Boj s koronavirem: Nejlépe si vedl Hamáček, soudí Češi. Kdo propadl?

Při koronavirové krizi si podle průzkumu STEM nejlépe počínal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Následují premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jejich práci vnímá většina Čechů pozitivně. Hodnocení ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) tak jednoznačné není.

Agentura zjišťovala hodnocení těch členů vlády, kteří se do řešení krize zapojovali nejvíce. "Obecně je možné shrnout, že podle většinového veřejného mínění tito politici a političky v krizi obstáli," uvedl STEM.

Hodnocení práce klíčových ministrů v koronavirové krizi ve veřejném mínění: ministr vnitra Hamáček pozitivně hodnocen u 70% lidí, premiér Babiš - 65%, ministr zdravotnictví Vojtěch - 60%, ministryně financí Schillerová a ministryně práce Maláčová obě 53%. https://t.co/t1IfaFH39o

— STEM (@StemUstav) June 17, 2020

Hamáčkovu činnost hodnotí pozitivně 70 procent Čechů. Babiš získal 65 procent kladných hodnocení, Vojtěch pak 60 procent. Schillerovou a Maláčovou hodnotilo pozitivně shodně 53 procent dotázaných, více než 40 procent lidí ale bylo k jejich práci kritických. Polovina veřejnosti pak kladně vnímá Havlíčkovu práci během krize, negativně ho hodnotí 34 procent lidí a 16 procent Čechů ho nezná.

"Důležitým zjištěním z průzkumu je rozdílné hodnocení v závislosti na subjektivním prožívání dopadů koronavirové krize," zjistila agentura. Více než polovina občanů zvládala mimořádná opatření bez problémů, třetina s drobnějšími problémy a pro desetinu lidí to byla zátěžová situace.

Mezi těmito třemi skupinami je nejuniverzálněji hodnocen premiér Babiš, když se podíl pozitivních vyjádření k jeho činnosti pohyboval v rozmezí od 67 do 61 procent. Naopak největší rozpory jsou v případě hodnocení ministryně Schillerové. Zatímco mezi lidmi, kteří krizi zvládali dobře, získala 55 procent kladných hodnocení, u lidí, pro něž byla epidemie zátěžovou situací, to bylo jen 35 procent.

Při zohlednění politických sympatií nabídl průzkum odlišné výsledky. Hamáček je pozitivně hodnocen jak mezi příznivci ČSSD, tak mezi sympatizanty hnutí ANO a KSČM. Za dobrou ale jeho práci většinou považují i příznivci demokratické opozice. Kritičtější k němu byli pouze lidé hlásící se k SPD. Naproti tomu Babiš získal méně než polovinu kladných hodnocení mezi příznivci Pirátů i ODS.

Průzkum se uskutečnil od 22. května do 1. června a zúčastnilo se ho 1086 lidí.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček Andrej Babiš Adam Vojtěch (ANO) Alena Schillerová Karel Havlíček Jana Maláčová (ČSSD) průzkumy ČSSD Hnutí ANO Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 2 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy