Argumentovat nouzovým stavem je nebezpečné, vzkázal Hamáček komunistům

Odpolední schůzky zástupců hnutí ANO a KSČM o toleranci vlády se zúčastní i vicepremiér a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Novinářům řekl, že jeho strana nebude bránit jednání o sloučení zdravotních pojišťoven ministerstva vnitra a obrany, jak komunisté žádají, argumentovat neprodloužením nouzového stavu je podle něj ale nebezpečné.

Jan Hamáček
doporučujeme

Podle komunistů vláda nenaplnila jejich požadavky na spuštění skiareálů během jarních prázdnin a otevření škol. Předseda KSČM Vojtěch Filip o tom dnes po poledni bude jednat i s prezidentem Milošem Zemanem.

Hamáček k tomu uvedl, že opatření proti šíření koronaviru mají být řešena na základě názorů epidemiologů, odborníků, nikoli přání některých stran. "Pokud se KSČM chce bavit o slučování pojišťoven, my ničemu nebráníme, jsme připraveni o tom jednat," uvedl Hamáček. Pokud by ale vláda, kterou komunisté dosud vždy s prodloužením nouzového stavu ve Sněmovně podrželi, nemohla po 14. únoru znovu termín konce platnosti opatření prodloužit, "padl by zdravotnický systém na ústa".

Komunisté dosud toleranční dohodu mezi KSČM a ANO hodnotili pravidelně po půl roce pouze s větší vládní stranou. Ze závazků z toleranční smlouvy komunisté tlačí podle místopředsedy Stanislava Grospiče především na sloučení zdravotních pojišťoven ministerstev vnitra a obrany a na zavedení pěti týdnů dovolené. Babiš by je podle něj měl znovu stvrdit. "A aby bylo zaručeno, že poslanecký klub a premiér budou tyto požadavky respektovat," dodal v úterý.

Ohledně podpory dalšího pokračování nouzového stavu se komunisté rozhodnou také podle jednání s ANO. "Spíše se kloním k tomu, že pokud nebude premiér ochotný garantovat, že už neporuší své závazky, tak potom nouzový stav nepodpoříme," uvedl po úterním jednání nejužšího vedení KSČM Grospič. Řadu nynějších opatření lze podle něj nařídit i bez nouzového stavu, i když by to kladlo větší požadavky na krajské hygienické stanice, hlavní hygieničku a ministerstvo zdravotnictví. Podle Hamáčka by tento postup znamenal riziko soudních sporů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček dementoval zprávu o úmrtí Forejta

02.03.2021 20:50 Aktualizováno Česká média dnes přišla s informací, že ve věku 43 let zemřel bývalý protokolář exprezidenta…

Vondráček opět vykázal Volného a Bojka ze Sněmovny

02.03.2021 16:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes opět vykázal ze Sněmovny nezařazené poslance Lubomíra…

Sněmovní výbor doporučil schválení stoprocentní nemocenské v karanténě

02.03.2021 15:20 Sněmovna by mohla schválit vládní předlohu, podle které by lidé v nařízené karanténě pobírali…

Část opozice souhlasí s návrhem nemocenské, KSČM je proti

02.03.2021 14:49 Aktualizováno Dočasné zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na 100 procent redukovaného výdělku by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama