Členové Pirátů stojí za nominací Lipavského na ministra zahraničí

Členové Pirátů, kteří odpověděli na dotaz ČTK, míní, že strana by měla trvat na jmenování kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského. Podle europoslance Mikuláše Peksy je odpovědností předsedy vlády zajistit, aby ministři úřadovali a konali to, pro co občané ve volbách hlasovali.

Jan Lipavský (Piráti)

Prezident Miloš Zeman podle Frekvence 1 na úterním jednání v Lánech doporučil Lipavskému, aby odstoupil z kandidatury na ministra v nové vládě Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) na twitteru uvedl, že na nominaci kandidátů na ministry se nic nemění. Také předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK sdělil, že za nominací Lipavského stojí. Jde podle něj o kvalitního a kompetentního kandidáta, který reprezentuje i koaliční program vznikající vlády.

Podle Peksy by Piráti na nominaci měli trvat. "Při vší úctě k prezidentskému úřadu soudím, že dle ústavy panu prezidentovi po tom, kdo má být ministrem zahraničí, nic není. Česká republika je parlamentní demokracie a je odpovědností předsedy vlády zajistit, aby ministři úřadovali a konali to, pro co občané ve volbách hlasovali," poznamenal.

"Jestli kvůli tomu pan premiér bude muset podat ústavní žalobu na pana prezidenta, je to z mého pohledu zcela v pořádku a nutné, má-li mít alespoň základní respekt svých koaličních partnerů," dodal Peksa, který byl proti vstupu Pirátů do vlády.

Zeman v polovině listopadu řekl televizi Nova, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra nově vznikající vlády. Spekulovalo se o tom, že tím, ke komu je prezident kritický, je právě Lipavský. Bývalý pirátský poslanec se v úterý na opakované otázky novinářů k záležitosti konkrétně nevyjádřil, situaci nekomentoval ani Hrad.

Podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády "a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů". O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje. Předseda KDU-ČSL a kandidát na vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka řekl, že pokud by Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, porušil by ústavu, a obratem by proto následovala kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu.

"Prezident nemá žádné právo brát si republiku za rukojmí. Už takto zdržuje jmenování legitimní vlády opírající se o jasnou sněmovní většinu. Česká republika je parlamentní, nikoliv prezidentskou demokracií. Premiér Fiala by se měl projevit jako silný a zásadový premiér, který stojí za vládou práva," uvedl místopředseda strany Vojtěch Pikal. Podle něho by Piráti neměli ustupovat z nominace Lipavského.

Místopředseda Pirátů Radek Holomčík nemá informace z úterního jednání, na nominaci Lipavského ale trvá. "Jan Lipavský je dobrý kandidát na ministra zahraničí. Nevidím důvod nominaci měnit. O dalším postupu není potřeba spekulovat," uvedl bývalý pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Na nominaci trvá i první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

"Jan Lipavský je vhodný a kompetentní kandidát na ministra zahraničních věcí. Vystudoval mezinárodní teritoriální studia. Čtyři roky odváděl skvělou práci jako místopředseda zahraničního výboru a také člen meziparlamentní skupiny přátel. Má za sebou nespočet zahraničních misí a širokou síť kontaktů v diplomatickém prostředí. Nevidím žádný důvod, proč by pan Lipavský nemohl být ministrem," napsal ČTK šéf jihočeských Pirátů Lukáš Kolářík.

Podle něj je možné, že Zeman má výhrady k jinému kandidátovi. "Ústava hovoří jasně a nedává panu Zemanovi žádný manipulační prostor. Pokud na návrh premiéra nejmenuje některého z ministrů, měl by pan Fiala využít všechny možnosti, které má, aby jasně ukázal, že kompetence vybírat ministry své vlády má on," dodal.

Také podle bývalého poslance Františka Navrkala je nutné trvat na nominaci Lipavského. Obsah úterní schůzky se Zemanem nezná. "Pokud by Zeman postupoval v rozporu s ústavou, je namístě iniciovat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu," dodal.

Bývalý poslanec Ondřej Polanský ČTK napsal, že není zatím příliš co komentovat, protože nikdo zatím neudělal žádný krok. "Na tahu je teď prezident a podle jeho (ne)konání se uvidí, jaká bude reakce," sdělil. Bližší informace nemá, čerpá je výhradně z médií.

Sněmovna pravděpodobně opět vydá expremiéra Andreje Babiše k trestnímu…

18.01.2022 18:17 Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v…

STAN vrátí všechny dary od firem od voleb, porušení zákona odmítá

18.01.2022 16:16 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vrátí všechny dary od právnických osob, které dostalo od…

Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci dopis s omluvou za výroky…

18.01.2022 13:34 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Omikron zasáhl Česko. V pondělí přibylo 20.270 nakažených

18.01.2022 10:00 Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nakažených,…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Vláda ve středu rozhodne o povinném očkování proti covidu

18.01.2022 18:30 Vláda se chystá ve středu rozhodnout o vyhlášce, která nařizuje povinné očkování proti koronaviru…

Sněmovna asi opět vydá expremiéra Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí…

18.01.2022 18:17 Aktualizováno Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v…

Prezident Zeman příští týden jmenuje na Pražském hradě nové rektory

18.01.2022 16:57 Prezident Miloš Zeman příští týden ve středu jmenuje na Pražském hradě nové rektory. Předá také šek…

Starostové a nezávislí vrátí dary od firem od voleb, porušení zákona…

18.01.2022 16:16 Aktualizováno Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vrátí všechny dary od právnických osob, které dostalo od…

STAN bude řešit Farského stáž s lídry pětikoalice i Piráty

18.01.2022 15:39 O odjezdu poslance Jana Farského (STAN) na dlouhodobou studijní stáž do Spojených států budou v…

Sněmovní výbor doporučil vydání Svobody (ODS) k stíhání v kauze opencard

18.01.2022 13:56 Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes doporučil plénu vydat bývalého pražského primátora…

Okamura poslal maďarskému velvyslanci omluvu za výroky Adamové

18.01.2022 13:27 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Blažek po schůzce se Zemanem očekává jmenování šéfa NSS příští měsíc

18.01.2022 13:09 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) očekává, že prezident Miloš Zeman jmenuje nového předsedu…

Kupka ve středu představí vládě varianty omezení slev v dopravě

18.01.2022 12:04 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v…

Nekula v Bruselu jednal o podpoře chovatelů prasat i změně rozdělování…

17.01.2022 20:26 Česko chce spolu s dalšími státy Evropské unie zajistit unijní podporu pro chovatele prasat, které…

Související:

Právě se děje

reklama