Budoucí vláda chce poslaneckou iniciativou upravit zákon o střetu zájmů

Budoucí vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) chce poslaneckou iniciativou upravit zákon o střetu zájmů. Představitelé koalice o tom informovali dnes ve Sněmovně. Do novely, kterou poslanci předkládají po domluvě s budoucím ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS), zahrnuli i návrh ohledně centrálního registru, jehož projednávání nedokončila minulá Sněmovna.

Novela má upravit ustanovení, které brání poslancům, senátorům, ministrům či jejich náměstkům provozovat rozhlasové a televizní vysílání či vydávat periodický tisk. "Úprava je dnes platná tak, že je velmi jednoduché ji obcházet," řekl novinářům předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Od návrhu si slibuje férovější politickou soutěž. Předpis by podle něj měl zabránit i prorůstání politického, ekonomického a mediálního vlivu.

Ve sporných případech by měl rozhodovat Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. "V případě, že zjistí, že dochází k tomu, že některý politik je skutečným majitelem velkého mediálního domu, tak ho vyzve k tomu, aby zjednal nápravu. Pokud se to nestane, uloží mu to opatřením," uvedl. Rozhodnutí úřadu by pak byla vymahatelná, doplnil.

Jednoznačnější by měla být také definice tzv. ovládající osoby. "Bude jasně stanoveno, že žádný politik v postavení člena vlády nemůže být skutečným majitelem právnické osoby, která získává veřejné zakázky, dotace či investiční pobídky," řekl Michálek.

Ustanovení o vlastnictví médií či zákaz, aby firmy členů vlády získávaly dotace, se do zákona o střetu zájmů dostala začátkem roku 2017. Nynější premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) o předpisu mluvil jako o "lex Babiš" s tím, že novela míří na něj. Po její účinnosti vložil v únoru 2017 akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů. Skupina Mafra vlastněná Agrofertem patří k největším mediálním domům v ČR.

Návrh zahrne i novelu, kterou neprojednala minulá Sněmovna. "Bohužel s ní nesouhlasila vládní koalice (ANO a ČSSD) a návrh těsně před třetím čtením spadl pod stůl," řekla místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN). Úprava reaguje na verdikt Ústavního soudu ze začátku loňského roku. Soud zrušil současný rozsah nahlížení do centrálního registru pro porušení práva veřejných funkcionářů na soukromí. Zákonodárcům dal čas na nápravu do konce loňského roku, což se nestihlo.

Do majetkových přiznání politiků bude možné nahlížet jen po žádosti. "Dále vynímáme některé politiky, kteří už nebudou muset podávat majetková přiznání," řekla Kovářová. Týká se to neuvolněných místostarostů nejmenších obcí a neuvolněných členů rady malých obcí. "Jsou to osoby, které vykonávají funkce v podstatě ve svém volném čase, berou za to skutečně nízké odměny. V malých obcích by jinak hrozilo, že nebude chuť kandidovat do zastupitelstev," vysvětlila.

Související

Pavel Blažek

Vláda bude zítra řešit násilí u soudu s Peterkovou, potvrdil Blažek

Vláda se bude na středečním jednání zabývat úterním incidentem u Městského soudu v Praze, kde příznivci Jany Peterkové vnikli do soudní síně během projednávání kauzy, v níž byla obviněna ze šíření poplašné zprávy o onemocnění covid-19. Zařazení bodu potvrdil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). 

Více souvisejících

Pavel Blažek registr oznámení o střetu zájmů Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 2 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 4 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 8 hodinami

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy