Zelení budou pro volby do Evropského parlamentu jednat s ČSSD a Piráty

Strana zelených plánuje pro volby do Evropského parlamentu v příštím roce jinou strategii než v roce 2019, kdy její zástupci figurovali s politiky TOP 09 a STAN na kandidátce Spojenci pro Evropu.

Kandidátka získala 11,7 procenta hlasů a tři mandáty v europarlamentu, avšak Zeleným nepřipadl žádný. Dnešní brněnský sjezd ponechal předsednictvu strany otevřené různé možnosti. Zelení budou jednat s ČSSD i Piráty, v úvahu připadá i samostatná kandidátka.

V případě samostatné kandidátky by strana musela oslovit a získat osobnosti z občanské společnosti, řekla na sjezdu spolupředsedkyně Magdalena Davis.

Samostatně šli Zelení do posledních sněmovních voleb, podpořilo je jedno procento voličů. Spolupráci s ČSSD si vyzkoušeli v Praze, kde kandidátka nazvaná Solidarita získala v loňských komunálních volbách dvě procenta hlasů.

Sjezd Zelených dnes také vyjádřil podporu Ukrajině napadené Ruskem a distancoval se od aktivit bývalého předsedy Matěje Stropnického, jenž patří k signatářům nedávné výzvy Mír a spravedlnost. Mírová iniciativa podle mnoha kritiků slouží v důsledku spíše zájmům Ruska.

Spolupředseda Michal Berg na sjezdu představil strategii pro nadcházející období. Strana podle něj potřebuje získat důvěru voličů a rozptýlit jejich obavy, že hlas pro Zelené propadne kvůli pětiprocentní klauzuli. "Naše hodnoty jsou lidem blíž, než si myslíme. Lidé chtějí žít ve zdravém životním prostředí, mít nějaké jistoty v životě," uvedl Berg.

Na sjezdu se opakovaně mluvilo o tom, jak nejlépe oslovit voliče, jak pracovat se značkou, zda se soustředit spíše na vnější komunikaci, nebo na zlepšení vnitřního fungování. Sjezd odsouhlasil konání ideové konference během letošního roku. Padl také návrh na nominaci stínového zeleného prezidenta, který by podle brněnského delegáta Mojmíra Vlašína mohl průběžně získávat prostor pro ekologická i jiná témata.

Pro Zelené budou důležité příští senátní volby. V minulosti sice strana podporovala více úspěšných kandidátů, kvůli státním příspěvkům, které jsou významným zdrojem financování strany, by ale potřebovala získat vlastního senátora. "Pokud se nám to nepodaří, budeme ve svízelné situaci," uvedla Davis. Předsednictvo už jedná s konkrétními adepty.

Související

Michal Berg, spolupředseda Zelených Rozhovor

Nastal čas pro nepopulistickou opozici. Češi se rádi rozhodují ekologicky, říká spolupředseda Zelených

Zatímco v sousedním Německu jsou Zelení ve vládě, na české politické scéně se jim prozatím příliš nedaří. Komunální volby by to ale mohly změnit. „Situace nyní ukazuje, jak klíčová jsou i pro naši bezpečnost ekologická řešení v podobě čisté energie,“ konstatuje spolupředseda Zelených Michal Berg. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také varuje před tristní situací, co se týče péče o českou krajinu. Došlo i na téma zdražování či závislosti ČR na ruském plynu.
Magdalena Davis a Michal Berg

Zelené nadále povedou Davis a Berg, delegáti je zvolili na sjezdu

V čele Strany zelených zůstanou Magdalena Davis a Michal Berg, delegáti je dnes jakožto spolupředsedy zvolili na on-line sjezdu. Protikandidáty neměli. Davis obdržela 142 hlasů z celkového počtu 170 odevzdaných, Berga podpořilo 153 delegátů. Stranu společně vedou od roku 2020, kdy nahradili Petra Štěpánka.

Více souvisejících

Strana zelených ČSSD

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 17 minutami

Aktualizováno před 24 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 31 minutami

před 34 minutami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kuleba: Nechceme vojáky, NATO je stejně nepošle. Dejte nám zbraně

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba tvrdí, že země NATO vojáky na Ukrajinu až do konce války nepošlou a země o ně ani nežádá. Míst toho potřebuje hlavně zbraně. Uvedl to v reakci na prohlášení bývalého generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 4 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 4 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 22 haléřů na 36,89 koruny za litr, což je nejvíc za poslední čtyři týdny. O 18 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 31,24 koruny.

Zdroj: ČTK

Další zprávy