Zelení se ozvali, na program vlády se valí kritika

Praha - Zelení zveřejnili seznam deseti nejvážnějších výhrad vůči textu programového prohlášení Sobotkovy vlády, které dnes projednává Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Své stanovisko poskytla i nová strana VIZE 2014, která vznikla o víkendu z LIDEM.

Podle zelených jde v programu spíše o slepování a opravy, než o skutečnou hospodářskou renesanci a kulturní obrodu společnosti. Právě k té totiž měl směřovat program vznikající vlády.

„Doba, kdy Česko konkurovalo jen díky kvalitní, levné pracovní síle, je pryč. Pokud chceme v budoucnu uspět, potřebujeme nejen rekonstrukci, ale také hospodářskou a kulturní renesanci státu a společnosti. Z programového prohlášení nevyplývá, že by k ní vláda měla nakročeno. Toto očekávání od programu Sobotkovy vlády tak zůstává zcela nenaplněno. Z celé řady našich připomínek jsme vybrali deset nejpalčivějších," uvedl Ondřej Liška, předseda zelených.

Deset nejvážnějších nedostatků programového prohlášení vlády z pohledu zelených:

Zatímco v jedné části v programového prohlášení se vláda tváří, že bude podporovat občanská práva, v druhé naznačuje, že to bude naopak. Chce totiž novelizovat stavební zákon, zjednodušit povolovací řízení a omezit účast veřejnosti na rozhodování. Lidé tak ztratí možnost se účinně bránit, pokud jim za domem budou chtít postavit třeba chemičku.

Již nyní je zřejmé, že výstavba dalších bloků Temelína a Dukovan se nevyplatí a bude možná jedině za cenu masivního zdražení energie českým spotřebitelům. Zodpovědná vláda by měla dostat ČEZ konečně pod veřejnou kontrolu a říci tomuto projektu STOP. Měla by aktivně spolupracovat na další integraci evropské energetické soustavy, což umožní efektivnější společné využití potenciálu evropských obnovitelných zdrojů a zvýšení energetické bezpečnosti Česka i Evropy jako celku.

Vláda by se měla jednoznačně zasadit o zachování dvou sazeb DPH jako důležitého nástroje hospodářské, sociální, ekologické a kulturní politiky. Nijak nedeklarovala ani potřebné postupné rozevírání sazeb oproti současnému stavu či zavedení nulové sazby DPH u potravin darovaných za účelem nasycení lidí v nouzi. Dobře nastavená dvojí sazba DPH motivuje ke spotřebě, která je šetrnější k životnímu prostředí.

Vláda musí garantovat místo ve školce všem dětem od tří let, jinak situace tisíců mladých rodin či matek samoživitelek zůstane i nadále neúnosnou. Nekonkrétní slib zvýšení kapacit je málo.

Vláda musí dát tisícům lidí na severu Čech jistotu, že nebudou muset opouštět své domovy kvůli plánům těžařů. Dostatek tepla pro české domácnosti lze zajistit i bez prolomení územních limitů těžby uhlí na severu Čech.

Vláda, pro niž je vzdělání skutečnou prioritou, by se měla zavázat zvýšit platy učitelů a učitelek minimálně o polovinu a nastavit každoroční přísun financí do vzdělávání alespoň na úroveň 6,5 % HDP, což je průměr zemí OECD.

V programovém prohlášení Sobotkovy vlády viditelně chybí závazek prosadit přijetí zákona omezujícího koncentraci vlastnictví médií a odpolitizování mediálních rad.

Sobotkova vláda by se měla zasadit o dodržování mezinárodních úmluv a mezinárodních závazků ČR. Z těch plyne například zlepšení situace v českém porodnictví, tak aby si rodiče mohli svobodně vybrat způsob, místo a okolnosti porodu svých dětí.

Ve spolupráci s dalšími evropskými zeměmi by měla vláda účinně bránit špiclování na internetu, zabezpečit ochranu soukromí jeho uživatelů, včetně dostupnosti informací o tom, kdo využívá data občanů v základních registrech. Ochrana soukromí, svobody projevu a síťové neutrality by měly být deklarovanou prioritou každé rozumné vlády.

Česká vláda by měla usilovat o svolání evropského konventu s cílem prohloubit politickou integraci Unie, například posílením pravomocí Evropského parlamentu tak, aby mohl volit Evropskou komisi.

Ani VIZE 2014 vládu nešetří

Programové prohlášení vlády je velmi důležitý dokument. Z našeho pohledu je však dnes ve sněmovně předkládaný vládní dokument velmi obecný, nekonkrétní a v zásadě nic neříkající. Nekonkrétnost tohoto prohlášení je až zarážející a je logické ptát se, zda se nejedná dokonce o záměr. Z navrhovaného materiálu je zřejmé, že vládní koalice nemá konkrétní představu o konkrétních řešeních. Uvědomíme-li si, že se jedná o dokument, o který se chce vláda opírat po dobu dalších čtyř let, je to o to smutnější, uvádí se v tiskové zprávě VIZE 2014.

"Některé uvedené návrhy, např. zvýšení minimální mzdy či odmítnutí zavedení školného, jsou pro tuto zemi dokonce škodlivé. Vyzýváme proto vládu ČR, aby nepokračovala v českých „experimentech", tak jako jsme tomu byli mnohdy svědky v uplynulém období, ale aby se poučila v jiných zemích, kde celá řada věcí dlouhodobě funguje a je vyzkoušena," uzavřel předseda strany Aleš Hemer.

Související

Magdalena Davis

Vedení Zelených po debaklu ve volbách rezignovalo

Po neúspěchu v krajských volbách, které proběhly v pátek a sobotu, vedení strany Zelených rezignovalo. Straně se podařilo obhájit pouze jeden z původních sedmi mandátů, které dosud její členové zastávali v krajských zastupitelstvech po celé České republice. Informovala o tom spolupředsedkyně Magdalena Davis v tiskové zprávě. Nové vedení strany bude zvoleno v listopadu.

Více souvisejících

Strana zelených Vláda ČR Ondřej Liška

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 16 minutami

před 30 minutami

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dmitrij Medveděv

Novináři i lídři NATO. Medveděv označil legitimní cíle Ruska

Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady, znovu ukázal svou ostrou rétoriku. Ve středu na svém Telegramu zaútočil na NATO a britský deník The Times kvůli jejich informování o smrti ruského generála. Medvěděv naznačil, že pokud je generál „legitimním cílem“, totéž může platit i pro představitele NATO a novináře.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajinci už zabili stovku severokorejských vojáků. Tisíc jich zranili

Podle informací jihokorejských zpravodajských služeb přišlo v bojích na straně Ruska ve válce na Ukrajině o život nejméně 100 severokorejských vojáků, dalších 1 000 bylo zraněno. Tuto informaci pole BBC uvedl jihokorejský poslanec Lee Sung-kwon po brífinku parlamentu s Národní zpravodajskou službou Jižní Koreje.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

včera

Vlastimil Válek

Válek je v nemocnici a ruší program do konce týdne

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je jen pár dní před Vánocemi hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Informoval o tom ve středu odpoledne na sociální síti. Válek zrušil pracovní program do konce týdne, komplikace podle jeho slov nejsou zásadní.  

včera

Ani Turecko, ani Rusko. Kdo je nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie?

Washington zůstává nejdůležitějším hráčem v budoucnosti Sýrie, s potenciálem ovlivnit její směr k stabilitě nebo dalšímu chaosu. Upozornil na to server National Interest.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy