoval Írán USA
včera
Trumpův zájem o Grónsko neochabl. Na ostrov poslal svého vyslance
včera
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
včera
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
19. května 2026 21:57
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
Nové podrobnosti o úmrtí člena britské armády během jezdecké show ve Windsoru se objevily v ostrovních médiích. Pád z koně nepřežila čtyřiadvacetiletá vojačka, která se v minulosti zúčastnila i korunovace krále Karla III. Není tedy divu, že panovník na smutnou zprávu také reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková