Praha – Petr Mach ze Strany svobodných občanů před léty pracoval pro tehdejšího prezidenta Václava Klause. Sdílí jeho negativní postoj k Evropské unii i k jednotné měně. Jsem určitě inspirován Václavem Klausem, ale jsem inspirován spoustou dalších osobností, tvrdí Mach.
V europarlamentu má zástupce svobodných velké plány. Aby je uskutečnil, neváhá se spojit Mach i s radikální političkou Le Pennovou. „Mám takový plán, aby Evropský parlament navrhl změnu smlouvy o fungování EU v tom smyslu, aby euro bylo dobrovolné. Proto budu potřebovat polovinu nebo nadpoloviční většinu členů Evropského parlamentu. A pokud půjdu za poslanci z Národní fronty z Francie, tak se jich nebudu ptát na názory na imigraci, prostě je poprosím, jestli by také zvedli ruku pro náš návrh," vysvětloval politik pro Radiožurnál.
Přestože se svobodní v mnohém s Národní frontou Le Pennové neshodnou, členství v jedné frakci Mach nevylučuje. „Já bych chtěl být ve frakci s podobně smýšlejícími. To znamená s těmi, kdo jsou kritičtí vůči všem těm, jak mi říkáme euronesmyslům, ale zároveň jsou to duší liberálové, ekonomičtí liberálové. S těmi, kteří věří, že se stát nemá montovat do života lidí, že jim nemá brát veliké daně a rozdělovat všude možně veliké dotace," má jasno nový europoslanec.
Mach už také předem řekl, že do Bruselu na jednání parlamentních výborů vůbec nehodlá jezdit, jezdit chce pouze do Štrasburku. „Myslím, že když se někdo jmenuje poslanec, tak je poslán do toho rozhodovacího orgánu, aby tam hájil zájmy svých voličů. A myslím si, že aby člověk hájil zájmy svých voličů, tak musí i mezi nimi žít," obhajuje svoje rozhodnutí politik.
„Mně to prostě připadá jako absurdní myšlenka být zvolen do Evropského parlamentu a odstěhovat se do Bruselu. Myslím si, že to způsobí, že ten člověk potom je totálně odtržen od reality a že podvědomě, aniž by si to uvědomil, přestane prostě hájit zájmy svých voličů," dodal Mach.
Související
Události Petra Nutila: Machův návrat, česká školní stávka a slovenské blouznění o Kristově království
Klaus ml. naostro: Dezinformační Seznam.cz! Tohle je zákulisí Trikolóry
Petr Mach , strana svobodných občanů , europoslanci
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 1 hodinou
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
21. července 2026 18:24
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
21. července 2026 17:01
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
Rychle se šířící lesní požáry v Kanadě zcela zničily dvě komunity Prvních národů v provincii Ontario. Členové těchto komunit uvádějí, že byli nuceni evakuovat se vlastními silami bez jakékoli pomoci ze strany vlády a bez oficiálních krizových výstrah. Celkově už úřady nařídily evakuaci pro třináct osad v Ontariu, přičemž většinu z nich tvoří právě domorodé komunity.
Zdroj: Libor Novák