Praha - Antimonopolní úřad (ÚOHS) udělil Středočeskému kraji milionovou pokutu za to, že na demoliční práce v bývalém vojenském prostoru v Milovicích nevypsal výběrové řízení. Kraj podal proti pokutě rozklad. Pod smlouvou je podepsán bývalý krajský radní a nynější ministr školství Marcel Chládek, svou chybu ale odmítá. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD).
Kraj zakázku na demolice zahrnul do smlouvy o pronájmu prostoru v Milovicích společnosti Mladá RP. Smlouva byla uzavřena v roce 2010, kdy byl ve středních Čechách hejtmanem David Rath.
Chládek tvrdí, že podepsal jen to, co schválila rada kraje. Jeho podpis je ale i pod dodatkem smlouvy, díky němuž připadá firmě veškerý kovový a další odpad v bývalém vojenském prostoru. "I k tomuto podpisu jsem byl pověřen radou kraje," řekl MfD Chládek.
Psali jsme: Chládkův titul PhDr.? Něco tady pokulhává, tvrdí deník. UK ministra brání Chládek zažaloval týdeník Raport: Vlastně o mně napsali, že jsem gaunerOd začátku dvacátého století je novodobá historie Milovic spjata s vojenstvím.Symbolem a zároveň jednou ze smutných kapitol naší nedávné historie se stal vojenský výcvikový prostor (VVP) Milovice, též Milovice-Mladá. Jeho dějiny začínají již v roce 1904, kdy zde rakouská vláda zřídila vojenský tábor pro výcvik armády, včetně střelnice dělostřelectva.Ke zřízení VVP bylo zabráno 3465 ha půdy a došlo k vysídlení obce Mladá (severně od Milovic), která byla postupně zcela srovnána se zemí.
Za první světové války byly u Milovic zřízeny dva tábory pro ubytování ruských a italských zajatců a vojenský hřbitov. Za velmi nepříznivých podmínek zde bylo internováno 20 000 mužů, z nichž mnozí zemřeli následkem tyfové epidemie a hladu. Jejich těla byla pochována na zdejším vojenském hřbitově, který byl v současné době obnoven a při významných výročích je přístupný veřejnosti.
VVP byl využíván i v období první Československé republiky, za nacistické okupace v letech 1939-1945 zde sídlila německá vojenská správa.Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 byl VVP obsazen a využíván Střední skupinou sovětských vojsk. Odchod sovětských vojáků v dibnu 1991 byl nejen zakončením jedné z neslavných kapitol historie Milovic, ale také koncem existence vojenského výcvikového prostoru, uvedl server milovky.cz.
Související
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Nový problém pro dostavbu Dukovan. Francouzi se hodlají odvolat
ÚOHS , Marcel Chládek , výběrové řízení
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Delegace dorazily do Washingtonu. Jednání o Grónsku začíná
před 1 hodinou
Pavel i Babiš se těší důvěře nadpoloviční většiny Čechů, Okamuru nepodporuje ani polovina lidí
před 2 hodinami
Napětí na Blízkém východě roste: USA stahují lidi ze základny v Kataru, Arabové se snaží odvrátit válku
před 3 hodinami
Julie Tymošenková čelí obvinění z korupce. Měla se pokusit rozbít vládu Zelenského
před 4 hodinami
Neznám ho, ale bude problém. Trump se nevybíravě pustil do premiéra Grónska
před 5 hodinami
Armagedon, trafika Turkovi... Opozice před hlasováním o důvěře cupuje vládu
před 6 hodinami
Trump trvá na ovládnutí Grónska: Cokoliv jiného než kontrola USA je nepřijatelné
před 6 hodinami
Počasí přispěchá s další ledovkou. Nebezpečí pomine zítra
před 7 hodinami
Strach v Arktidě: Gróňané se děsí budoucnosti pod nadvládou Donalda Trumpa
před 8 hodinami
Dál protestujte, pomoc je na cestě, vzkázal Trump demonstrujícím Íráncům
před 8 hodinami
Bez proudu, vody a tepla v -19. Život v Kyjevě se stává nesnesitelným
před 9 hodinami
Sněmovna v obležení řečníků: Babišova vláda čeká na verdikt o důvěře, počká si na něj hodiny
před 10 hodinami
Islámská republika v krizi: Režim umírá pomalu, ale ke konci má ještě daleko
před 10 hodinami
Rozpad celého státu nebo zhroucení do občanské války. Expert popsal, co se může dál dít v Íránu
před 11 hodinami
2400 mrtvých v Íránu. Teherán dnes plánuje popravovat demonstranty, Trump hrozí tvrdou odplatou
před 12 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Mrznout má hlavně v noci, teplejší bude sobota
včera
Britská královna Camilla poprvé popsala napadení ve vlaku
včera
Babišova vláda určila nové zmocněnce. Turek se musí spokojit s dočasným řešením
včera
Augusta po dalším úspěchu na juniorském MS potvrdil konec u dvacítky
včera
Tragédie v rakouských Alpách. Český chlapec spustil lavinu, zraněním podlehl
Tragédie se stala v lyžařském středisku Bad Gastein v rakouských Alpách. Třináctiletý chlapec z České republiky tam mimo sjezdovku strhl lavinu, přičemž ho sníh zavalil a usmrtil. Záchranáři se hocha snažili oživit, ale nepodařilo se jim to. O smutné události informoval deník Kronen Zeitung.
Zdroj: Jan Hrabě