Praha - Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) tvrdí, že stát může na provozních výdajích ministerstev ušetřit maximálně stovky milionů korun, ne desítky miliard, jak se donedávna tvrdilo. V rozhovoru pro MF Dnes promluvil také o změnách DPH, ke kterým se stát nemusí uchylovat, pokud se zlepší výběr daní, nebo o zvýšení platů ústavních činitelů.
Zvýšení daní firmám a zavedení nové sektorová daně jsou podle premiéra Bohuslava Sobotky kroky závislé především na tom, zda-li se podaří Ministerstvu financí zlepšit výběr daní. Stát se tak nemusí nutně uchylovat ke změnám daňových sazeb, stačí rychlé zavedení elektronické evidence tržeb, elektronického výkaznictví daně z přidané hodnoty a přenesení důkazního břemena u podezřelého nabytí majetku. Premiér však podotýká také, že všem je nyní závislé hlavně na aktivitě Ministerstva financí.
Ministři současné vlády se nyní snaží zavádět úsporná opatření v oblasti provozních výdajů a rovněž se zbavovat nevýhodných smluv, celková úspora ale podle Sobotky nebude vyšší než několik stovek milionů. Popřel tak nedávné sliby, které hovořily o šetření v hodnotách desítek miliard korun.
V rozhovoru pro MF Dnes Sobotka zmínil také problémy s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO, zejména co se podoby služebního zákona týče. "Úplně v tom nenacházíme porozumění s naším koaličním partnerem ANO, které navrhuje posílit pravomoci ministrů při jmenování státních tajemníků nebo odborných náměstků na ministerstvech,"konstatuje Sobotka.
Neshody nastávají i v debatách o zvýšení platů ústavních činitelů a jediné, v čem jsou obě strany za jedno, je názor na růst o 26% v příštím roce, který je podle nich nepřijatelný. Sobotka se domnívá, že řešením by bylo navýšení o jedno procento, ministr financí Babiš je nechce zvyšovat vůbec. S tím však premiér tvrdě nesouhlasí.
"Nemyslím si, že nechávat je zmrazené donekonečna je dobré řešení, protože za rok, dva se tento problém objeví znovu. Zvýšení o procento je symbolická záležitost, která nezasáhne státní rozpočet," domnívá se Bohuslav Sobotka.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , Andrej Babiš , koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 2 hodinami
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
včera
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
včera
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
včera
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
včera
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
včera
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
včera
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
Jak slibovala předpověď, letní počasí během prvního květnového víkendu předčasně dorazilo do Česka. Už v sobotu překročila maxima hranici 25 stupňů. Podle meteorologů má být dnes ještě o několik stupňů tepleji.
Zdroj: Jan Hrabě