Bezpečnostní rada státu projedná incident na Ukrajině

Bezpečnostní rada státu (BRS) dnes projedná návrhy kroků ČR v souvislosti s pondělním rozhodnutím Ruska uznat samozvané republiky ruských separatistů na východě Ukrajiny a poslat tam své vojáky.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) očekává, že rada dostane zpravodajský briefing o aktuální bezpečnostní situaci, chystá se jí předložit návrhy některých opatření. Ruský velvyslanec v ČR Alexandr Zmejevskij je na dnešek povolán k náměstkovi ministerstva zahraničí.

Členy BRS chce Černochová informovat také o výsledcích jednání aliančních ministrů obrany v Bruselu z minulého týdne. "Budeme mít nějaké návrhy, kterými se budeme snažit alespoň částečně vyřešit některé věci, které dneska víme, že mohou být problematické z hlediska obranyschopnosti naší země a přípravy na možné další problémy," uvedla v úterý.

Rada se dnes zřejmě bude věnovat také podmínkám výběrového řízení na dostavbu Jaderné elekterárny Dukovany.

BRS řádně zasedá obvykle jednou za čtvrt roku, otázkou Ukrajiny se bude v únoru zabývat již potřetí. Na začátku měsíce rada vyjádřila obavy z kroků Ruska, které podle ní potvrzovaly možnost agrese vůči Ukrajině. Před týdnem hovořil po jednání BRS premiér Petr Fiala (ODS) o tom, že Česko je připravené na různé varianty vývoje. Rada se zabývala i bezpečnostními, humanitárními či zdravotními otázkami spojenými s možnou migrační vlnou z Ukrajiny.

Zmejevskij má dnes dopoledne v Černínském paláci podat vysvětlení aktuální situace na východě Ukrajiny. Je předvolán k náměstkovi. Resortní krizový štáb se v úterý shodl, že ruské kroky jsou bezprecedentní agresí vůči svobodnému a nezávislému státu, na kterou musí přijít jasná, tvrdá a jednotná odpověď.

Související

Více souvisejících

Bezpečnostní rada státu Jana Černochová

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

Zdroj: David Holub

Další zprávy