Institut strpění cizince v Česku? I člověk bez nároku na azyl má mít práva uprchlíka, Zdechovský zuří

Česká republika zavede institut strpění cizinců ze třetích zemí na svém území. Reaguje tak na letošní rozhodnutí Soudního dvoru EU. Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) to považuje asi za nejkontroverznější rozhodnutí Evropského soudního dvora ve věci migrace. Vyjádřil se k tomu na svém Facebooku.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Soudní dvůr EU rozhodl, že i cizinci, který není hoden azylu se musí přiznat práva uprchlíka a není možné ho vyhostit, ač představuje nebezpečí pro stát nebo byl odsouzen pro závažný zločin.

Vyplývá to z novely azylového zákona, která byla předložena do připomínkového procesu. Institut strpění už má dlouhodobě ve své legislativě například Německo, napsala Česká justice.

Zdechovský si myslí, že pokud se někdo opakovaně dopustí závažných zločinů, je nebezpečím pro stát a jeho občany. „Nemá na území žadatelského státu co dělat a musí se vrátit do země původu," uvádí. Podle něj jde o zřejmě nejkontroverznější rozhodnutí Evropského soudního dvora ve věci migrace. 

Jednání k vypořádání připomínek se uskuteční tento pátek v prostorách ministerstva vnitra. Ministerstvo vnitra navrhuje i novou definici azylanta. „Azylantem má být nově nikoli ten, komu byl azyl udělen, ale už ten, kdo o azyl požádal. Postavení azylanta pak bude mít žadatel po celou dobu procesu vyřizování žádosti včetně soudního řízení u Nejvyššího správního soudu v případě odmítnutí azylu,“ uvedla Česká justice.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná kompro nahrávka? Babiš neskutečně zuřil. Novinář prozradil pikantní…

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Slovensko žije kauzou kolem spisu Gorila. Investigativní novinář Marek Vagovič píšící pro server…

Předsedkyní hnutí ANO v Brně se stala Karin Karasová

22.10.2019 21:41 Předsedkyní hnutí ANO v Brně-městě se dnes stala starostka městské části Brno-Královo Pole Karin…

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, s Čaputovou otevře Český dům

22.10.2019 17:18 Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou…

Horní Rakousy žalují na Česko v Bruselu. Spor o Temelín a Dukovany eskaluje

22.10.2019 17:03 Aktualizováno Rakouská spolková země Horní Rakousy se obrátila na Evropskou komisi (EK) s požadavkem, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama