Chceme ještě posílit, vyhlásil Fiala cíl pro podzimní volby. Vystrčil má zůstat v čele Senátu

Českou republiku čekají na podzim komunální a senátní volby. Nemohli to opomenout ani občanští demokraté na svém kongresu, kde si opět zvolili Petra Fialu svým předsedou. Právě premiér v odpovědi na dotaz serveru EuroZprávy.cz vytyčil cíle pro volby do zastupitelstev obcí a horní parlamentní komory.

Větším a také častějším tématem byla během sněmu prezidentská volba, při níž si voliči na začátku roku 2023 vyberou nástupce Miloše Zemana na Pražském hradě. Fiala se o ní dokonce zmínil během své nominační řeči.

O několik měsíců dříve však proběhnou komunální a senátní volby, úřadující prezident ve středu oznámil jejich termín. Uskuteční se v pátek 23. a v sobotu 24. září. Petr Fiala v odpovědi na dotaz serveru EuroZprávy.cz na tiskové konferenci po zvolení předsednictva ODS nastínil, co by v nich považoval za úspěch.

„My bychom považovali za úspěch, kdybychom v komunálních volbách obhájili naše pozice, které máme v obcích a městech, i v těch velkých,“ řekl předseda strany a jako rodák a celoživotní obyvatel Brna zmínil, že mezi občanské demokraty patří primátorka jihomoravské metropole Markéta Vaňková.

Cíle však mají být pro tentokrát ještě o něco větší. ODS by ráda měla i primátora hlavního města. „Mám velkou radost z toho, že pražští kolegové dali dohromady koalici Spolu, že máme v čele silného kandidáta Bohuslava Svobodu, který už byl pražským primátorem,“ podotkl.

„Musíme být neskromní, chceme tu naši pozici výrazně posílit, chceme být silnější v komunální politice na celém území České republiky,“ prohlásil Fiala a připomněl, že v těžkých časech to byli právě komunální politici, kteří pomohli ODS přestát těžkou situaci.

Ve volbách do Senátu chtějí občanští demokraté udržet pozici nejsilnějšího senátorského klubu, který ustavili společně s TOP 09. „Naším cílem je, aby nadále byl předsedou Senátu Miloš Vystrčil. Myslíme si, že je to nejenom v zájmu ODS, ale i v zájmu celé České republiky. Dělá to výborně,“ poznamenal premiér.

Právě Vystrčil nebo také předseda senátorského klubu Zdeněk Nytra budou usilovat o opětovné zvolení do horní parlamentní komory. „Chceme obhájit všechny čtyři mandáty a k tomu samozřejmě i něco přidat,“ dodal Fiala.

Související

Aleš Svoboda

Národní mise. Fiala chce do pěti let dostat do vesmíru českého astronauta

Česká vláda plánuje vyslat svého astronauta Aleše Svobodu do vesmíru nejpozději do pěti let. Tento záměr, nazvaný Česká cesta do vesmíru, má za cíl vzbudit zájem mezi firmami, vědeckými institucemi a školami. Dnes to oznámil ministr dopravy Martin Kupka. Premiér Petr Fiala označil tento projekt za národní misi.

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) ODS Volby Miloš Vystrčil (ODS) Senát ČR obce

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

včera

včera

včera

Kapitána národního týmu Součka trápí koleno. Köstl i tak doufá, že bude proti Gruzii k dispozici

Během úvodního zápasu českého národního týmu s Portugalskem přišla kromě předvedené hry a prohry 1:2 další nepříjemnost v podobě obnoveného zdravotního problému s kolenem u kapitána Tomáše Součka. To ho trápilo i před startem Eura a v trénincích před Portugalskem měl jisté úlevy. Přesto však asistent trenéra Jaroslav Köstl věří, že Souček je znám jako veliký bojovník hraje, i když je mu cokoliv.

Zdroj: David Holub

Další zprávy