Praha - Mezi frakcemi, které se do Evropského parlamentu díky malému počtu získaných hlasů nedostaly, se nachází například Věci veřejné, LEV 21 nebo OK strana. Jejich členové a předsedové vidí výsledky voleb povětšinou jako zklamání a varují před budoucností, předseda Pirátů Ivan Bartoš dokonce promluvil o rezignaci.
Slova díků a zároveň smutku posílá svým příznivcům kandidát za VV Radek John. "Občané ČR ohrožení záměrem eurokomisařky Cecilie Malstrém zakázat zbraně pro sebeobranu a občané, kterým vadí, že ČR je jednou ze čtyř zemí Evropy, kde není zakázáno pěstovat geneticky modifikované potraviny, nepřišli k volbám v takovém počtu, aby to stačilo na mandát hájit jejich zájmy v europarlamentu," uvádí.
Ani neúspěšný výsledek jej ale nezbavil ideálů a plánů. "Od úsilí posílit právo na sebeobranu všech občanů ČR v případě násilného vniknutí do jejich příbytku spolu se současnými poslanci VV v českém parlamentu ale neustoupím. To že se nám nepodařilo přesvědčit eurorealistické voliče, že volby do EP mají význam a na výsledku bude záležet, jak budou nebo nebudou hájeny jejich zájmy, nic nemění na našem odhodlání hájit posílení práva obětí agresorů v České republice a prosazovat povinné označení geneticky modifikovaných potravin, které budou v budoucnu nabízeny českým spotřebitelům," dodává John.
Velkým zklamáním je výsledek pro dalšího příslušníka strany VV Jiřího Kohouta. "Rád bych poděkoval všem, kteří si vyhrnuli rukávy a pustili se do marného boje s veřejným míněním. Všechny hlasy jsou nesmírně cenné a děkuji za ně, všichni aktivní členové jsou pro mě téměř hrdinové. Nemusím připomínat, že výsledek je mnohem horší než jsem si připouštěl v nejhorších variantách a je pro mě zklamáním," posteskl si.
Volby dopadly špatně, pro všechny
"Volby nedopadly špatně jen pro LEV 21, ale pro všechny. Jásat nemůže snad nikdo. Celá politická elita je k smíchu, zejména pak ti, co měli na kampaň dost peněz. Volební účast 18,1 % je tragédie a vizitka pro celou politickou elitu," hodnotí výsledek Jiří Paroubek, předseda strany LEV 21.
Podobně se k neúspěchu staví Dělnická strana sociální spravedlnosti. "Výkonný výbor Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) považuje dosažený výsledek v eurovolbách za prohru. I přesto děkujeme všem voličům, kteří nás podpořili, a považovali za důležité jít k volbám a projevit svůj názor. Vedení DSSS bude výsledky voleb hodnotit na nadcházející celostátní poradě a z ní vyplynou patřičné závěry," hodnotí výsledek předseda strany Tomáš Vandas.
"Děkujeme občanům České republiky, kteří nás volili. Dokázali jsme od založení strany oslovit 3500 voličů, máme příznivce po celé České republice a máme na co navázat. Naše síla je v programu a myšlenkách, které musíme sdělit budoucím voličům, a to se nám časem povede. Není čas na lelkování, čeká nás práce. Tímto zahajuji kampaň do komunálních voleb 2014," zhodnotil volby Jiří Janeček, předseda Občanské konzervativní strany.
Skoro jsme to měli, se*u na to
Z výsledků voleb je zklamaný také předseda Pirátů Ivan Bartoš. Kromě žaloby na výsledky voleb, kterou se jeho strana chystá podat k Ústavnímu soudu, zvažuje Bartoš podle svého vyjádření na sociální síti Facebook také rezignaci.
Psali jsme: Piráti se do europarlamentu nedostali, podávají stížnost k Ústavnímu soudu"Jsem rád, že Piráti rostou. Skoro jsme to měli.... Na můj soukromý život však pomalu :-) Do konce května doreším smlouvy a se*u na to. 5 let go free je můj limit. Doufám, že to někdo bude dělat lépe," uvedl zklamaný Bartoš.
Neúpěchem skončily volby také pro hnutí Úsvit předsedy Tomia Okamury. Předseda poslaneckého klubu strany Radim Fiala by podle svých slov z EU nejraději vystoupil.
"Vážení přátelé, pokud mám komentovat průběh voleb do parlamentu EU, tak musím konstatovat dvě věci. Zaprvé naprosto zásadní neúčast voličů. Voliči považují volby do EU za zbytečné. Zadruhé: bohužel jsme o potřebnosti těchto voleb nepřesvědčili ani většinu našich voličů, kteří nám dali důvěru v parlamentních volbách. Po pravdě je chápu. Osobně bych nejraději šel hlasovat v referendu o vystoupení z této byrokratické EU. Každému, kdo šel a podpořil naše kandidáty velký dík," říká Fiala.
Související
Ostuda, mnichovský trapas, truhlík z okresního přeboru vyhořel... Opozice tepe Macinku za hádku s Clintonovou
Policie vypátrala muže, který zaútočil na kancelář piráta Bartoše
Ivan Bartoš (Piráti) , Eurovolby , Radek John
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 2 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
včera
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
včera
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
včera
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
včera
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
včera
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
včera
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
včera
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
včera
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
včera
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
Blíží se první červencový víkend, který se bude od posledního červnového výrazně lišit. Tropy se tentokrát Česku vyhnou, maximální teploty zůstanou pod hranicí 30 stupňů. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě