Co je nutné k přežití maratonu ve Sněmovně? Dobré jídlo i nohy, káva, zubní kartáček a spacák, který nemám, říká Zuna

Nad ránem se mu z nedostatku spánku motala hlava a podlamovaly nohy. Nováček mezi poslanci Michal Zuna z TOP 09 přiznává, že jednací maraton ohledně vyslovení důvěry Fialovy vlády v Dolní komoře, který byl přerušen po neuvěřitelných dvaadvaceti hodinách, aby záhy přešel do mimořádné schůze k okolnostem financování hnutí STAN, se na něm podepsal zejména po fyzické stránce. „Čím déle jsem v lavici seděl, tím jsem měl ztuhlejší nohy, když jsem potřeboval vstát, anebo si odskočit na toaletu. Měl jsem problémy se rozejít. Před pátou hodinou ranní jsem se musel jít na chvíli natáhnout do své kanceláře, bohužel jsem jako zelenáč podcenil přípravu a nevzal jsem si na schůzi s sebou spacák,“ říká pro EuroZprávy.cz Michal Zuna.

Nestýská si, že už dva dny nespal, dokonce je připravený, že probdí další noc. „Nespat několik nocí je minimum, co mohu s kolegy udělat pro republiku. Klíčové je, aby vládě Petra Fialy byla vyslovena důvěra a měli jsme tak oficiálně demokratický kabinet,“ míní poslanec Michal Zuna za TOP 09. Když šel včera před devátou hodinou na 6. schůzi do Poslanecké sněmovny, kde se rozhoduje o vyslovení důvěry nové vlády, měl v hlavě dva časové scénáře. „Optimistický říkal, že skončíme ve čtvrtek ve dvě hodiny ráno, pesimistické propočty mně vyšly na šestou hodinu ranní. A vidíte, netrefil jsem ani jeden. Je možné, že po mimořádné schůzi svolané k okolnostem financování hnutí STAN (její program však poslanci neschválili, opoziční zákonodárci hnutí SPD a ANO schůzi neprosadili – pozn. red.) se hlasování o důvěře, která má začít v 18 hodin, protáhne do pátečních brzkých hodin. Nyní už počítám se vším,“ směje se radní Městské části pro Prahu 2, kde má na starosti oblast bezpečnosti.

Asistentka musela večer obstarat i pastu

Rekordní rokování prodloužil šéf SPD Tomio Okamura. Jeho hnutí si šest minut po sedmé hodině, tedy po 22 hodinách, vzalo dvouhodinovou pauzu na poradu, neboť trvalo na tom, že nejprve musí proběhnout mimořádná schůze s názvem: Vysvětlení původu peněz financování hnutí STAN ze zahraničí, která započala v devět hodin ráno, ale po dvou hodinách dopoledne skončila fiaskem kvůli neschválení programu. V šest hodin večer mají zákonodárci pokračovat v debatě o vyslovení důvěry kabinetu.

Zuna je tak připravený, že v Poslanecké sněmovně, kam byl loni po říjnových volbách zvolen premiérově, stráví tři dny a dvě noci. Dlouhé jednání zaměstnává i jeho asistentku. „I když byla otevřena zdejší restaurace, mezi druhou a třetí hodinou ranní jsem měl chuť na sortiment, kterým tady nedisponovala. Proto šla ven a zázračně sehnala dobré jídlo, které jsem potřeboval,“ konstatuje s vděkem.

Ještě jednou potřeboval její pomoc. „Když jsem zjistil, že tady budeme celou noc, tak jsem asistentku večer poprosil, aby mně sehnala zubní kartáček a pastu. I přes důležité jednání je nutné dodržovat hygienické návyky.“ Člen sněmovního výboru pro bezpečnost musel tak jedině vydržet v košili, kterou si vzal ráno. „A také jsem podcenil na rozdíl od zkušenějších kolegů přípravu. Nevzal jsem si jako zelenáč s sebou spacák, který by se mně hodil, když jsem se šel před pátou hodinou ráno natáhnout do své kanceláře,“ přizná.

Po profesionální stránce Michala Zunu, který v neděli oslavil čtyřicáté narozeniny, nic během maratónu nepřekvapilo. „Předem jsem počítal, že u pultíku se opoziční poslanci budou prezentovat agresivní rétorikou a budou i hrubí. To vše se potvrdilo, a tak mě nic nezaskočilo. Pouze jsem neodhadl délku jednání. Jak už jsem říkal, můj nejčernější scénář počítal, že nejpozději skončíme v šest hodin ráno. Ale nevadí, vyjádření důvěry vlády je nyní klíčové a vše ostatní musí jít stranou.“

Z nedostatku spánku se poslanci motala hlava

Co je vlastně na dvaadvaceti hodinovém jednacím maratonu bez přestávky nejtěžší? Člen sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj při svém hodnocení překvapí. „Nejvíce jsem dostal zabrat po fyzické stránce, nikoli po psychické. Čím déle jsem v lavici seděl, tím jsem měl ztuhlejší nohy, když jsem potřeboval vstát, anebo si odskočit na toaletu. Měl jsem problémy se rozejít. Z nedostatku spánku se mně podlamovaly nohy a motala se mně hlava. I teď mám problémy s chůzí, nemám dobré nohy,“ popisuje poslanec, co způsobuje rekordní schůze.

Během noci vypil tři šálky kávy. „Někteří kolegové měli hrnek s obsahem kofeinu ale v ruce neustále.“ Kávové povzbuzení se ale u Zuny mezi druhou a třetí hodinou ranní minulo účinkem. „V této době jsem prožíval největší krizi, zkoušel jsem ji překonat, ale v časných hodinách jsem musel přece jen na moment ulehnout.“ Aby si udržel mysl v chodu, dlouhé hodiny v lavici debatoval se stranickou kolegyní z TOP 09 Martinou Lisovou. „Neustále jsme glosovali dění v sále, komentovali situaci, říkali na ní svůj postoj a často jsme nad rétorikou opozice kroutili hlavou,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz zastupitel Městské části Prahy 2.

Expert na bezpečný kyberprostor a domácí násilí neví, kdy spánkový deficit dožene. „O víkendu mám rodinnou oslavu, která se také protáhne. Ale nevadí, někdy prostě na spánek není čas. Alespoň mě těší, že se zapíši mezi poslance, kteří v Dolní komoře strávili rekordní čas, i když se nejednalo o jednu schůzi,“ vidí na únavě pozitivita Michal Zuna, poslanec za Prahu.

Doposud nejdelší hlasování o důvěře vlády se odehrálo v roce 2018, kdy menšinový kabinet Andreje Babiše čekal na konečný verdikt šestnáct hodin, tento časový údaj je už o šest hodin překonán a ještě není finální.

Související

Michal Zuna na jednání Poslanecké sněmovny.

Měsíc od vypuknutí války: Ukrajina svoji nezávislost ubrání, Rusko ztrácí na síle a ničí ho špatná morálka, říká Zuna

Člen sněmovního bezpečnostního výboru Michal Zuna (TOP 09) tvrdí, že když Rusko přesně před měsícem 24. února vojensky napadlo Ukrajinu, nepředpokládal, že tamní armáda bude klást válečnému agresorovi tak statečný a vytrvalý i systematický odpor. „Málokdo takovou obranu predikoval, ke vzdoru jistě přispěla jednota Západu a podpora ohledně vojenského či zdravotnického materiálu. Věřím, že Ukrajina svoji nezávislost ubrání, zvláště když síla ataku ruské armády je o deset procent nižší, než v prvních dnech okupace. Putinovo vojsko má velké problémy s morálkou, zásobováním i logistikou, proto odhaduji, že napadení dalších států bývalého SSSR zváží,“ říká pro EuroZprávy.cz Michal Zuna, podle něhož si Ruská federace moc dobře uvědomuje, že v případě agrese do pobaltských zemí by už NATO zasáhlo.

Více souvisejících

Michal Zuna top 09 Poslanecká sněmovna Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovensko chce přísněji trestat opilce za volantem

Slovensko připravuje přísnější tresty pro silně opilé řidiče. Podle předlohy, kterou posoudí parlament, by nově za řízení v těžké opilosti mělo hrozit až pětileté vězení a řidičům z povolání pak ještě přísnější trest. Zpřísnit postihy navrhla menšinová vláda premiéra Eduarda Hegera i v případě tragických nehod, které zaviní opilý profesionální řidič.

před 10 minutami

před 11 minutami

Petr Fiala

Fiala hájí Jurečku. Odvoláním Najmona odblokoval řešení problémů úřadů práce

Premiér Petr Fiala (ODS) se zastal ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve sporu s odvolaným generálním ředitelem Úřadu práce ČR Viktorem Najmonem. Předseda vlády dnes dopoledne před odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. 

před 31 minutami

před 32 minutami

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující.

před 34 minutami

Paříž, ilustrační foto

Francouzi dal stávkují kvůli důchodům. Nejezdí vlaky, některé školy jsou uzavřené

Ve Francii se dnes koná další kolo stávek na protest proti reformě důchodového systému. Přerušena byla železniční doprava, uzavřeny byly některé školy a kvůli stávce popelářů se na ulicích hromadí odpadky, uvedla agentura Reuters. Jak napsal list Le Parisien, protestující již brzy ráno zablokovali dálnici poblíž Toulouse na jihozápadě země a autobusové depo ve městě Rennes. Protestní shromáždění se dnes mají konat po celé zemi.

před 36 minutami

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor.

před 53 minutami

před 55 minutami

Ilustrační fotografie.

Lékař z Domažlic má potvrzenou podmínku. Léčba vedla k smrti ročního dítěte

Odvolací Krajský soud v Plzni dnes potvrdil podmíněný trest pro lékaře Domažlické nemocnice Františka Zahálku, který se zpovídal ze zavinění smrti malého dítěte. ČTK to dnes řekla mluvčí krajského soudu Jana Rubášová. Lékaře už dvakrát domažlický okresní soud odsoudil k podmíněnému trestu za nevhodně zvolenou léčbu. 

před 57 minutami

před 59 minutami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

ANO mluví o možném odvolání Jurečky kvůli okolnostem konce šéfa Úřadu práce

Pokud je nahrávka ohledně odvolání generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona autentická, mohl být porušen služební zákon. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Premiér Petr Fiala (ODS) by měl podle něj případně ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) odvolat.

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Česká národní banka

ČNB: Zahraniční dluh Česka loni klesl na 4,454 bilionu

Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,454 bilionu Kč. V meziročním srovnání byl o 65 miliard nižší. Představoval 65,7 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku se zahraniční dluh zvýšil o 47,9 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.

Aktualizováno před 1 hodinou

Česká pošta

Česká pošta zruší od 1. července tisíce pracovních pozic

Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní neobsazené, nejde tak o přesný počet propuštěných zaměstnanců. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Konkrétní pracovníky, kterých se bude chystané propouštění týkat, zatím podnik neurčil. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

před 1 hodinou

Rishi Sunak

Britský premiér Sunak zveřejnil své daňové přiznání, téměř po roce

Britský premiér Rishi Sunak za poslední tři roky z příjmů přes 4,7 milionu liber (126 milionů Kč) na daních zaplatil přes milion liber (27 milionů Kč). Vyplývá to údajů o jeho daňovém přiznání, které zveřejnil se značným zpožděním; poprvé sliboval, že tak učiní už v létě minulého roku. Opozice premiéra viní, že si pro zveřejnění úmyslně vybral dobu, kdy se mediální pozornost soustředí na vyšetřování expremiéra Borise Johnsona.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala: Návrh emisní normy Euro 7 je třeba významně změnit

Evropskou komisí navrhovanou emisní normu Euro 7, která by měla od roku 2025 mimo jiné omezit zplodiny oxidů dusíku a pevných částic vypouštěných do ovzduší, je podle premiéra Petra Fialy (ODS) třeba významně změnit, aby neohrožovala občany v dostupnosti především malých aut. Před dnešním odletem na evropský summit ministerský předseda novinářům řekl, že české diplomatické úsilí se setkává s velkým porozuměním. "Myslím, že se podaří vytvořit silnou skupinu států, které ve výsledku upraví normu tak, aby byla příznivá pro náš automobilový průmysl a naše občany," uvedl.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Analýza ukázala, co by bylo s důchody, kdyby neprošly reformou

Pokud stát nepřistoupí k reformě důchodového systému, začne se od 30. let rychle snižovat poměr penze k průměrné mzdě. V roce 2059 by dosáhl minima na 27,2 procenta, když v současnosti činí 48 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus. Pokud si budou chtít mladí lidé v budoucnu udržet standard dnešních důchodců, budou se muset spolehnout na vlastní investování, uvedli dnes analytici Cyrrusu.

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel podepsal uzákonění vzniku České komory zeměměřičů a sjednocení pravomocí dozorových úřadů

Zákonný rámec pro vznik profesní České komory zeměměřičů přinese novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu dnes informoval Hrad. Norma také zavede povinnost Zeměměřičského úřadu, který spravuje státní mapy a databázové údaje, poskytovat tyto informace bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona.

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Hodnota globálního obchodu loni dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů

Hodnota globálního obchodu v loňském roce navzdory růstu geopolitického napětí dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů (téměř 700 bilionů Kč). V dnešní zprávě to uvedla Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Hodnota obchodu se zbožím vzrostla přibližně o deset procent na 25 miliard dolarů, hodnota obchodu se službami se zvýšila zhruba o 15 procent a dosáhla sedmi miliard dolarů.

před 2 hodinami

Bývalý náčelník generálního štábu Opata bude velvyslancem v Litvě

Bývalý náčelník generálního štábu Aleš Opata se stane velvyslancem v Litvě. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz, kterému to potvrdil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Zdroj: ČTK

Další zprávy