Česko od středy zařadí na seznam bezpečných zemí osm států mimo Evropskou unii. Jsou jimi Srbsko, Černá Hora, Thajsko, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Korea. Dnes o tom informovalo ministerstvo zahraničí, které tak zúžilo seznam 15 států, na němž se dohodla Evropská unie.
U Srbska a Černé Hory je možnost oboustranného cestování zcela bez omezení, tyto země neuplatňují vůči Čechům žádné restrikce a Česko se k jejich občanům bude chovat stejně. Zbývajících šest zemí určitá omezení při příjezdu Čechů uplatňuje, Praha chce ale jejich zařazením na seznam bezpečných států usnadnit návrat českým občanům, kteří už nebudou muset dokládat negativní test na covid-19, nebo nastupovat do karantény.
"Také chceme motivovat tyto státy, aby se k nám začaly chovat stejně, tedy umožnily cestování i pro naše občany bez podmínek. Cestování cizinců z těchto zemí do ČR proto zatím umožněno nebude, jsme ale připraveni velmi pružně reagovat na změnu situace, tedy na zavedení reciprocity," uvedl k šesti mimoevropským zemím ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
EU na společný seznam zařadila ještě Alžírsko, Gruzii, Maroko, Rwandu, Tunisko a Uruguay. Podmínečně je na unijním seznamu bezpečných zemí i Čína, ale pouze pokud se čínské úřady začnou recipročně chovat i k evropským občanům.
Ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že členské země EU mohou společný seznam bezpečných zemí podle svého uvážení omezit. Česko se přitom řídilo tím, zda vybrané státy vpouštějí na své území Čechy, zda je lokalita významná z pohledu vzájemného cestovního ruchu a jaké možnosti má česká diplomacie při poskytování konzulární pomoci českým turistům na místě.
Cestování ze třetích zemí do EU dosud bylo omezeno kvůli pandemii koronaviru. Češi do některých těchto států vyjet mohou, pokud to pravidla dané země umožní, při návratu ale musejí předkládat negativní test na covid-19 nebo nastoupit do karantény. U vybraných osmi států nyní tato povinnost odpadne.
Související
Politico: Česko se s Babišem v čele stane dalším destruktivním prvkem v EU
Střední Evropa jako příklad postkomunistické naděje může skončit. Hrozí tři zásadní problémy
Česká republika , ministerstvo zahraničí , cestování , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák