Boj s koronavirem: Nejlépe si vedl Hamáček, soudí Češi. Kdo propadl?

Při koronavirové krizi si podle průzkumu STEM nejlépe počínal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Následují premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jejich práci vnímá většina Čechů pozitivně. Hodnocení ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) tak jednoznačné není.

Jan Hamáček (ČSSD)
doporučujeme

Agentura zjišťovala hodnocení těch členů vlády, kteří se do řešení krize zapojovali nejvíce. "Obecně je možné shrnout, že podle většinového veřejného mínění tito politici a političky v krizi obstáli," uvedl STEM.

Hamáčkovu činnost hodnotí pozitivně 70 procent Čechů. Babiš získal 65 procent kladných hodnocení, Vojtěch pak 60 procent. Schillerovou a Maláčovou hodnotilo pozitivně shodně 53 procent dotázaných, více než 40 procent lidí ale bylo k jejich práci kritických. Polovina veřejnosti pak kladně vnímá Havlíčkovu práci během krize, negativně ho hodnotí 34 procent lidí a 16 procent Čechů ho nezná.

"Důležitým zjištěním z průzkumu je rozdílné hodnocení v závislosti na subjektivním prožívání dopadů koronavirové krize," zjistila agentura. Více než polovina občanů zvládala mimořádná opatření bez problémů, třetina s drobnějšími problémy a pro desetinu lidí to byla zátěžová situace.

Mezi těmito třemi skupinami je nejuniverzálněji hodnocen premiér Babiš, když se podíl pozitivních vyjádření k jeho činnosti pohyboval v rozmezí od 67 do 61 procent. Naopak největší rozpory jsou v případě hodnocení ministryně Schillerové. Zatímco mezi lidmi, kteří krizi zvládali dobře, získala 55 procent kladných hodnocení, u lidí, pro něž byla epidemie zátěžovou situací, to bylo jen 35 procent.

Při zohlednění politických sympatií nabídl průzkum odlišné výsledky. Hamáček je pozitivně hodnocen jak mezi příznivci ČSSD, tak mezi sympatizanty hnutí ANO a KSČM. Za dobrou ale jeho práci většinou považují i příznivci demokratické opozice. Kritičtější k němu byli pouze lidé hlásící se k SPD. Naproti tomu Babiš získal méně než polovinu kladných hodnocení mezi příznivci Pirátů i ODS.

Průzkum se uskutečnil od 22. května do 1. června a zúčastnilo se ho 1086 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hamáček je proti otevření lyžařských areálů

27.01.2021 10:29 V Česku podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) aktuálně není situace na to, aby se otevřely…

GLOSA: Pánovi s bonbóny se nevěří. Vědí to děti, měli by i voliči

27.01.2021 10:12 GLOSA - „Život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co ochutnáš,“ zní citát z jednoho známého…

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

27.01.2021 09:12 Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dnes Sněmovny slib. V dolní komoře…

Expolicista Robert Šlachta zakládá hnutí, chce do Sněmovny

26.01.2021 21:26 Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama