Černochová přirovnala Zaorálka k nacistům

Poslankyně ODS Jana Černochová přirovnala dnes ve Sněmovně ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) kvůli jeho výrokům o Izraeli k nacistům. Kritizovala Zaorálkovo srovnání izraelských plánů na anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu s osudy bývalého Československa v minulém století. Zaorálek se proti slovům Černochové ohradil. Poslankyně se po debatě Zaorálkovi jako poslankyně omluvila. Jako občanka si názor ponechám, uvedla.

Jana Černochová na 24. kongresu ODS
doporučujeme

Černochová poukazovala na Zaorálkův výrok v médiích, že je nutné zastat se Palestinců, pokud jim hrozí podobný osud, který opakovaně stíhal Československo ve 20. století. "Jak je možné, že ministr vlády si dovolí konstatovat něco tak absurdního veřejně v novinovém článku?" tázala se poslankyně ODS. Zaorálek by podle ní neměl šířit ostudu v zahraničí. "Je naprosto ironické, že pan ministr kultury se chová v těchto dnech jako ten největší nácek," prohlásila Černochová.

Ministr kultury zdůraznil, že není možné silou a vojáky obsadit cizí území. "Za to, že jsem to řekl, jsem nacista? Skandál je to, jaký výrok jste použili proti mně," uvedl. Podle Zaorálka je logické, když česká strana řekne někomu, s kým má strategické partnerství, že je něco špatně. "Česko se svou zkušeností, kterou má z 20. století, nemůže mlčet k tomu, když se někde nerespektují základní mezinárodní pravidla a kde se použije síly na obsazování území," řekl. "Cesta, kterou se vydává Izrael teď, je cesta do zdi," míní.

Pozornost v posledních dnech vyvolal článek ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) a jeho předchůdců Zaorálka a Karla Schwarzenberga (TOP 09), v němž izraelské plány kritizovali. Sněmovna se bude záležitosti podle dnešního rozhodnutí zabývat ve středu 17. června, o týden dřív o ní budou debatovat členové sněmovního zahraničního výboru.

Izraelská vláda má v červenci zahájit debatu o případném připojení židovských osad k Izraeli, což by znamenalo anexi tohoto území. Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady, které Izrael od roku 1967 vybudoval na Západním břehu Jordánu, za nelegální z pohledu Ženevské konvence, která zakazuje výstavbu na území zabraném při válce. Izrael argumentuje svými bezpečnostními potřebami a rovněž biblickým odkazem na historické židovské území, jež se nachází na dnešním Západním břehu Jordánu.

Ministr zahraničí se svými dvěma předchůdci ve společném článku napsal, že anexe osad by do budoucna vyloučila vytvoření samostatného státu. Upozornili na to, že s řešením blízkovýchodního konfliktu v podobě vytvoření izraelského a palestinského státu počítají mezinárodní dohody, rezoluce OSN i koncepce české zahraniční politiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Senátu Vystrčil nepoletí na Tchaj-wan vládním letounem

04.08.2020 19:37 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nepoletí na Tchaj-wan vládním letounem, ale strojem…

ODS nabízí Babišovi pomoc se zrušením superhrubé mzdy, TOP 09 upozornila…

04.08.2020 17:13 Aktualizováno Zrušením superhrubé mzdy a zavedením patnáctiprocentní daně z příjmů by rozpočet podle výpočtů ODS…

Babiš má nadále rozhodující vliv na Agrofert, píše nejvyšší žalobce

04.08.2020 13:50 Aktualizováno Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) konstatovalo, že premiér Andrej Babiš (ANO) má nadále…

Babiš žije ve snu, komentuje Skopeček vládní kroky v ekonomické oblasti

04.08.2020 13:38 Česká vláda zamýšlí zrušení tzv. superhrubé mzdy doplněné o povinné zdravotní a sociální odvody…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama