Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo vhodné odložit předávání státních vyznamenání 28. října, pokud není prezident Miloš Zeman ceremonie schopen. Předseda vlády je předávat osobně nechce, řekl televizi CNN Prima News. Seznam oceněných, který obdržel od prezidentské kanceláře, Babiš dnes spolupodepsal. Informoval o tom v rozhovoru na serveru iDnes.
Přestože se epidemická situace zhoršuje, platná opatření by na rozdíl od loňského roku konání umožňovala.
"Určitě žádné vyznamenání nebudu předávat, nebylo by to vhodné. Mělo by se to odložit," uvedl Babiš. Za nevhodné považuje také to, aby vyznamenání předával hradní kancléř Vratislav Mynář. "Potom, co všechno předvedl," řekl Babiš.
"Čekám v této věci na rozhodnutí pana prezidenta," řekl ČTK ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš. Aby bylo možné ceremoniál uspořádat, muselo by rozhodnutí padnout v řádu dnů. Způsob předání ocenění záleží na rozhodnutí prezidenta. Může například stanovit někoho, kdo za něj vyznamenání předá, rozhodnout se také může ceremonii odložit. Konat by se pak mohlo i v jiný den než 28. října. Vyznamenání mohou být také odeslána poštou.
Předseda končící Sněmovny Radek Vondráček (ANO) před týdnem po návštěvě prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici uvedl, že s prezidentovým kancléřem Mynářem mluvil o předávání státních vyznamenání 28. října. Uvedl tehdy, že Hrad připravuje ceremoniál v podobné podobě jako dříve. Konstatoval tehdy také, že ceremonii by mohly ovlivnit dva faktory, vedle Zemanova zdravotního stavu také narůstající počet případů covidu-19. Od té doby epidemie výrazně zesílila.
Vondráčkova návštěva hospitalizovaného prezidenta vyvolala kritiku i pochyby o jejím průběhu. Ústřední vojenská nemocnice se distancovala od Vondráčkových výroků o prezidentově zdravotním stavu. Uvedla, že šéfa dolní komory k Zemanovi na jednotku intenzivní péče přivedl hradní kancléř bez vědomí ošetřujícího lékaře. Vondráček reagoval, že byl přesvědčen o tom, že návštěva byla s nemocnicí konzultovaná. Mynáře vyzval Babiš k rezignaci. Mynář to odmítl, odvolat ho podle něj může jen prezident.
Kruliš minulý týden ČTK řekl, že Hrad připravuje ceremoniál ve standardním formátu. Odlišný by podle něj měl být především v tom, že na pódiu by měli být jak ocenění za letošek, tak i za loňský rok, kdy Pražský hrad kvůli pandemii pouze zveřejnil seznam laureátů. Podle Mynáře počet vyznamenaných bude podobný jako v posledních letech. Zeman každý rok udílí přibližně kolem 40 řádů a medailí. Loni oceněných bylo 38.
Za rozumný označil na tiskové konferenci zákonodárců Spolu Babišův návrh odložit ceremoniál předseda sněmovního klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura. "Žádné zmeškání nehrozí, loni z důvodů covidu také vyznamenání předána nebyla, nedostávejme se do nějakých bizarních absurdních situací," doplnil předseda klubu lidovců Marek Výborný.
Pražský hrad tradičně do slavnostního ceremoniálu tají, koho se chystá prezident k 28. říjnu vyznamenat. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dříve oznámil, že Zeman in memoriam udělí medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku. Oceněn bude i další tragicky zesnulý, nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva Zeman slíbil in memoriam udělit tehdejšímu většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.
Prezident také zmínil, že pokud někdo navrhne vyznamenání pro zesnulého režiséra Františka Filipa, pak mu ho "zcela určitě" udělí. Premiér Babiš avizoval, že navrhne, aby v souvislosti s řešením pandemie byl oceněn vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Vláda také navrhla na vyznamenání velitele jednotky Vojenské policie KAMBA, který se podílel na evakuaci českých diplomatů a afghánských spolupracovníků z Kábulu. Za tuto evakuaci Zeman slíbil ocenit i velvyslance v Afghánistánu Jiřího Balouna.
Současná protiepidemická opatření omezují konání hromadných akcí na maximálně 1000 lidí ve vnitřních prostorách. Pořadatelé mají povinnost u všech účastníků zkontrolovat bezinfekčnost, tedy potvrzení o očkování, prodělané nákaze nebo negativním testu.
Související
Miloš Zeman i Pan Nikdo. Poslanci poslali na Hrad návrhy vyznamenání
Senátoři navrhují na státní vyznamenání i slavné herce
státní vyznamenání , Andrej Babiš , 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
před 1 hodinou
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
před 2 hodinami
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
před 3 hodinami
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
před 4 hodinami
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
před 5 hodinami
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
před 6 hodinami
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
před 7 hodinami
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
před 8 hodinami
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
před 8 hodinami
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
před 8 hodinami
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
před 9 hodinami
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
před 10 hodinami
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
před 11 hodinami
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
před 11 hodinami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 12 hodinami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 14 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
Vláda podpořila návrh ministerstva dopravy na novelu zákona o pozemních komunikacích, který počítá se zrušením automatické valorizace cen dálničních známek. Návrh nyní poputuje k projednání v Poslanecké sněmovně. Účinnost novely se předpokládá od 1. ledna 2027.
Zdroj: Jan Hrabě