Zelení budou pro volby do Evropského parlamentu jednat s ČSSD a Piráty

Strana zelených plánuje pro volby do Evropského parlamentu v příštím roce jinou strategii než v roce 2019, kdy její zástupci figurovali s politiky TOP 09 a STAN na kandidátce Spojenci pro Evropu.

Kandidátka získala 11,7 procenta hlasů a tři mandáty v europarlamentu, avšak Zeleným nepřipadl žádný. Dnešní brněnský sjezd ponechal předsednictvu strany otevřené různé možnosti. Zelení budou jednat s ČSSD i Piráty, v úvahu připadá i samostatná kandidátka.

V případě samostatné kandidátky by strana musela oslovit a získat osobnosti z občanské společnosti, řekla na sjezdu spolupředsedkyně Magdalena Davis.

Samostatně šli Zelení do posledních sněmovních voleb, podpořilo je jedno procento voličů. Spolupráci s ČSSD si vyzkoušeli v Praze, kde kandidátka nazvaná Solidarita získala v loňských komunálních volbách dvě procenta hlasů.

Sjezd Zelených dnes také vyjádřil podporu Ukrajině napadené Ruskem a distancoval se od aktivit bývalého předsedy Matěje Stropnického, jenž patří k signatářům nedávné výzvy Mír a spravedlnost. Mírová iniciativa podle mnoha kritiků slouží v důsledku spíše zájmům Ruska.

Spolupředseda Michal Berg na sjezdu představil strategii pro nadcházející období. Strana podle něj potřebuje získat důvěru voličů a rozptýlit jejich obavy, že hlas pro Zelené propadne kvůli pětiprocentní klauzuli. "Naše hodnoty jsou lidem blíž, než si myslíme. Lidé chtějí žít ve zdravém životním prostředí, mít nějaké jistoty v životě," uvedl Berg.

Na sjezdu se opakovaně mluvilo o tom, jak nejlépe oslovit voliče, jak pracovat se značkou, zda se soustředit spíše na vnější komunikaci, nebo na zlepšení vnitřního fungování. Sjezd odsouhlasil konání ideové konference během letošního roku. Padl také návrh na nominaci stínového zeleného prezidenta, který by podle brněnského delegáta Mojmíra Vlašína mohl průběžně získávat prostor pro ekologická i jiná témata.

Pro Zelené budou důležité příští senátní volby. V minulosti sice strana podporovala více úspěšných kandidátů, kvůli státním příspěvkům, které jsou významným zdrojem financování strany, by ale potřebovala získat vlastního senátora. "Pokud se nám to nepodaří, budeme ve svízelné situaci," uvedla Davis. Předsednictvo už jedná s konkrétními adepty.

Související

Michal Berg, spolupředseda Zelených Rozhovor

Nastal čas pro nepopulistickou opozici. Češi se rádi rozhodují ekologicky, říká spolupředseda Zelených

Zatímco v sousedním Německu jsou Zelení ve vládě, na české politické scéně se jim prozatím příliš nedaří. Komunální volby by to ale mohly změnit. „Situace nyní ukazuje, jak klíčová jsou i pro naši bezpečnost ekologická řešení v podobě čisté energie,“ konstatuje spolupředseda Zelených Michal Berg. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také varuje před tristní situací, co se týče péče o českou krajinu. Došlo i na téma zdražování či závislosti ČR na ruském plynu.
Magdalena Davis a Michal Berg

Zelené nadále povedou Davis a Berg, delegáti je zvolili na sjezdu

V čele Strany zelených zůstanou Magdalena Davis a Michal Berg, delegáti je dnes jakožto spolupředsedy zvolili na on-line sjezdu. Protikandidáty neměli. Davis obdržela 142 hlasů z celkového počtu 170 odevzdaných, Berga podpořilo 153 delegátů. Stranu společně vedou od roku 2020, kdy nahradili Petra Štěpánka.

Více souvisejících

Strana zelených ČSSD

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy