Měsíc od vypuknutí války: Ukrajina svoji nezávislost ubrání, Rusko ztrácí na síle a ničí ho špatná morálka, říká Zuna

Člen sněmovního bezpečnostního výboru Michal Zuna (TOP 09) tvrdí, že když Rusko přesně před měsícem 24. února vojensky napadlo Ukrajinu, nepředpokládal, že tamní armáda bude klást válečnému agresorovi tak statečný a vytrvalý i systematický odpor. „Málokdo takovou obranu predikoval, ke vzdoru jistě přispěla jednota Západu a podpora ohledně vojenského či zdravotnického materiálu. Věřím, že Ukrajina svoji nezávislost ubrání, zvláště když síla ataku ruské armády je o deset procent nižší, než v prvních dnech okupace. Putinovo vojsko má velké problémy s morálkou, zásobováním i logistikou, proto odhaduji, že napadení dalších států bývalého SSSR zváží,“ říká pro EuroZprávy.cz Michal Zuna, podle něhož si Ruská federace moc dobře uvědomuje, že v případě agrese do pobaltských zemí by už NATO zasáhlo.

Otevřeně varuje před realizací návrhu polského vicepremiéra Jarosława Kaczyňského, který usiluje, aby na Ukrajinu byla vyslána mírová mise NATO, jež by poskytovala humanitární pomoc. Člen sněmovního bezpečnostního výboru Michal Zuna je přesvědčen, že vysláním jednotek by napětí ještě více vyeskalovalo a mohlo by vést k užití jaderných zbraní ze strany Ruské federace.

„Putin už avizoval, že pokud by se cítil ohrožený, atomové zbraně by aktivizoval. Vyslání mírové mise NATO by bylo vhodnou záminkou a neřešil by, zda by tam jednotky byly z humanitárních důvodů, anebo bojových. To už by byla jen hra se slovíčky. Klíčové je, že Putin by po tak radikálním řešení mohl sáhnout. K vyslání mírové mise NATO jsem proto velmi zdrženlivý,“ konstatuje poslanec za TOP 09, který téma označuje za „velmi citlivé.“

Západ musí vytvořit tlak, aby odvrátil hrozby

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v rozhovoru s novinářkou americké televize CNN připustil, že Rusko dosud nedosáhlo svých cílů na Ukrajině, a zároveň odmítl vyloučit, že by se Moskva mohla uchýlit k jaderným zbraním. Moskva se o nich zmínila během války proti Ukrajině několikrát.

Samotný Putin v neděli 27. února nařídil uvést jaderné síly do „zvláštního režimu“ bojové pohotovosti, což odůvodnil „agresivními vyjádřeními“ představitelů členských zemí NATO a „nelegitimními“ sankcemi, které Západ uvalil na Rusko v reakci na invazi. „Jedná se o typický ruský styl, kdy velmoc ráda svět zastrašuje hrozbou užití jaderných zbraní. Chtěl bych ale občany v České republice uklidnit, že užití či spuštění atomových zbraní není jednoduché. Rozhodně tomu není tak, že Putin sám zmáčkne červené tlačítko, systém je navázaný na několik dalších generálů, kteří musí s operací souhlasit.“

Přesto by rozhodně nic nepodceňoval. „A tak místo mírové mise NATO by bylo lepší zintenzivnit dodávky zbraní na Ukrajinu,“ míní zákonodárce. Západ by podle Zuny ale neměl Rusům a jejich vyhrůžkám ustupovat. „Znovu opakuji, je nutné je brát vážně, stejně jako varování amerického prezidenta Joa Bidena, podle něhož Putin hodlá na Ukrajině nasadit biologické a chemické zbraně, ale Západ musí na Kreml vytvořit takový tlak, aby od svých úmyslů ustoupil, byť situace je vážná.“

Putin patří do Haagu, dostat ho tam, bude složité

Člen sněmovního Podvýboru pro Policii České republiky, obecní policii a soukromé bezpečnostní služby je přesvědčený, že ruský prezident Vladimir Putin musí stanout před Mezinárodním trestním soudem v Haagu. „Bezpochyby se jedná o válečného zločince a autora válečné agrese na Ukrajinu. Zcela bezdůvodně napadl svrchovaný demokratický stát a vraždí nevinné, včetně dětí. Nebude ale vůbec jednoduché jej do Haagu dostat, stačí si vzpomenout na bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče, který se ale kvůli úmrtí spravedlnosti nedočkal,“ připomíná osud státníka, který byl souzen Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii za válečné zločiny po rozpadu země.

Miloševič se zodpovídal z válečných zločinů, ze zločinů proti lidskosti a z genocidy. Měl se jich dopustit nebo se na nich podílel v době válek po rozpadu Jugoslávie. Obvinění se konkrétně vztahovala na válečné operace Srbska proti Chorvatsku a v Bosně v letech 1991 až 1995 i v letech 1998 až 1999 v jihosrbské provincii Kosovu. Miloševič se Mezinárodnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii vydal dobrovolně v roce 2001. Všechna obvinění odmítal. Jako bývalý právník se hájil sám. Verdikt si nevyslechl, protože 11. března 2006 zemřel v cele v Haagu.

Politik koalice Spolu se nechce vyjadřovat k možné likvidaci Vladimira Putina. „Nerad bych vytvářel spekulace, které vždy vedou k dezinformacím. Proto bych toto téma s dovolením vypustil. Znovu opakuji, že Putin je válečný zločinec a musí se za své nelidské počínání zodpovídat. O tom vůbec nepochybuji. Když vidím televizní záběry a na nich mrtvé děti, mám slzy v očích,“ přiznává čtyřicetiletý muž zabývající se i domácím násilím.

Zastupitel Městské části Prahy 2 měl přesně před měsícem, kdy Rusko rozpoutalo válku, o Ukrajinu velké obavy. „Přiznám se, že jsem si na počátku konfliktu nemyslel, že ukrajinská armáda bude schopna tak vytrvale a systematicky odporovat ruskému agresorovi. Ke vzdoru jistě přispěla jednota Západu a podpora ohledně vojenského či zdravotnického materiálu. Navíc Ukrajinci ukazují, jakými jsou hrdinnými vlastenci,“ hodnotí čtyři týdny, které uplynuly od vypuknutí války.

Komika mnozí odmítali, teď Zelenskyj ohromuje

Právě mezi odhodláním ukrajinské a ruské armády je podle experta obrovský rozdíl. „Napadení vojáci nemají problémy s morálkou, zatímco ruská armáda je téměř rozložena. Špatná morálka ji doslova ničí. Putinovi vojáci mají velké problémy se zásobováním i logistikou. Mnoho kluků za těchto podmínek z Rudé armády dezertuje a dokonce jednotky Ramzana Kadyrova (Kadyrov je neoficiální prezident Čečenské republiky, autonomní republiky na severním Kavkaze,  a Putinův spojenec – pozn. red.) dezertéry vrací do boje na frontu.“

Zuna soudí, že velení zdecimované ruské armády si rozmyslí, aby v tomto stavu napadla další státy bývalého Sovětského svazu. „Domnívám se, že ruští generálové a možná i samotný Putin jsou nemile zaskočeni bojovou schopností svých vojáků, kteří si v mnoha případech i raději ničí techniku, aby nemuseli válčit. Nepřijde mně proto logické, aby Rusové po Ukrajině, kterou naštěstí ani nedobyli, pokračovali dál.“ Specialista na bezpečný kyberprostor rovněž tvrdí, že Vladimir Putin pravděpodobně nepodnikne invazi do pobaltských zemí, tedy Estonska, Litvy a Lotyšska, členských států Severoatlantické aliance, i když v minulosti připustil, že i na tyto někdejší státy SSSR může zaútočit. „Putin si uvědomuje, že v tom případě by do konfliktu už zasáhlo NATO, které by napadané země patřící do aliance tvrdě bránilo a vyrazilo by jim na pomoc,“ predikuje.

V celém válečném konfliktu, který vypukl 24. února, hraje velkou roli faktor ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Hlava státu hned v úvodu napadení odmítla nabídku Američanů, kteří jej chtěli dostat do bezpečí. Z Kyjeva jim rázně odpověděl, že potřebuje munici, nikoli odvoz. Michal Zuna se netají tím, že jej Volodymyr Zelenskyj obrovsky překvapil. Právě jeho postoj vlévá těžce zkoušenému národu síly pro boj s ruským agresorem. „Musím ale vzpomenout, že když byl v květnu roku 2019 zvolen prezidentem, mnoho mých ukrajinských přátel a kolegů z něj nebylo nadšených.“

Zuna slýchával, že bývalý komik a herec nemůže být rovnocenným soupeřem Vladimira Putina. „A podívejte se, uplynuly tři roky Zelenskyj se proměnil v neústupného lídra, který neváhá riskovat vlastní život. Uměl se skvěle zorientovat, a když přiznává určitou sázku na improvizaci, tak si se svým týmem, jímž se obklopil, vede skvěle. Doslova ohromuje. Bezpečnostní odborník si všímá, jak Zelenskyj nyní těží ze skutečnosti, že je zvyklý na média. „Videa, která točí z rozstřílených ulic Kyjeva, jsou sice spontánní, ale jako bývalý herec a komik moc dobře ví, jak upoutat pozornost médií. Dělá to šikovně a přitom jasně upozorňuje svět, jaké bezprecedentní invazi musí jeho země čelit.“

Fialova kyjevská mise vejde do učebnic dějepisu

Radní Městské části Prahy 2 vyzdvihuje ve válčeném konfliktu i úlohu českého premiéra Petra Fialy z ODS. Šéf kabinetu se totiž 15. března vydal společně s ministerským předsedou Polska Mateuszem Morawieckým, vicepremiérem Jarosławem Kaczyňskim a premiérem Slovinska Janezem Janšou vlakem do Kyjeva, aby podpořil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Fialova mise i s dalšími státníky byla pro Ukrajinu nesmírně důležitá, představovala jakousi vzpruhu pro národ zkoušený válečnými útrapami. Vyslali tak jasný signál, že Ukrajina není na tragédii sama a že existují státníci, kteří jen od svých stolů neřeční naučené fráze, ale v případě potřeby se klidně vydají na válečnou linii. Nebojím se říci, že se jednalo o největší událost v průběhu měsíc trvající války.“ Poslanec Zuna zdůrazňuje, že Petr Fiala jednou vejde do dějepisných učebnic. „Konečně máme statečného politika, který v klíčovém, dramatickém okamžiku neshrbil záda, jak tak bohužel učinili jeho předchůdci v letech 1938, 1939 a 1968. Fiala je naštěstí nenapodobil a vydal se opačným směrem. Je aktivní, zbytečně nemluví, ale hlavně koná,“ oceňuje premiéra.

Poslanec a komunální politik predikuje, že Ukrajina, která svoji nezávislost nabyla 24. září 1991, svobodu uhájí. „Bohužel se tak nestane hned, válka ještě několik týdnů potrvá. Ale ukrajinská národní statečnost, odhodlání vojáků i historické zkušenosti povedou ke zlomení ruské agrese. Zvláště když síla ataku ruské armády je o deset procent nižší, než v prvních dnech okupace.“

Současnou situaci ale nazývá patovou. „Ruským jednotkám se kvůli špatné morálce, logistice i zásobování nedaří dobýt větší ukrajinské město, Ukrajinci bohužel nejsou schopni své ztráty donekonečna nahrazovat. Proto je nutné, aby Západ zůstal i nadále jednotný a ještě více zintenzivnil dodávky vojenské i humanitární pomoci. Pak věřím, že Ukrajinci svoji i evropskou svobodu vybojují,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Michal Zuna. 

Související

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Kyjev v noci čelil jednomu z největších útoků od začátku války

V noci na dnešek zažila ukrajinská metropole Kyjev jeden z největších leteckých útoků od počátku ruské invaze v únoru 2022. Podle ukrajinského letectva Rusko vypustilo celkem 250 dronů a 14 balistických raket, přičemž šest raket a 245 dronů se podařilo sestřelit. Útok způsobil rozsáhlé škody na obytných budovách, podnicích i civilních vozidlech a zanechal nejméně 14 zraněných.
Donald Trump

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil

Po dvouhodinovém telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem 19. května oznámil Donald Trump, že Rusko a Ukrajina „okamžitě zahájí jednání“ o příměří a ukončení války. Zároveň dodal, že podmínky míru si musí dohodnout obě strany samy, „protože to jinak nejde“. Ve světle těchto slov a za podpory Vatikánu, který se podle Trumpa nabídl jako možný hostitel jednání, je podle The Conversation zjevné, že Spojené státy de facto ukončily své dosavadní snahy zprostředkovat mír na Ukrajině.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Michal Zuna Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Izraelská armáda

Izraelští vojáci přiznali, že používají palestinské civilisty jako lidské štíty

Podle investigativního šetření agentury Associated Press (AP) je izraelská armáda systematicky obviňována z toho, že nutí palestinské civilisty sloužit jako lidské štíty během své ofenzivy v Pásmu Gazy. Sedm Palestinců a dva izraelští vojáci popsali, že civilisté byli nuceni vstupovat do budov a tunelů kvůli kontrole přítomnosti výbušnin nebo ozbrojenců. Vše probíhá v rozporu s mezinárodním humanitárním právem, které takové praktiky výslovně zakazuje.

před 1 hodinou

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Kyjev v noci čelil jednomu z největších útoků od začátku války

V noci na dnešek zažila ukrajinská metropole Kyjev jeden z největších leteckých útoků od počátku ruské invaze v únoru 2022. Podle ukrajinského letectva Rusko vypustilo celkem 250 dronů a 14 balistických raket, přičemž šest raket a 245 dronů se podařilo sestřelit. Útok způsobil rozsáhlé škody na obytných budovách, podnicích i civilních vozidlech a zanechal nejméně 14 zraněných.

před 2 hodinami

Hackeři, ilustrační foto

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu

Nadnárodní operace s krycím názvem Endgame přinesla zásadní úder proti rozsáhlé síti kyberzločinců vedené z Ruska. Podle vyšetřovatelů z Evropy a Severní Ameriky byla zlikvidována centrální část sofistikované malwarové infrastruktury, která měla na svědomí stovky útoků na veřejné instituce, soukromé firmy i běžné uživatele po celém světě. Klíčovou roli v akci sehráli policisté z Velké Británie, Kanady, Dánska, Nizozemska, Francie, Německa a Spojených států amerických.

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu čelí obvinění z pomluvy poté, co napadl Macrona, Carneyho a Starmera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dostal do mimořádného diplomatického konfliktu se západními spojenci, když obvinil lídry Francie, Kanady a Spojeného království z podněcování antisemitismu a podpory hnutí Hamás. Tvrdá slova, která vyvolala vlnu pobouření, zazněla v reakci na společné prohlášení prezidenta Emmanuela Macrona, premiéra Marka Carneyho a premiéra Keira Starmera, kteří vyzvali Izrael k ukončení ofenzivy a blokády humanitární pomoci do Pásma Gazy.

před 5 hodinami

Golden Dome

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"

Americký prezident Donald Trump představil ambiciózní plán na vývoj nové generace protiraketového obranného systému s názvem „Golden Dome“, který má být schopen zachytit rakety vypálené odkudkoli na světě – včetně těch z vesmíru. Podle jeho slov se systém částečně inspiruje izraelským „Iron Dome“, který chrání Izrael před raketovými útoky. Trump tvrdí, že nový štít bude funkční do konce jeho aktuálního čtyřletého mandátu.

před 6 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil, že plánuje zavést 50% clo na dovoz z Evropské unie. Tento krok odůvodnil stagnací ve vzájemných obchodních jednáních a podle jeho slov jednostrannými a neférovými překážkami ze strany EU. Jak uvedl na síti Truth Social, unie podle něj uplatňuje „obrovské obchodní bariéry, DPH, absurdní pokuty pro firmy, neférové žaloby a měnové manipulace“, které způsobují USA každoroční obchodní deficit přesahující 250 miliard dolarů.

před 7 hodinami

Harvardova univerzita

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy

Federální soudkyně Allison Burroughsová v pátek vydala předběžné opatření, které dočasně pozastavuje rozhodnutí Trumpovy administrativy odebrat Harvardově univerzitě oprávnění přijímat zahraniční studenty. Rozhodnutí přišlo jen několik hodin poté, co Harvard podal žalobu, v níž tvrdí, že jde o jasnou odvetu za to, že univerzita odmítla splnit ideologické požadavky federální vlády.

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Kim Čong-un

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh

Severokorejské úřady zahájily interní vyšetřování vážného incidentu, k němuž došlo během slavnostního spuštění druhého torpédoborce nové generace na vodu v průběhu uplynulého týdne. Událost, která měla demonstrovat vojenský a technologický pokrok režimu, skončila technickým selháním, jež si okamžitě vyžádalo ostrou reakci samotného vůdce země Kim Čong-una.

včera

včera

včera

Air Force One

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal

Americké ministerstvo obrany oficiálně přijalo luxusní letoun Boeing 747 od Kataru s cílem upravit jej na dočasné prezidentské letadlo Air Force One. Tato kontroverzní volba, iniciovaná prezidentem Donaldem Trumpem a ministrem obrany Petem Hegsethem, však vyvolává silnou kritiku napříč politickým spektrem kvůli bezpečnostním rizikům i možnému porušení ústavních pravidel.

včera

Koupelny, ilustrační fotografie

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ

Českem se opět šíří žloutenka typu A, rychle přibývá infikovaných. Nejčastěji se týká dětí, ale v poslední době byly zaznamenány případy i u dospívajících a mladých dospělých, také u osob drogově závislých či u bezdomovců. Žloutence typu A se říká nemoc špinavých rukou, proto je důležité dbát na prevenci. Základem je důsledná hygiena rukou. Řekneme si, co je to žloutenka, jak se šíří a jak si správně mýt ruce.

včera

včera

Harvardova univerzita

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA

Prestižní Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA poté, co jí byla ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa odebrána možnost přijímat studenty ze zahraničí prostřednictvím amerických vízových programů. Tento bezprecedentní krok vyvolal šok v akademické sféře a rychle přerostl v právní bitvu, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celé americké vysoké školství.

včera

Donald Trump

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická

Prezident Donald Trump se často odvolává na slogan „America First“, který je hluboce zakořeněn v americké historii, avšak dnes nabývá nové podoby. Podle bývalého diplomata Dennise Rosse, který se touto doktrínou podrobně zabývá, se Trump nevzdaluje tradici zahraniční politiky Spojených států – spíše na ni navazuje. Nejde o izolacionismus, ale o jednostrannost: Spojené státy se historicky vyhýbaly svazkům, které by je mohly zatáhnout do zahraničních konfliktů, ale zároveň byly připraveny prosazovat své obchodní a bezpečnostní zájmy silou.

včera

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou

Městská rada Cumberlandu s nadšením představuje novou nástěnnou malbu, která oživila historickou pasáž Lowther v srdci města Carlisle ve Velké Británii.

Zdroj: Tereza Vavříková

Další zprávy