Premiér Andrej Babiš (ANO) nebude jednat s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) o jeho cestě na Tchaj-wan. Novinářům dnes řekl, že Vystrčilovo rozhodnutí bere na vědomí a jde o jeho zodpovědnost. Proti plánované cestě ostře protestovala Čína, která považuje Tchaj-wan za svou vzbouřeneckou provincii.
Babiš spolu s prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) Vystrčilovi cestu na Tchaj-wan už dříve nedoporučili. Babiš nevidí důvod, proč by o tom s Vystrčilem ještě jednal.
"Já to respektuji, je to rozhodnutí pana předsedy. Rozhodně s ním o tom nebudu jednat, beru to na vědomí, on je vysoce postavený ústavní činitel a musí vědět, co dělá," uvedl premiér při dnešní návštěvě úpravny vody Želivka. Podle něj je otázkou, zda mají koordinační schůzky ústavních činitelů smysl, když jejich aktéři pak nejsou jednotní.
Babiš připomněl, že v Číně vyrábí auta mladoboleslavská automobilka Škoda Auto a Česko navštěvují čínští turisté. Ekonomický dopad se už podle něj projevil v případě firmy F AIR, cvičící piloty, která podle Babiše přišla o lukrativní zakázky.
Související
Vystrčil si stěžuje na nůž do zad od Babiše. Na Tchajwan poletí komerčním letem
Babišova vláda neposkytne letoun Vystrčilovi pro cestu na Tchaj-wan. Poklonkování Číně, tvrdí opozice
Miloš Vystrčil (ODS) , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 24 minutami
WHO poprvé v historii vyhlásila stav veřejného ohrožení před zasedáním. Epiemie eboly může trvat roky
před 1 hodinou
Putin by mohl války na Ukrajině litovat, měl říct Si Ťin-pching Trumpovi
před 2 hodinami
Sedmnáctá epidemie eboly vyvolává v Africe paniku. Neexistující očkování situaci dramaticky zhoršuje
před 3 hodinami
Ebola se šíří rychleji, než jsme odhadovali, přiznává WHO. O většině nakažených ještě lékaři neví
před 4 hodinami
V Praze se srazil autobus s tramvají. Aktivován traumaplán, záchranka povolala velkokapacitní vůz Fenix
před 4 hodinami
Spojené státy prodlouží dočasné pozastavení sankcí na export ruské ropy
před 5 hodinami
V Británii se ve velkém začíná mluvit o návratu do EU
před 6 hodinami
Trump odložil plánovaný vojenský úder na Írán
před 6 hodinami
Prodávají své děti, aby přežili. Afghánistán se potácí na hraně hladomoru
před 8 hodinami
Počasí bude o víkendu letní. Teploty začnou atakovat tropickou třicítku
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Česko porazilo Švédsko 4:3
včera
Musk prohrál soud proti OpenAI. Porota žalobu smetla ze stolu
včera
Rusko a Bělorusko uspořádaly vojenské cvičení zaměřené na nasazení jaderných zbraní
včera
Trumpova administrativa zřídila téměř dvoumiliardový fond. Peníze půjdou jeho spojencům
včera
Co je ebola a proč je tak těžké epidemii zastavit?
včera
Ebolou a hantavirem to neskončí. Infekční onemocnění jsou stále častější a ničivější, varují odborníci
včera
Ostře sledované Světové zdravotnické shromáždění začalo. Chce se stát historickým momentem pro lidstvo
včera
Vláda na pozici náčelníka Generálního štábu navrhne Miroslava Hlaváče
včera
Svět mobilizuje síly ve snaze potlačit nové ohnisko eboly
včera
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
Vzhledem k tomu, že vyjednávací tým amerického prezidenta Donalda Trumpa je plně zaměstnán řešením krize v Íránu, ocitá se Evropa pod značným tlakem. Právě na ni nyní padá odpovědnost, aby jmenovala zvláštního vyslance pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. Překvapivé přitom je, že k tomuto kroku vyjadřují otevřenost jak Kyjev, tak Moskva.
Zdroj: Libor Novák