Praha - Poslanci dnes začali projednávat v závěrečném kole spornou celkovou novelu neúčinného služebního zákona. Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) označil za vyděračský a hloupý přístup pravicové opozice, která hrozila obstrukcemi, pokud nebudou splněny její požadavky. Chce mimo jiné zrušit plánované generální ředitelství státní služby. Zástupci opozice se proti Dienstbierovým slovům ohradili a vybízeli k jednáním o úpravách předlohy. Už zazněl i návrh na její vrácení do druhého čtení.
Poslanci dnes debatovali o normě tři hodiny. Diskusi dominovaly výtky opozičních poslanců. Jednání o normě bude pokračovat v pátek.
Dienstbier poslance TOP 09 a Starostů a ODS upozornil na to, že pokud budou schválení novely blokovat, od ledna nabude účinnosti původní zákon z roku 2002. "Kromě toho, že to je vyděračský přístup, tak je i hloupý," řekl ministr na adresu obou klubů. Právní úprava by totiž byla podle něho pravým opakem toho, co si pravice klade za cíl.
Ministr uvedl, že je ochoten o některých pozměňovacích návrzích jednat. Konkrétně zmínil propustnost státní správy i pro lidi nejen ze samospráv, ale taky z akademických kruhů.
Předseda ODS Petr Fiala a František Laudát z TOP 09 zdůraznili, že požadavky těchto stran nejsou ultimátem, ale podkladem pro další jednání. "Chceme kompromis, vláda chce vyhrát za každou cenu," řekl Fiala a podotkl, že původní neúčinný zákon tři ze čtyř požadavků splňuje. Novela prosazovaná vládou podle Fialy přinese víc administrativy, pravomocí úředníků a výhody nominantům nynějšího kabinetu. "Je to zákon pro zákon," dodal.
"Slova vydírání, nesmysl a hloupost by měla být používána ve velice omezeném rozsahu," reagoval na Dienstbierovu řeč Laudát. Novela podle něho může vést k tomu, že vítězové voleb nebudou moci prosazovat představy, jak řídit zemi. Laudát žádal, aby se jednání uskutečnila nejpozději příští týden, jinak by mohly začít dřív avizované obstrukce. "My jsme na dlouhodobé projednávání tohoto zákona připraveni," podotkl poslanec. Opozice by podle něho mohla iniciovat i mimořádnou schůzi ke státní službě.
Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák, že TOP 09 a ODS pozměňovací návrhy ve smyslu požadavků ve druhém čtení nepředložily. Marek Benda (ODS) zase koalici vytkl, že předloha není novelou, když původní zákon zcela ruší; takový legislativní postup podle něho není možný.
Normu ale kritizoval i sociální demokrat Vítězslav Jandák, dobrý není podle něho ani původní zákon. "Evropská unie nám něco nakáže a my uděláme blbou dikci bez ducha," řekl.
Dienstbier trvá na tom, že norma dá základ pro nezávislou, profesionální a stabilní státní správu. Opět varoval před tím, že bez zákona bude ohroženo čerpání evropských fondů. Zpochybnil to šéf Úsvitu Tomio Okamura, který znovu upozornil na stanovisko Evropské komise, dává přednost kvalitě před rychlostí. Přednesl návrh vrátit normu do druhého čtení, o němž by se mělo hlasovat po ukončení rozpravy.
Související
Babišova vláda si schválila program. Cílem je prosperující a stabilní Česko
Sněmovna dala šanci novele služebního zákona, ruší odborné náměstky
Služební zákon , Jiří Dienstbier ml. , top 09
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Ukrajina hlásí devět obětí nepřátelských útoků. Rusové poškodili klášter v Kyjevě
před 1 hodinou
ANO by vyhrálo volby. Motoristé balancují na hraně Sněmovny, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Trump oznámil uzavření mírové dohody. Podepíše se v pátek v Evropě
před 3 hodinami
Počasí v novém týdnu potěší milovníky horkého léta
včera
Buckinghamský palác recykluje reakci na dotazy ohledně prince Andrewa
včera
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
včera
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
včera
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
včera
Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie
včera
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
včera
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
včera
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
včera
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
včera
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
včera
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
včera
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
včera
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
včera
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
včera
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
včera
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
Více než 140 lidí již v Demokratické republice Kongo podlehlo ebole během aktuální epidemie, která znepokojuje Afriku i zbytek světa. Do pátku se potvrdilo přes 700 případů závažného onemocnění.
Zdroj: Lucie Podzimková