Nečas ani Paroubek si nekoukali do očí, to mě překvapilo, řekl odborník

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek a předseda ODS Petr Nečas se shodli na nutnosti bojovat proti korupci, odlišný postoj ale zaujali v otázce boje proti rozpočtovému deficitu či sociálního systému. O těchto tématech hovořili v nedělní Partii na televizi Prima.

Podle Nečase by všechny informace spojené s veřejnými zakázkami měly být zveřejněny na internetu. Je současně nutné zpřísnit sazby za korupci. Paroubek zejména vyzdvihl Pecinův protikorupční balíček, a k 31. říjnu by vláda ČSSD, pokud by se dostala k moci, chtěla představit národní plán boje proti korupci.

Co se týká ekonomické krize, podle Paroubka je nutné se zaměřit na obnovení ekonomického růstu, který bude spojen s bojem proti nezaměstnanosti. Podobný názor má i Nečas, který se chce zasadit o zvýšení počtu pracovních míst. Ty ovšem z jeho pohledu nevytvoří vláda, nýbrž podnikatelský sektor. Z tohoto důvodu by se neměly zvyšovat daně, protože to by mohlo ohrozit právě vznik nových pracovních míst. Podle Nečase je nutné posílit motivaci podnikatelského sektoru, aby nabíral nové zaměstnance. "Naším programem není více daní, ale více pracovních míst" uvedl politik. "My jsme si plně vědomi toho, že pracovní příležitosti nevytvoří stát, nevytvoří je vláda, nevytvoří je žádná politická strana, vytvoří je pouze soukromý podnikatelský sektor," sdělil Nečas.

V případě sociálního systému je z pohledu Nečase nutné zamezit zneužívání sociálních dávek a povzbudit lidi k aktivitě. Lidé, kteří se budou podílet na veřejně prospěšných pracích, či projdou rekvalifikací, by měli být v systému zvýhodněni. Současně je třeba navázat dávky např. na chození dětí do škol. "Budeme uplatňovat pravidelnou valorizaci důchodům vyrovnání mateřské, k tomu teď došlo, díky našemu zásahu. Třináctý důchod v tomto roce, první tři dny nemocenské to chceme vrátit, tak aby to platilo už od prvního ledna příštího roku, zlikvidujeme poplatky ve zdravotnictví" shrnul předseda ČSSD. "A samozřejmě je otázka, kde na to vezmeme. Zdaníme ty nejbohatší a použijeme také zisky z ČEZu," vysvětlil Paroubek.

Nečas v nedělní Partii varoval před zvýšením daní, které podle něj nepředstavují lék proti vysokému rozpočtovému deficitu, ale naopak mohou zadusit hospodářský růst. Paroubek oproti tomu se zaměřil zejména na daňovou progresivitu a restrukturalizaci daní a daňových příjmů.

V otázce zdravotnictví se oba politici shodli na nutnosti zlepšit přístup pacientů ke kvalifikované lékařské péči. Z pohledu Nečase se přístup k péči zlepšil díky zavedení poplatků ve zdravotnictví. S tímto postojem nesouhlasil Paroubek, který bude naopak usilovat u zrušení poplatků."Druhou, možná ještě podstatnější skutečností je to, jak oba politici přistoupili na stejnou hru. Oba se jen minimálně dívali do očí, moderátor jakoby ani neexistoval a partnera jim tak dělala především kamera. Petr Nečas, který to v minulosti nedělal vůbec, značně překvapil. Toto není jeho zvyk a bylo vidět, že to pro něho není přirozené. Jiří Paroubek působil v dialogu s kamerou zcela bez problémů, dokonce měl mírně natažené nohy, to znamená, že byl úplně klidný," všiml si Polách.

Kamery nesmínaly vše, škoda, řekl odborník

Podle Polácha bylo vidět, že oba lídři přišli mluvit spíše k voličům, než k sobě nezájem.

"V první polovině pořadu nedošlo k jediné konfrontaci. Zárodek možného sporu byl pouze v momentě, kdy Petr Nečas nabídl Jiřímu Paroubkovi ruku a řekl mu, že by společně měli bojovat proti chudobě. Škoda, že pan Punčochář něco neřekl, působil značně do počtu."

Hlavní výtku však Polách vnímá ve stylu přenosu pořadu."Prima měla zabírat politiky spíše v polocelku, od pasu výš. Důležitá byla komunikace rukou, ale kdykoli k tomu mohlo dojít, záběr se stočil přímo na celkový záběr obličeje. Divák tak nemohl vidět gesta, to je škoda," uzavřel Polách.

Související

Miloš Zeman

Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek

Tisíce lidí dorazily na sobotní protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze a vyslechly si i exprezidenta Miloše Zemana. Jeho hlas zazněl, ačkoliv bývalý prezident je momentálně hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Motol. Zemana zmínil i jeden z řečníků, konkrétně bývalý premiér Jiří Paroubek. 
Jiří Paroubek

Jiří Paroubek byl zvolen předsedou nové ČSSD

Předsedou strany Česká suverenita sociální demokracie, která používá značku dřívějších sociálních demokratů ČSSD, se dnes stal někdejší premiér a předseda bývalé ČSSD, nyní známé jako SOCDEM, Jiří Paroubek. Zvolili ho delegáti mimořádného stranického sjezdu v Praze.

Více souvisejících

Jiří Paroubek Petr Nečas volby

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským

První trenérská změna v nové sezóně tuzemské fotbalové nejvyšší soutěži se uskutečnila v Plzni. Po nevýrazných výkonech z úvodních ligových kol a především po prohře 0:3 v úvodním zápase 4. předkola Evropské ligy na hřišti Crvene Zvezdy Bělehrad došla trpělivost tamnímu vedení, které odvolalo kouče Martina Hyského. Ten byl právě od začátku nového ročníku 2026/27 pod neustálým tlakem a bylo tak jen otázkou času, kdy k odvolání dojde. 

včera

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo podat trestní oznámení kvůli příspěvkům, v nichž se kritika systému sociálně-právní ochrany dětí mění v osobní útoky, veřejné dehonestování nebo výroky, které mohou u konkrétních pracovníků vyvolat obavy o jejich bezpečnost. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. 

Aktualizováno včera

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně

S úvodem sezóny poněkud netradičně pokračuje rozprodávání mužstva fotbalové Sparty. Po četných někdejších oporách týmu, jakými byli Jan Kuchta, Lukáš Haraslín či gólman Peter Vindahl, se s pražskou Letnou v nejbližších dnech s největší pravděpodobností rozloučí další takový fotbalista, na jehož výkonech stál sparťanský základ. Konkrétně se jedná o jednoho z mužů, který nosil kapitánskou pásku, dánského obránce Asgera Sörensena. Míří domů do Dánska, přesněji do FC Kodaň.

včera

včera

Dálnice, ilustrační fotografie.

V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo 6,2 kilometru dlouhý úsek dálnice D35 Ostrov – Vysoké Mýto v Pardubickém kraji. Oproti původním předpokladům je hotový i provizorní sjezd za tunelem Homole, který umožní napojit se na dálniční obchvat Vysokého Mýta. Cena stavby po valorizaci je 1,46 miliardy Kč bez DPH, většinu nákladů uhradí EU. Práce trvaly dva a čtvrt roku. Tunel Homole, který bude jako samostatná stavba součástí úseku, se řidičům otevře příští rok před létem.

včera

Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka

Předseda opoziční ODS Martin Kupka je přesvědčen, že jeho bývalý stranický kolega Pavel Blažek, jenž čelí obžalobě v takzvané bitcoinové kauze, jednal v dobré víře. Blažkovi hrozí v případě odsouzení více než šest let za mřížemi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy