Česko asi dá do projektu V4 a Německa v Maroku 100 milionů

Česko by mělo v rámci dvou darů poskytnout bezmála 100 milionů korun na společný migrační projekt zemí visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) a Německa v Maroku. Vyplývá to z materiálu, který na pondělní jednání vlády předložila ministerstva zahraničí a vnitra.

Ministerstvo zahraničních věcí

Na společné iniciativě, která má pomoci Maroku jako zdrojové a tranzitní zemi v nelegální migraci, se státy V4 a Německo dohodly na summitu loni v únoru v Bratislavě. Celkově by do něj měly dát 30 milionů eur (795 milionů korun).

Na částce by se mělo podílet z poloviny Německo, druhou polovinu si rovnoměrně rozdělí státy V4. "Finanční příspěvek za ČR činí 3,75 milionu eur (přibližně 99,5 milionu korun). Společný migrační projekt je rozdělen na dva komponenty, které se zaměřují na podporu rozvoje a ochranu hranic," stojí v materiálu, který projedná vláda. Každý z darů je určen na jednu z těchto oblastí, oba ve stejné výši 1,875 milionu eur.

První dar by měl z rozpočtu ministerstva zahraničí směřovat ve prospěch německé Společnosti pro mezinárodní spolupráci (GIZ) a soustředit se na rozvojovou část projektu. "Agentura je v Maroku dlouhodobě přítomna a může navázat na své dosavadní zkušenosti. Pro realizaci projektu vypíše GIZ transparentní výběrová řízení, která budou otevřena i českým firmám a nevládním organizacím," uvádí materiál.

Druhý dar poskytne Česko Mezinárodnímu středisku pro rozvoj migrační politiky (ICMPD) a sloužit má k posílení ochrany hranic. "Součástí projektu je nákup technického vybavení pro ochranu hranic prioritně ze zemí V4 a Německa," uvádí materiál. Peníze budou z rozpočtu ministerstva vnitra, polovinu z částky by ale napřed měla poskytnout vnitru ze své kapitoly diplomacie. Kvůli zbytku částky bude vnitro žádat na příští rok navýšení své rozpočtové kapitoly o 21 milionů korun.

Účelem projektu je řešení příčin a prevence nelegální migrace z Maroka. Iniciativa má pomoci posílit kapacity a umožnit zvládat krizové migrační situace, ale i bojovat proti nelegální migraci, převaděčství a obchodování s lidmi. Zaměřit se má i na odborné vzdělávání, zlepšování uplatnění nejrizikovějších skupin obyvatelstva na pracovním trhu a podporu malých a středních podniků.

Piráti a STAN nechtějí orbanizaci Česka, jednali se zástupcem maďarské…

28.09.2021 21:44 Zástupci Pirátů a STAN, kteří se dnes videokonferencí spojili s budapešťským primátorem a jedním z…

Senátoři ocenili medailemi šéfa BIS Koudelku nebo architektku Jiřičnou

28.09.2021 18:22 Aktualizováno Poveřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik…

Babiš bude jednat se šéfem Volkswagenu o továrně na akumulátory až po…

28.09.2021 09:08 Jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s ředitelem automobilky Volkswagen Herbertem Diessem o…

Omezení telemarketingu, objíždění cyklistů, vyloučení Ruska a Číny z…

27.09.2021 21:42 Aktualizováno Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Zeman oslavil narozeniny. Babiš řekl, jaký od něj dostal dárek

27.09.2021 21:14 Prezident Miloš Zeman dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) k úterním narozeninám lahev koňaku.…

Vláda schválila nákup protiraketového kompletu za 13,7 miliardy z Izraele

27.09.2021 20:30 Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového…

Vláda schválila návrh rozpočtu. ČSSD ho nepodpořila, chtěla vyšší platy

27.09.2021 17:08 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

27.09.2021 17:04 Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA.…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 13:16 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Související:

Právě se děje

reklama