Praha – Esem v rukávu současných lidovců je podle spisovatele Karla Hvížďaly jejich předseda Pavel Bělobrádek, který dovedl KDU-ČSL po třech letech mimo zpět do Poslanecké sněmovny.
Hvížďala připomíná nejpopulárnějšího polistopadového politika KDU-ČSL, kterým byl Josef Lux, a na něhož se snaží navázat mladý předseda strany Bělobrádek. Veterinář a politolog Bělobrádek získává sympatie u voličů díky srozumitelnému a jadrnému jazyku.
Bělobrádek jako veterinář pracoval na jatkách, na což odkazoval při slavném výroku: „za ty roky mi prošla rukama spousta dobytků i sviní a věřte mi, že si s nimi poradím, i když se s nimi potkám ve vrcholné politice."
Předseda lidovců dokázal uhájit církevní restituce, ačkoli chtějí zbylé partnerské subjekty provést korekci restitucí, a získat pro KDU-ČSL tři křesla ve vládě. Lidovci povedou ministerstvo kultury, zemědělství a Bělobrádek se stane místopředsedou vlády pro vědu a výzkum. Podle Hvížďaly byly jeho požadavky na místě, protože lidovce jako koaličního partnera ostatní strany pro vznik koalice potřebovaly.
„Navíc pan Bělobrádek je podobně ohrožený jako byl pan Lux: ten zemřel na leukemii a pan Bělobrádek má roztroušenou sklerózu. Doufejme jen, že vyšší míra stresu, která je v politice pravidlem, mu tuto nemoc nezhorší: v tomto roce nás totiž čekají ještě dvoje volby," dodává Hvížďala v článku pro Český rozhlas Plus.
Související
Každá země EU je sama slabší než Rusko. Česko nemá alternativu k NATO, shodli se politici v anketě EZ
Jurečka je stále v ohrožení. Změna je nutná, míní bývalý předseda lidovců
Pavel Bělobrádek , Karel Hvížďala
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
včera
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
včera
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
včera
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
včera
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
včera
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
včera
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
včera
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
včera
Britská policie ukončila činnost v někdejším sídle bývalého prince Andrewa
včera
Jarní počasí začíná úřadovat. Meteorologové nastínili výhled na měsíc dopředu
včera
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
včera
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
včera
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
včera
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
včera
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
včera
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
24. února 2026 21:07
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
Rusko bude schopno pokračovat v invazi na Ukrajinu po celý rok 2026, a to i přes narůstající ekonomické potíže a tlaky na trhu práce. Podle analýzy předního vojenského institutu IISS (International Institute for Strategic Studies) existuje jen málo náznaků, že by se schopnost Moskvy vést válku i v jejím pátém roce nějak výrazně snižovala. Zároveň se zvyšuje hrozba, kterou pro Evropu představují ruské rakety a drony.
Zdroj: Libor Novák