České ministerstvo zahraničí aktuálně nepřipravuje pracovníků ambasády na Ukrajině

České ministerstvo zahraničí aktuálně nepřipravuje stažení rodinných příslušníků pracovníků velvyslanectví na Ukrajině či přímo jejích zaměstnanců. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí resortu Lenka Do. K dění na Ukrajině se každodenně na ministerstvu schází pracovní skupina, která situaci průběžně vyhodnocuje.

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odjede jich asi polovina. Evropská unie se podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella k podobnému kroku zatím nechystá. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

"Co se týče případného stažení rodinných příslušníků pracovníků naší ambasády, či rovnou vyslaných pracovníků, toto MZV ČR zatím v tuto chvíli nepřipravuje," uvedla Do.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v pátek novinářům řekl, že Česká republika je připravena i na nejhorší scénář vývoje na Ukrajině. Česko je podle něj připraveno podpořit případné sankce proti Rusku. Zdůraznil potřebu zachování komunikace. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) Česko věří v mírové zakončení krize. Šéfka resortu potvrdila, že ČR daruje Ukrajině dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů.

Lipavský se dnes v Bruselu účastní prvního zasedání s unijními kolegy, kde chtějí šéfové diplomacií probrat poslední vývoj kontaktů s Ruskem a koordinovat společnou pozici s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem.

Související

Kosovo

Česko bude mít poprvé velvyslance v Kosovu

Česko má poprvé jmenovaného velvyslance v Kosovu. Bude jím Bohumil Mazánek, který působil jako bývalý velvyslanec v Litvě, generální konzul v Šanghaji a Katovicích a chargé d'affaires v Thajsku. Uvedlo to Ministerstvo zahraničí v dnešní tiskové zprávě. 
Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Prioritou české zahraniční politiky je kromě Ukrajiny i Indie. MZV popsalo cíle nových konzulátů

Mluvčí českého Ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake pro EuroZprávy.cz vyčíslil, kolik stojí provoz některých zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí. Dopady vládního návrhu sankčního balíčku na chod zahraniční diplomacie prozatím nejsou známé. Česká diplomacie nicméně hraje důležitou roli v boji proti ruské agresi. Podílí se na různých opatřeních, která efektivně působí vůči nelegální činnosti Moskvy. Nově mezi nimi je například zápis patriarchy Kirilla na sankční seznam ČR. Čeští diplomaté se podíleli mimo jiné na vyloučení Ruské federace z Rady Evropy.  

Více souvisejících

velvyslanectví ministerstvo zahraničí Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy