Praha - Jedničkou kandidátky ČSSD pro volby do Evropského parlamentu by podle některých předních sociálních demokratů mohla být místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková. Ta by takovou nabídku s jednou podmínkou vzala, napsala dnes ČTK. Ještě v pondělí se přitom nejužší vedení sociální demokracie podle jednoho ze členů grémia usneslo na tom, že kandidátku povede senátor Jiří Dienstbier, který se ale nakonec po sérii vyjednávání stal kandidátem na ministra.
Sociální demokraté berou eurovolby velmi vážně, protože jejich výsledek může podle hlasů ze strany ukázat, jestli se podařilo zastavit nečekaný propad z loňského sněmovního hlasování. Špatný výsledek by navíc podle některých mohl stranu poznamenat před podzimními komunálními a senátními volbami. I proto by špičky sociální demokracie v čele kandidátky do eurovoleb rády viděly známou osobnost.Tou by mohla být právě místopředsedkyně Senátu Gajdůšková, která je i díky své účasti ve vyjednávacích týmech o vládě i církevních restitucích veřejnosti známější než většina současných sociálnědemokratických europoslanců."Kdyby mi to bylo nabídnuto, neodmítla bych to s jedinou podmínkou, že současná europoslankyně z našeho kraje Olga Sehnalová bude také na volitelném místě," potvrdila dnes Gajdůšková ČTK, že o věci již přemýšlela. Později sice doplnila, že svoji roli vidí pořád více při projednávání evropských návrhů v národním Parlamentu, část sociálních demokratů ale připouští, že viditelných osobností, z nichž by se dal vybírat lídr kandidátky, není zdaleka tolik.V minulosti se v souvislosti s vedením evropské kandidátky ČSSD nejčastěji mluvilo o Dienstbierovi. Právě pro něj se také po debatě v pondělí vyslovilo grémium největší parlamentní strany. Nakonec ale šéf strany Bohuslav Sobotka po několikahodinových diskusích s nejbližšími spolupracovníky nominoval Dienstbiera na ministra pro lidská práva a rovné příležitosti a na šéfa legislativní rady vlády.Jedním z důvodů byla podle informací ze strany obava, že by Sobotka jinak příliš ustoupil prezidentu Miloši Zemanovi, o němž je známo, že má k Dienstbierovi kritický postoj. V současné situaci je i podle Sobotky prakticky vyloučeno, že by Dienstbier kandidátku do Evropských voleb ještě vedl. Grémium strany tak v pátek dost možná bude rušit své pondělní usnesení.
Související
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický
ČSSD , Alena Gajdůšková , Eurovolby
Aktuálně se děje
před 32 minutami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 1 hodinou
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 2 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 4 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 5 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 9 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.
Zdroj: Libor Novák