Čunek nejspíš v čele Zlínského kraje skončí. Vládnout by měla koalice v čele s ANO

Ve Zlínském kraji by měla vládnout koalice ANO, Pirátů, ODS a ČSSD v čele s hejtmanem Radimem Holišem, krajským volebním lídrem ANO a starostou Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. V devítičlenné radě obsadí ANO tři křesla, tři budou mít také Piráti, dvě ODS a jedno ČSSD. Subjekty dnes ve Zlíně podepsaly memorandum o dohodě na koalici.

Jiří Čunek (KDU - ČSL)
doporučujeme

Rozdělení jednotlivých gescí v radě ještě není známé, stejně jako personální obsazení. Podle Holiše nad tím zástupci vznikající koalice vedou diskusi. "Tady si ještě prosím vezmeme čas do příštího týdne, kdy to oznámíme přesně," řekl Holiš.

Krajský lídr ODS Lubomír Traub považuje podpis memoranda za základ spolupráce a změny ve vedení kraje. "Jedna z nejzásadnějších změn je změna silového vládnutí na krajském úřadě, samozřejmě směrem k lidem do kraje. Toto chceme změnit, chceme dojít k široké shodě, k diskusím a neopomíjení jak odborníků, tak koaličních partnerů," uvedl Traub.

Do opozice míří KDU-ČSL, STAN, SPD a koalice Trikolóry, Soukromníků a Nezávislých. V minulých čtyřech letech tvořili koalici ve Zlínském kraji lidovci, ANO, STAN a ODS, kvůli otázce chystané výstavby nové krajské nemocnice ve Zlíně však byla ke konci volebního období koalice rozštěpená.

Právě názor na nemocnici, jejíž vznik v květnu schválilo krajské zastupitelstvo, je stěžejním tématem, které ANO, Piráty, ODS a ČSSD ve Zlínském kraji spojuje. Za současných podmínek ji odmítají. Výstavbu nové nemocnice v minulém volebním období prosazovali lidovci a jejich koaliční partner STAN, podle dosavadního hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) by měla stát osm miliard korun.

Holiš i krajská volební jednička ČSSD Olga Sehnalová dnes zopakovali, že trvají na zastavení projektu nové nemocnice. "Požadujeme okamžité zahájení prací na modernizaci krajské Baťovy nemocnice ve stávajícím areálu," řekla Sehnalová. Podle Hany Ančincové, která vedla do krajských voleb Piráty, je namístě audit celé zakázky týkající se výběru projektanta na stavbu nemocnice. Krajští radní schválili dodavatele v srpnu, věcí se zabývá antimonopolní úřad. "Vyzvali jsme současného hejtmana, aby nepodepisoval zakázku," uvedla Ančincová. Nabídková cena zakázky je 351 milionů korun bez DPH.

Hnutí ANO volby v kraji vyhrálo se ziskem 19,08 procenta hlasů, druzí lidovci měli 18,62 procenta. Oba subjekty mají v zastupitelstvu po devíti mandátech. Třetí Piráti budou mít šest zastupitelů, stejně jako STAN. Na pátém místě skončila ODS s pěti zastupiteli, šestá ČSSD se čtyřmi mandáty. Sedmou příčku obsadila SPD se třemi zastupiteli, stejně jich má koalice Trikolóry, Soukromníků a Nezávislých, která byla osmá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 18:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 17:24 Aktualizováno Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Babiš navrhl další uvolnění pravidel pro sestavování rozpočtů

26.10.2020 17:15 Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl společně se záměrem zrušit superhrubou mzdu i další rozvolnění…

Piráti vyzvali vládu, aby umožnila Polkám interrupce v Česku

26.10.2020 17:07 Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama