České předsednictví v Radě Evropské unie je příležitostí uvědomit si, že nejsme malý a nevýznamný národ, na jehož hlasu nezáleží a o jehož budoucnosti se rozhoduje jinde. V projevu v pražském Rudolfinu před zahájením koncertu PKF - Prague Philharmonia to řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Prezident Miloš Zeman prohlásil, že svoboda je neustále něčím ohrožována, například agresivní válkou na Ukrajině, fanatismem nejrůznějších druhů nebo pokusy o znovuzavedení cenzury. Česko začalo EU předsedat 1. července, štafetu převzalo od Francie.
Na projevy navázal slavnostní koncert při příležitosti zahájení předsednictví. Světovou premiéru bude mít autorská skladba klavíristy Tomáše Kača připravená speciálně pro české předsednictví. Na programu koncertu jsou díla českých autorů, zazní také hymny ČR a EU. Dramaturgie propojuje klasickou hudbu s hudbou populární, jazzovou a také s českým folklorem.
"Přebíráme předsednictví v době, která patří k nejtěžším za několik posledních desetiletí," uvedl Fiala. Je podle něj nutné udržet vzácnou a potřebnou jednotu v klíčových věcech, pomoci Ukrajině v jejím boji a následné obnově státu a ekonomiky. Upozornil také na nutnost posílit obranu, kybernetickou bezpečnost a vybudovat energetickou nezávislost na fosilních zdrojích z Ruska.
Dalším rozměrem předsednictví je podle něj příležitost uvědomit si, že o budoucnosti České republiky se nerozhoduje jinde. "Jsme středně velký evropský stát. V rámci evropského společenství budeme mít takový hlas a respekt, jaký si sami dokážeme prosadit a odpracovat," podotkl premiér. Připomněl také motto předsednictví "Evropa jako úkol", což je výrok, který ve stejnojmenné eseji publikoval první český prezident Václav Havel.
Zeman Evropskou unii popsal jako sdružení národů a států, které jsou spřízněny volbou svobody. Podle prezidenta je dobré si uvědomit, že svoboda není samozřejmá, pohodlná a že je neustále něčím ohrožována. "Například dnes agresivní válkou na Ukrajině, ale také netolerantním a nenávistným kvazi politickým náboženstvím či ideologií, fanatismem nejrůznějších druhů, naivní, ale o to nebezpečnější utopií," poznamenal.
Svoboda je podle něj ale také ohrožována pokusy o znovuzavedení cenzury. "Chtěl bych připomenout, že v době bitvy o Británii Angličané nikdy žádným způsobem neomezovali propagační nacistické vysílání do Británie, protože věřili sebevědomí a moudrosti svých občanů," poznamenal. "Chtěl bych tedy naší České republice popřát, aby v čele národů a zemí spřízněných volbou svobody odvedla dobrou práci," dodal prezident.
V Rudolfinu koncertu přihlíží například místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti), první místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů nebo bývalý premiér Mirek Topolánek.
Související
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
Petr Fiala (ODS) , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Bílý dům v kleštích. Válka v Íránu sevřela Trumpa mezi hrozbu globální recese a riziko námořní katastrofy
před 52 minutami
Trump telefonoval s Putinem. Řešili Ukrajinu i válku v Íránu
před 1 hodinou
Ceny ropy pod Trumpových zmatečných prohlášeních klesly, poté opět vyrostly
před 2 hodinami
Válka v Íránu je téměř u konce, prohlásil Trump. Krátce na to řekl pravý opak
před 3 hodinami
Počasí: V polovině týdne přijde zlom, ochladí se
včera
„Útok na Kypr je útokem na Evropu.“ Macron vyslal na Blízký východ masivní flotilu, má bránit Hormuzský průliv
včera
Saúdské Arábii dochází trpělivost. Prohráli jste, ponesete drtivé následky, vzkazuje Íránu
včera
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
včera
CNN: Školu, v níž zahynulo 168 dětí, zřejmě zasáhla americká raketa Tomahawk
včera
Experti: Svět stojí na prahu největšího ropného šoku v historii. Světová ekonomika čelí masové energetické krizi
včera
Zelenskyj: Ukrajina na žádost USA vyslala na Blízký východ experty, budou chránit americké vojenské základny
včera
Z bláta do louže. Modžtaba je krutější než Alí Chameneí, Trump o jeho jmenování věděl, tvrdí Íránci
včera
Vláda odmítla opatření k rostoucím cenám paliv kvůli válce v Íránu. Zabýváme se jen situací doma, prohlásil Babiš
včera
NATO sestřelilo další íránskou raketu mířící do Turecka
včera
Spojenectví s Putinem shořelo spolu s íránskými rafinériemi. Za sliby o neochvějné podpoře se skrývá parazitování
včera
Svět se změnil a kompromisy škodí. Von der Leyenová chce radikální změnu Evropské unie
včera
Trump poprvé nastínil, kdy ukončí válku proti Íránu
včera
Tvář útoku na Írán. Hegseth se nedokázal vymanit z původního povolání, napříč světem vyvolává zděšení i kritiku
včera
Trump rozpoutáním války v Íránu uvrhnul svět do chaotického víru destrukční politiky
včera
Cena ropy překonala hranici 100 dolarů za barel. Čeká se prudké zdražení paliv, zasedne G7
Cena ropy na světových trzích překonala hranici 100 dolarů za barel, což se stalo poprvé od roku 2022. Tento prudký nárůst je přímým důsledkem pokračujících válečných operací na Blízkém východě. Podle ekonomických expertů se očekává, že tento vývoj povede k dalšímu zdražování pohonných hmot na čerpacích stanicích.
Zdroj: Libor Novák