Nový předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) nebude jmenován hned zkraje roku, uvedl dnes ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle něj to ale chod instituce neohrozí. Současnému šéfovi soudu Michalu Mazancovi vyprší mandát 31. prosince kvůli tomu, že dosáhne věkové hranice 70 let pro výkon funkce soudce.
Předchozí ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla jako kandidáta na Mazancova nástupce soudce Filipa Dienstbiera. Předsedu NSS jmenuje prezident, který s touto nominací souhlasil, rozhodnutí musí podepsat také předseda vlády, Zeman už dříve avizoval, že se jmenováním počká na nového ministra spravedlnosti.
Blažek nyní uvedl, že v lednu bude s prezidentem o novém předsedovi NSS hovořit premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra jsou na funkci tři kandidáti - vedle Dienstbiera ještě Barbara Pořízková a Karel Šimka.
"Předpokládám, že předseda vlády i pan prezident budou s těmito kandidáty pravděpodobně chtít hovořit. Musím zdůraznit, a to se mě ptal i prezident (Miloš) Zeman při našem posledním rozhovoru: tím, že předseda nebude jmenován do konce roku, nebude způsobena žádná újma, protože zákon jasně řeší, že ty pravomoce dočasně přecházejí do rukou místopředsedkyně toho soudu," podotkl ministr. "A jestli předseda bude jmenován v průběhu ledna, nejpozději v únoru, tak se nic špatného nestane,“ dodal.
Prezident může nového šéfa NSS vybírat pouze z řad soudců tohoto soudu. Funkční období předsedy soudu trvá deset let.
Související
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
Ať koná policie, vyzvala Decroix po konci koordinátora bitcoinové kauzy
Pavel Blažek , Nejvyšší správní soud
Aktuálně se děje
včera
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
včera
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
včera
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
včera
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
včera
Zemřel někdejší odborový předák a politik Richard Falbr
včera
Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU
včera
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
včera
Jste noví, máte smůlu. EU zvažuje, že budoucím členským státům odepře právo veta
včera
V Perském zálivu už nemáte žádné bezpečné útočiště, vzkázal USA po náletech Modžtaba Chámeneí
včera
Stadiony MS ve fotbale 2026: velkolepé arény, kde se bude psát historie
včera
Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení
včera
Pavel má připravenou kompetenční žalobu, pokud ho vláda nepustí na summit NATO
včera
Kde je slibovaná dohoda s Íránem? Potrvá to, přiznal Rubio
včera
Írán pálil po americké stíhačce a sestřelil dron. Za nové nálety hrozí odvetou
včera
CNN: Trumpova administrativa zakázala klíčovým lékařským pracovníkům v USA mluvit s WHO
včera
Vydírání, vždyť na Kyjev útočí od začátku invaze, reaguje Ukrajina na ruskou výzvu k evakuaci
včera
Zdravotníci nestíhají. Ebola se šíří rychleji, než jak postupují záchranné práce, přiznává WHO
včera
USA opět zaútočily na Írán
včera
Výhled počasí až do prvních dní astronomického léta. Meteorologové řekli, jak bude
25. května 2026 21:58
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
Očekávaným způsobem zareagovala Česká televize na spuštění nového mediálního projektu Václava Moravce, který letos veřejnoprávní stanici opustil. Vedení televize bude po novináři požadovat, aby zaplatil pokutu plynoucí z konkurenční doložky.
Zdroj: Jan Hrabě