Institut strpění cizince v Česku? I člověk bez nároku na azyl má mít práva uprchlíka, Zdechovský zuří

Česká republika zavede institut strpění cizinců ze třetích zemí na svém území. Reaguje tak na letošní rozhodnutí Soudního dvoru EU. Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) to považuje asi za nejkontroverznější rozhodnutí Evropského soudního dvora ve věci migrace. Vyjádřil se k tomu na svém Facebooku.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Soudní dvůr EU rozhodl, že i cizinci, který není hoden azylu se musí přiznat práva uprchlíka a není možné ho vyhostit, ač představuje nebezpečí pro stát nebo byl odsouzen pro závažný zločin.

Vyplývá to z novely azylového zákona, která byla předložena do připomínkového procesu. Institut strpění už má dlouhodobě ve své legislativě například Německo, napsala Česká justice.

Zdechovský si myslí, že pokud se někdo opakovaně dopustí závažných zločinů, je nebezpečím pro stát a jeho občany. „Nemá na území žadatelského státu co dělat a musí se vrátit do země původu," uvádí. Podle něj jde o zřejmě nejkontroverznější rozhodnutí Evropského soudního dvora ve věci migrace. 

Jednání k vypořádání připomínek se uskuteční tento pátek v prostorách ministerstva vnitra. Ministerstvo vnitra navrhuje i novou definici azylanta. „Azylantem má být nově nikoli ten, komu byl azyl udělen, ale už ten, kdo o azyl požádal. Postavení azylanta pak bude mít žadatel po celou dobu procesu vyřizování žádosti včetně soudního řízení u Nejvyššího správního soudu v případě odmítnutí azylu,“ uvedla Česká justice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zadržela poslance Lubomíra Volného, už je opět na svobodě

07.03.2021 22:00 Aktualizováno Nezařazený poslanec Lubomír Volný byl po dnešní demonstraci na Václavském náměstí zadržen policií.…

Maturity podle Babiše nejsou nutné, protože je nevyžadují zaměstnavatelé

07.03.2021 18:53 Premiér Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že nahrazení tradiční maturitní zkoušky úřední formou pomůže…

Povinné testy by podle Havlíčka měly platit i pro malé firmy a úřady

07.03.2021 15:28 Aktualizováno Povinné testování zaměstnanců by mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady.…

Stát podle Schillerové připravuje souhrnný kompenzační program

07.03.2021 15:05 Aktualizováno Stát připravuje pro podnikatele souhrnný kompenzační program COVID 21, postaven by měl být na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama