Zeman po měsíci na veřejnosti: Jmenoval ústavního soudce Suchánka

Lány - Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech soudcem Ústavního soudu jmenoval Radovana Suchánka. Čtyřicetiletý právník, který působil jako právní poradce ČSSD, je dosud nejmladším ústavním soudcem. Pro Zemana, který si dnes při chůzi pomáhal francouzskou holí, šlo o první veřejné vystoupení po zhruba měsíci od doby, kdy si po pádu zranil koleno.

"Říkalo se o vás, že jste na tuto funkci mladý, ale já vím, že se již 17 let zabýváte problematikou ústavního práva, a proto doufám, že právě vaše relativní mládí spojené s elánem a energií vnese do práce Ústavního soudu další pozitivní impulz a povede k tomu, že Ústavní soud bude pracovat naplno," uvedl v krátké řeči prezident.

Připomněl také, že ve stejné místnosti lánského zámku byl před deseti lety jmenován předsedou Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ten dnešní ceremonii spolu se šéfem senátu Milanem Štěchem přihlížel.

Suchánek po složení slibu uvedl, že si velice váží důvěry a pocty, které se mu dostalo, když ho hlava státu navrhla a jmenovala. "Při výkonu této funkce budu usilovat o to, abych dostál všem povinnostem, které jsou s touto funkcí spjaty a v souladu se slibem ústavního soudce, který jsem právě složil, vykonával tuto funkci se zachováním všech povinností, které zákon a ústava na výkon této funkce kladou," řekl muž, který již dříve uvedl, že nebude rozhodovat v kauzách, v nichž by mohl být napadán pro podjatost.

Čtyřicetiletý Suchánek, jehož v říjnu schválil Senát, se stane nejmladším ústavním soudcem. Nahradí tak Dagmar Lastoveckou, které skončil mandát v srpnu. Suchánek dosud působil jako právní poradce ČSSD a již dříve avizoval, že se vzdá členství v sociální demokracii.

Suchánek například sháněl informace o Kateřině Šimáčkové, tehdejší kandidátce na soudkyni Ústavního soudu. Podle serveru iDnes.cz si materiály objednal Zdeněk Škromach (ČSSD). Suchánek byl jeho právník a poradce. Šimáčková případ odmítla komentovat, šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský prý o případu ani Zemanově návrhu Suchánka nevěděl.

Kritici Suchánkovi vyčítali také nedostatek justiční praxe, která ale podle Suchánka není podmínkou členství v Ústavním soudu.

Zemanův stav se lepšíZeman se na veřejnosti neobjevil od zranění nohy, které utrpěl na konci října. Lékařské konzilium mu nařídilo klid, proto se prezident přemístil do Lán, kde odpočívá. Kvůli poranění vynechal oslavy 17. listopadu, zrušil plánované cesty do regionů a přesunul lety do zahraničí na příští rok.Podle šéfa jeho lékařského konzilia a ministra zdravotnictví Martina Holcáta se Zemanův stav zlepšil. Koleno již nemá oteklé a netrpí ani bolestmi. Prezident podle něj používá kratší typ ortézy, než měl dosud. Zvládne i procházku po lánské zahradě.

Zeman dál doplňuje Ústavní soud

Profesor trestního práva Jan Musil pravděpodobně zůstane ústavním soudcem. Nově jím bude zřejmě profesor Jiří Zemánek, expert na evropské ústavní právo. Senátní ústavně-právní výbor dnes jejich nominace podpořil. Zemánek získal v tajné volbě hlasy všech sedmi přítomných členů výboru, Musil dostal o hlas méně. Horní komora má o jejich nominaci rozhodnout do 10. ledna.

Navržení Zemánka zdůvodnil prezident Miloš Zeman v nominačním dopise tím, že tento kandidát může Ústavní soud "obohatit rozsáhlými vědomostmi z oblasti evropského ústavního práva". Musil podle hlavy státu již dostatečně prokázal, že patří mezi právní elitu.

Musil senátorům mimo jiné řekl, že během svého působení u Ústavního soudu poznal, že "je trestní právo potřeba podřídit ústavním principům" a sledovat jistou souvztažnost mezi nimi. Uvedl také, že se jako ústavní soudce nedopustil žádných hrubých pochybení, byť by některé věci po letech přehodnotil. Dvaasedmdesátiletý soudce ke svému věku poznamenal, že výhodou jsou zkušenosti a že "za určité souhry podmínek" lze i v této životní etapě funkci soudce ještě vykonávat.

Zemánek byl mimo jiné dotazován na ústavnost školného na vysokých školách. Připustil to jako možnost, uvedl ale také, že na vysokoškolské vzdělávání je třeba hledět jako na veřejnou službu a nejít pouze bezhlavě cestou ekonomického uvažování. Dodal, že školy by mohly zavést správní poplatky vůči studentům, které by ale zároveň měly mít motivační funkci.

Související

Miloš Zeman se vrátil do pražské kanceláře.

Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla

Bývalý prezident Miloš Zeman se v diskuzním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS vyjádřil k aktuálnímu napětí mezi Hradem a stranou Motoristé. Ve sporu o nejmenování Filipa Turka ministrem životního prostředí se částečně zastal svého nástupce Petra Pavla, když potvrdil, že hlava státu má podle Ústavy právo jakéhokoli kandidáta odmítnout. Zeman tento postoj odvozuje z formulace, že prezident jmenuje ministry na návrh premiéra, přičemž samotné slovo návrh podle něj implikuje možnost jej nepřijmout. Dodal, že by byl pokrytcem, kdyby Pavla za tento postup kritizoval, neboť on sám během svého mandátu postupoval stejně.
Miloš Zeman

Chybovali Pavel i Macinka, domnívá se exprezident Zeman

Bývalý prezident Miloš Zeman se domnívá, že chybu udělali oba hlavní aktéři aktuálního sporu mezi Pražským hradem a Černínským palácem. Petr Pavel se podle předchůdce v úřadu dopustil dokonce hned několika chyb. Zeman se tak vyjádřil v rozhovoru pro deník Blesk. 

Více souvisejících

Miloš Zeman Radovan Suchánek (ústavní soudce) Ústavní soud ČR

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

ODS

Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS

Českou politickou scénu na přelomu března a dubna zasáhla smutná zpráva. Ve věku 66 let v úterý zemřel Petr Pleva, někdejší politik ODS a bývalý poslanec. Věcem veřejným se věnoval i na komunální úrovni v Brně. 

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně

Česku opět náleží jeden primát v rámci zemí EU. Motorová nafta totiž v březnu v ČR zdražila v reakci na válku v Íránu vůbec v nejvýraznějším procentuálním rozsahu ze všech zemí EU, a to v přepočtu do eur o 42,6 procenta, plyne z dnešních nových dat Evropské komise. V EU jako celku ceny nafty přidaly ve sledovaném období ve dnech 2. až 30. března v přepočtu do eur 27,4 procenta.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor

Rakousko se rozhodlo zaujmout nekompromisní postoj vůči vojenským aktivitám Spojených států na Blízkém východě. Vídeň oficiálně oznámila, že americkým vojenským letounům zapojeným do konfliktu s Íránem zakazuje využívat svůj vzdušný prostor. Tento krok odůvodňuje zákonem o trvalé neutralitě a jasným politickým vymezením vůči administrativě prezidenta Donalda Trumpa.

včera

Pam Bondi

Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou

Prezident USA Donald Trump se rozhodl odvolat Pam Bondiovou z funkce ministryně spravedlnosti, což potvrdily webu CNN zdroje blízké Bílému domu. Na její místo dočasně nastoupí Todd Blanche, dosavadní náměstek ministryně, který povede resort jako úřadující generální prokurátor. Trump toto rozhodnutí oznámil na své sociální síti Truth Social s tím, že Bondiová přechází do soukromého sektoru.

včera

Prezident Trump

Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu

Politická a ekonomická stabilita Evropy prochází v posledních týdnech zatěžkávací zkouškou, kterou vyvolala jednostranná rozhodnutí Washingtonu. Americký prezident Donald Trump koncem února oznámil začátek války s Íránem a vzkázal tamnímu lidu, aby po skončení bojů převzal vládu do svých rukou. Podobně asertivní tón nyní volí i směrem ke svým evropským spojencům, kteří se potýkají s drtivými následky tohoto konfliktu.

včera

Benzinky

USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste

Současné prudké zdražování pohonných hmot se zdaleka netýká pouze tradičně nákladnějších demokratických států, jako je například Kalifornie. Aktuální data asociace AAA, která analyzovala stanice CNN, ukazují překvapivý trend u republikánských regionů. Sedm amerických států s nejvýraznějším nárůstem cen za poslední měsíc tvoří výhradně oblasti, kde v roce 2024 zvítězil Donald Trump.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu

Írán reagoval na nejnovější výhrůžky, které americký prezident Donald Trump pronesl ve svém projevu k národu. Opět pohrozil útoky na íránské elektrárny a ropná zařízení. Teherán mu vzkázal, ať se připraví na odvetu, protože Američané musí zaplatit za vyvolanou agresi. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem

Policie se od středy zabývá násilným činem v jedné z českých věznic. V Kynšperku nad Ohří došlo k napadení mezi dvojicí trestanců. Zatímco jeden z nich skončil s vážným zraněním v nemocnici, druhý je podezřelý z pokusu o vraždu. 

včera

Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila

Na Velikonoce se připravují i strážci zákona. Lidé se musí připravit na zvýšenou přítomnost policistů na frekventovaných místech či na silnicích. Policie zdůrazňuje, že se jedná o preventivní opatření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy