Praha - Rodina a chalupa. To jsou koníčky ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka z ČSSD. Přečtěte si, kolik běžně nosí v peněžence, co rád jí, nebo kolik v ministerské funkci přibral. To jsou jen některé otázky z osobního dotazníku pro členy vlády.
Jan Mládek nedávno oslavil své čtyřiapadesáté narozeniny. Pochází z Jindřichova Hradce a v politice se pohybuje už dlouhá léta. Na postu ministra působil už v Paroubkově vládě v letech 2005 a 2006 coby ministr zemědělství. Nyní vede resort průmyslu a obchodu. Původně byl ale stínovým ministrem financí ČSSD. Jan Mládek je ženatý a má pět dětí - tři dcery a dva syny.
Co říká vaše rodina na vaše vládní angažmá?
Máme na sebe nyní opravdu málo času, to je mi líto. Ale cítím podporu manželky a to je pro mne nejdůležitější.
Je či byl někdo z rodiny, kdo vás od funkce odrazoval?
Manželka mne odrazovala od předpokládané funkce ministra financí. Na funkci ministra průmyslu a obchodu mne podpořila.
Kolik času vám zbývá na rodinu?
Bohužel opravdu málo, to je rub mé práce. Ale snažím se rodině věnovat co nejvíce.
Máte čas na své koníčky?
Nejraději jsem s rodinou a také rád chalupařím. Ale času na to mi zbývá jen několik hodin týdně, když se mi podaří mít volnější víkend.
Jak vypadá váš jídelníček?
Při snídani se nezanedbávám, snídám jako dříve doma. S obědy a večeřemi je to složitější, ale snažím se jídelníček hlídat.
Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?
Ryby ve všech podobách - nejraději mám výbornou bílou rybu. Ryby jím nejméně dvakrát týdně. Také má rád Caesar salát a jiné saláty.
Co nejraději pijete?
Mám rád červené i bílé víno a k němu nechlazenou vodu bez bublinek.
Spousta politiků ve vrcholných funkcích přibere. Jak jste na tom vy?
Zatím je to ještě dobré. Od nástupu do funkce v lednu 2014 jsem zhubl asi o pět kilogramů. Snad to vydrží...
Máte raději pivo nebo víno?
Piju červené a bílé víno, jiný alkohol, lihoviny ani pivo nepiju.
Kolik u sebe běžně nosíte peněz v peněžence?
Debetní kartu a maximálně několik tisíc korun.
Změnil jste po nástupu do funkce nějak šatník?
Ano změnil, nosím daleko více obleky.
Jaké používáte auto?
Používám služební Superb i soukromý VW Golf.
Baví vás vaše funkce?
Ano, jinak bych ji nevykonával.
Co vás napadlo, když jste poprvé vstoupil na ministerstvo?
Poprvé, když jsem vstupoval na ministerstvo průmyslu a obchodu, napadlo mne, že to bude velká výzva a že vcházím vlastně na jiný úřad, než byl ten, na který jsem se čtyři roky jako stínový ministr financí připravoval. Utěšovalo mne, že tento úřad trochu znám, neboť jsem na něm pracoval v letech 1992-1995 jako externí poradce ministra průmyslu a obchodu.
Jak byste zhodnotil své první měsíce ve funkci?
Já si na dílčí rekapitulace příliš nepotrpím, protože to, co dělám, je běh na dlouhou trať. Nicméně vytknul jsem si na začátku několik základních cílů. Patří sem především ochrana pracovních míst a vytváření míst nových. V tom cítím i maximální podporu pana premiéra. Za klíčový považuji v této věci restart agentur CzechInvest a CzechTrade, a je nepochybné, že energie, kterou do pomoci zahraničním i našim investorům směřujeme, začíná nést ovoce.
Máme za sebou úspěšnou misi českých podnikatelů do Vietnamu a další do Číny se připravuje. Pustili jsme se daleko důrazněji do ochrany spotřebitele, snížili jsme náklady na provoz ministerstva, konkrétní aktivity máme za sebou v oblasti ekonomické diplomacie, protože musíme zjednodušit zahraničním investorům jejich angažmá u nás.
Jako průběžný úkol vidím především efektivní čerpání operačních programů Evropské unie OP PI a OP PIK, aktualizaci státní energetické koncepce a surovinové politiky. Připravujeme systém pobídek pro investory do nezaměstnaností nejvíce postižených regionů.
Související
Fraška, otrávená ČSSD. Z krajů se valí kritika na vedení strany, ozvali se Hašek a Mládek
Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i řadu Čechů
Jan Mládek , ministerstvo průmyslu , rozhovor
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
před 1 hodinou
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
před 1 hodinou
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
před 2 hodinami
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
před 3 hodinami
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
před 4 hodinami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 4 hodinami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 5 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 6 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 7 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 8 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 9 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
včera
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
Francie, Německo a další členské státy Evropské unie intenzivně diskutují o zásadní reformě, či dokonce rozpuštění patnáct let staré Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). Cílem plánovaných změn je zefektivnit reakci bloku na současné geopolitické krize. Podle informací deníku Financial Times zvažují unijní metropole omezení pravomocí šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové a přesun funkcí tohoto úřadu, disponujícího ročním rozpočtem ve výši jedné miliardy eur, zpět pod Evropskou komisi a jednotlivé členské státy.
Zdroj: Libor Novák