Česko asi dá do projektu V4 a Německa v Maroku 100 milionů

Česko by mělo v rámci dvou darů poskytnout bezmála 100 milionů korun na společný migrační projekt zemí visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) a Německa v Maroku. Vyplývá to z materiálu, který na pondělní jednání vlády předložila ministerstva zahraničí a vnitra.

Ministerstvo zahraničních věcí
doporučujeme

Na společné iniciativě, která má pomoci Maroku jako zdrojové a tranzitní zemi v nelegální migraci, se státy V4 a Německo dohodly na summitu loni v únoru v Bratislavě. Celkově by do něj měly dát 30 milionů eur (795 milionů korun).

Na částce by se mělo podílet z poloviny Německo, druhou polovinu si rovnoměrně rozdělí státy V4. "Finanční příspěvek za ČR činí 3,75 milionu eur (přibližně 99,5 milionu korun). Společný migrační projekt je rozdělen na dva komponenty, které se zaměřují na podporu rozvoje a ochranu hranic," stojí v materiálu, který projedná vláda. Každý z darů je určen na jednu z těchto oblastí, oba ve stejné výši 1,875 milionu eur.

První dar by měl z rozpočtu ministerstva zahraničí směřovat ve prospěch německé Společnosti pro mezinárodní spolupráci (GIZ) a soustředit se na rozvojovou část projektu. "Agentura je v Maroku dlouhodobě přítomna a může navázat na své dosavadní zkušenosti. Pro realizaci projektu vypíše GIZ transparentní výběrová řízení, která budou otevřena i českým firmám a nevládním organizacím," uvádí materiál.

Druhý dar poskytne Česko Mezinárodnímu středisku pro rozvoj migrační politiky (ICMPD) a sloužit má k posílení ochrany hranic. "Součástí projektu je nákup technického vybavení pro ochranu hranic prioritně ze zemí V4 a Německa," uvádí materiál. Peníze budou z rozpočtu ministerstva vnitra, polovinu z částky by ale napřed měla poskytnout vnitru ze své kapitoly diplomacie. Kvůli zbytku částky bude vnitro žádat na příští rok navýšení své rozpočtové kapitoly o 21 milionů korun.

Účelem projektu je řešení příčin a prevence nelegální migrace z Maroka. Iniciativa má pomoci posílit kapacity a umožnit zvládat krizové migrační situace, ale i bojovat proti nelegální migraci, převaděčství a obchodování s lidmi. Zaměřit se má i na odborné vzdělávání, zlepšování uplatnění nejrizikovějších skupin obyvatelstva na pracovním trhu a podporu malých a středních podniků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš nevyloučil opětovný nouzový stav

18.09.2020 15:20 Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil možnost, že by v Česku mohl být kvůli koronaviru znovu…

Zranění ruky Zemana se prý hojí nadstandardně dobře

18.09.2020 15:17 Zlomená paže se prezidentu Miloši Zemanovi vzhledem k jeho věku hojí nadstandardně dobře. V rádiu…

Opatření proti suchu se zřejmě rozšíří, Sněmovna novelu schválila

18.09.2020 14:14 Vodohospodářská opatření k ochraně před suchem se zřejmě budou moci provádět ve více na sebe…

Babiš se podle opozice pro svolání krizového štábu rozhodl pozdě

18.09.2020 13:54 Opoziční strany kritizují fakt, že se premiér Andrej Babiš (ANO) až po týdnech výzev rozhodl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama