Babiš nevidí důvod pro individuální české sankce vůči Bělorusku

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevidí důvod pro uvalení individuálních sankcí vůči běloruským představitelům. Je podle něj potřeba jednotný postup Evropské unie. Seznam běloruských představitelů, na něž by měly dopadnout sankce unijní a který připravuje Evropská komise, by měl být podle předsedy vlády hotový do pátku.

Řekl to novinářům po dnešním ranním jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu (BRS). 

Stávající běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle oficiálních údajů v prezidentských volbách z 9. srpna získal přes 80 procent hlasů. Opozice i vlády mnoha zemí ale považují výsledky za zmanipulované, v Bělorusku pokračují masivní protesty. Ministři zahraničí zemí EU se v pátek shodli na sankcích na běloruské představitele zodpovědné za násilné potlačení protestů a falšování výsledků sporných voleb hlavy státu.

"Mají to být sankce vůči konkrétním osobám. To nejsme my, kteří to navrhují, bude to návrh Evropy, který by měl přinutit ten režim, aby akceptoval právo Bělorusů na svobodné volby," řekl Babiš. Doplnil, že seznam by měl být hotový do pátku. K samostatným sankcím, které v případě průtahů v neděli v České televizi připustil vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), nevidí důvod. "My nechceme poškodit tu zemi, ty lidi. Musíme postupovat jednotně a domluvit se na tom," dodal premiér. Uvedl také, že o věci hovořil v pondělí s českým velvyslancem v Bělorusku Tomášem Pernickým

Pozice zemí visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) je podle Babiše jednotná. Ještě před středečním mimořádným jednáním premiérů a prezidentů zemí EU budou mít videokonferenci předsedové vlád států V4 a pobaltských zemí. Na videosummitu Evropské rady se podle Babiše povede debata i o tom, zda některé členské státy navrhnou další sankce. Babiš také řekl, že předseda Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jímž je v současnosti albánský premiér Edi Rama, nabízí zprostředkování debaty mezi běloruskou vládou a opozicí.

"Uvidíme, jestli to běloruská strana bude akceptovat. Jejich problém je, že není na místě nějaký skutečný lídr opozice. To myslím, že je pro ně dost velký handicap," dodal Babiš. "Je důležité, a to chci zdůraznit, že hlavně Bělorusové si musí určit svoji budoucnost. Oni si musí rozhodnout, co se stane v jejich zemi. Nikdo jim nechce nic vnucovat," doplnil.

"Shodli jsme se na posílení podpory nezávislých médií a občanské společnosti. Klíčová je podpora zástupců občanské společnosti a opozice, se kterými chceme aktivně jednat o požadavcích pro dialog s běloruským režimem. Kromě našich vlastních iniciativ bude důležité, aby V4 společně s baltskými státy aktivně oslovila konkrétní zástupce opozice. Shodli jsme se na potřebě větší koordinace s V4 a dalšími vybranými státy EU," napsal ČTK ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

S Babišem, Petříčkem, Hamáčkem a také předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) se chce kvůli situaci v Bělorusku setkat předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Schůzku jim nabídl dnes, napsal na twitteru. "Koordinace postojů ústavních představitelů k zásadním otázkám, zejména společná podpora svobodného Běloruska, si to vyžadují," doplnil.

Společná podpora #Belarus!Dnes jsem nabídl předsedovi sněmovny @vondraczech premiérovi @AndrejBabis ministrům @TPetricek a @jhamacek schůzku. Koordinace postojů ústavních představitelů k zásadním otázkám, zejména společná podpora svobodného Běloruska si to vyžadují.

— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) August 18, 2020

Na dosud největší demonstraci v Bělorusku se v neděli sešlo podle odhadů až 200.000 lidí, do stávky vstoupily tisíce zaměstnanců státních podniků. Opoziční protikandidátka Svjatlana Cichanouská, která podle oficiálních výsledků získala přes deset procent hlasů, z litevského exilu vzkázala, že je připravená se postavit do čela národa. Ruský prezident Vladimir Putin po víkendových telefonátech s Lukašenkem přislíbil poskytnout Bělorusku podporu s ochranou bezpečnosti.

Související

Jana Nagyová a Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Expremiér Babiš byl opět zproštěn obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Pražský městský soud i podruhé zprostil expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči. 

Více souvisejících

Andrej Babiš Tomáš Petříček Bělorusko sankce Bezpečnostní rada státu visegradská čtyřka EU (Evropská unie) Česká republika OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) Jan Hamáček

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Po ruském útoku na Oděsu je nejméně pět mrtvých včetně kojence. Úřady vyhlásily den smutku

Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa. Mezi několika mrtvými je také tříměsíční dítě. Administrativa oblasti na jihu Ukrajiny vyhlásila neděli 3. března za den smutku. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy