Brusel/Praha/Kyjev - Organizovaná eskalace násilí na Ukrajině si žádá rychlou a nediplomaticky přímou odpověď. Musíme pomoci Ukrajincům rozhodovat o své budoucnosti v řádných demokratických volbách a ne v atmosféře násilí a nedůvěry. Pro tento cíl je potřeba jasně vykázat Rusko do patřičných mezí - Ukrajina nepatří do sféry vlivu ani EU ani Ruska, jak říká nehorázně ministr zahraničí Lavrov, ale Ukrajinců, říká europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL).
Dále se musí okamžitě uplatnit sankce proti členům prezidenta Janukovyče a jeho nejbližšího kruhu - bez přístupu ke kontům a nemovitostem v západní Evropě ucítí potřebu jednat jinak než použitím hrubé síly. Aspoň takovýmto tlakem se Janukovyč musí přimět k ukončení zabíjení nevinných lidi - demonstrantů i policistů.
Považuji za důležité, aby se v tuto chvíli prostřednictvím všech médií dozvěděli velitelé policejních a bezpečnostních složek, že i jim hrozí soudy za vydávání rozkazů, které vedou k umírání lidí.
Také český prezident by měl pochopit, že už nelze otálet s přehodnocením pozvání Janukovyče do Prahy. Má-li skutečně na prezidenta Ukrajiny jakýkoli sebemenší vliv, měl by od něj telefonicky požadovat, aby ustoupil od destabilizujících kroků a vrátil se k jednacímu stolu. Až po předčasných parlamentních a nejspíše i prezidentských volbách na Ukrajině by se měla konat návštěva ukrajinských představitelů v Praze.
Evropa si nesmí dovolit opakování scénáře krvavého rozpadu, jako se tak stalo v Jugoslávii a Moldavsku. Nyní nastává chvíle pro jednotný postup států Unie, která má svou diplomatickou a hospodářskou váhu. Evropská lidová strana tento postup vyžaduje a bude prosazovat. Je potřeba jednat rychle a nečekat, až se po konci olympijských her do situace plně zapojí ruská vláda za použití scénářů známých z Podněstří, Abcházie a Osetie.
Jenom tak bude mít demokracie, svoboda a vláda práva šanci na Ukrajině pevněji zapustit kořeny, uzavřela Roithová.
Související
Plán lidovců: Změnit volební zákony, víc peněz na obranu a stop uprchlickým kvótám
Roithová zasedne v širším vedení KDU-ČSL, bude v něm i Čunek
Zuzana Roithová , Ukrajina , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 45 minutami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 1 hodinou
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 2 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 2 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 3 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
včera
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
včera
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
včera
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
včera
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
Trumpova „Rada míru“ (Board of Peace) se v posledních dnech ukazuje jako klasický příklad diplomatického triku, kdy se OSN stala nákupem zajíce v pytli obětí podvodu. Zatímco v listopadu získal Donald Trump pro tento orgán podporu v Radě bezpečnosti pod záminkou řešení krize v Gaze, výsledná podoba organizace připomíná spíše imperiální dvůr než mírovou misi. Diplomaté, kteří pro rezoluci 2803 hlasovali, se nyní cítí podvedeni, protože místo dohledu nad příměřím podpořili vznik exkluzivního klubu s pravidly podobnými těm v Mar-a-Lago.
Zdroj: Libor Novák