Praha - Vrchní státní zastupitelství v Olomouci z kauz kolem Jany Nagyové vyloučilo k samostatnému projednávání případ údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). ČTK to dnes potvrdila advokátka Katarína Kožiaková Oboňová, která zastupuje lobbistu Iva Rittiga. V kauze kromě něj a někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Nagyové figurují také Rittigův obchodní partner Tomáš Jindra a advokát David Michal. Případem by se tak měl zabývat soud samostatně od ostatních kauz kolem Nagyové, nyní Nečasové.
Advokáti podle Oboňové obdrželi vyrozumění, podle kterého olomoučtí žalobci již vydali usnesení o vyloučení údajných úniků BIS z kauz kolem Nagyové, kterých je několik. Jde ještě o případy údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování bývalé manželky Nečase a údajné uplácení poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy, které vedlo k loňskému pádu vlády.
Usnesení o vyloučení případu však zatím nepřevzali právníci ani obvinění. Kvůli utajovaným informacím ve spisu nelze poslat poštou a advokáti jej musí převzít osobně. Rittigova advokátka předpokládá, že proti usnesení žalobců podá stížnost. Definitivně se rozhodne až podle obsahu dokumentu, který obdrží v srpnu. "Můžu říct už teď, že proti postupu (žalobců) mám velké výhrady, takže je možné předpokládat, že budeme podávat stížnost," řekla dnes ČTK Oboňová.
Šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan se dnes k trestnímu řízení kolem údajných úniků z BIS nechtěl vyjadřovat. "V tuto chvíli nemám žádný komentář," uvedl Ištvan.
V této kauze podle dřívějších informací žalobců hrozí za trestný čin ohrožení utajované informace třem obviněným trest až tři roky vězení a jednomu dva až osm let vězení.
Stejný postup v kauzách kolem Nagyové zvolili žalobci také v případu údajného zneužití Vojenské rozvědky. Případ vyloučili v polovině května. Advokáti proti rozdělení kauzy podali stížnost, která byla na začátku června zamítnuta. O několik dní později pak soud obdržel obžalobu a na konci června trestním příkazem uložil Nečasové roční podmínku.
Soud také rozhodl o zastavení trestního stíhání zpravodajce Jana Pohůnka a případy zbylých dvou obžalovaných v kauze, šéfů VZ Ondreje Páleníka a Milana Kovandy postoupil k vyřešení ministerstvu obrany. Olomoučtí žalobci proti tomu podali odpor, a tak se soud bude kauzou zabývat v hlavním líčení.
Související
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
Čapí hnízdo stále není u konce. Spis je zpátky u městského soudu
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
před 1 hodinou
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
před 2 hodinami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 3 hodinami
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
včera
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
včera
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
včera
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
včera
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
včera
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
včera
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
včera
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
včera
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
včera
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
Ukrajinské bezpilotní letouny, které zasáhly město Nižněkamsk v ruské republice Tatarstán, podle místních úřadů způsobily úmrtí nejméně 13 lidí a zranění dalších 75 osob. Podle webu CNN je o nejničivější útok na ruském území za poslední dva roky. Vzhledem k rozsahu následků si vyžádal okamžitou pozornost regionálních i státních orgánů.
Zdroj: Libor Novák