Demokratická část opozice chce zachování 14 volebních krajů

Opoziční strany se před dnešním odpoledním jednáním o podobě volebního zákona shodly na tom, že má v předpisu zůstat dělení na 14 volebních krajů. Vzhledem k rychlosti projednávání by podle koalice ODS, TOP 09 a lidovců měla být použita novela zákona připravená lidovcem Markem Výborným. Jednat by o ní mohli začít poslanci už v tomto týdnu.

Vít Rakušan
doporučujeme

Nový obsah paragrafů, kterém minulý týden zrušil Ústavní soud, by podle stran měli poslanci předjednat v Senátu, aby horní komora předem představila své nepřekročitelné limity, řekl novinářům předseda hnutí STAN Vít Rakušan. V pondělí zorganizoval schůzku stran demokratické opozice, aby strany mohly předjednat pozici na jednání s ostatními subjekty. Na dnešní odpoledne ho svolal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), jehož úřad by měl novelu připravit.

"Shodli jsme se na základních parametrech dalšího postupu. Budeme prosazovat, aby bylo zachováno 14 volebních krajů," uvedl Rakušan. To později potvrdil i předseda ODS Petr Fiala, podle něhož zachování tohoto systému bude jednodušší a zohledňuje i sounáležitost poslanců s regiony.

S podobou předpisu musí vyslovit souhlas obě komory, poslanci nemohou Senát přehlasovat. "Celá materie musí být projednána se Senátem, Senát by měl hned v počátku vyjednávání stanovit nepřekročitelné limity, které bude senátní většina požadovat," uvedl Rakušan. Sněmovna by ale naopak měla být místem, kde se finálně metoda výpočtu mandátů určí.

Ústavní soud zrušil minulou středu část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Škrtal v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a rozdělování mandátů. Nově také koalicím stran stačí pro vstup do Sněmovny pět procent hlasů. Podle Fialy je ale možné toto kritérium ještě upravit. Případná novela se uplatní už při letošních sněmovních volbách.

STAN podle Rakušana prosazuje, aby se strany nepouštěly do kreativity a zabývaly se jen částmi předpisu, které soud zrušil. "Zároveň jsme se shodli, že bychom požadovali klasické projednání bez legislativní nouze. Ale rychlé a efektivní, aby Senát nebyl dotlačen do časového presu a byla šance s horní komorou o jejich požadavcích ještě hovořit," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček dementoval zprávu o úmrtí Forejta

02.03.2021 20:50 Aktualizováno Česká média dnes přišla s informací, že ve věku 43 let zemřel bývalý protokolář exprezidenta…

Vondráček opět vykázal Volného a Bojka ze Sněmovny

02.03.2021 16:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes opět vykázal ze Sněmovny nezařazené poslance Lubomíra…

Sněmovní výbor doporučil schválení stoprocentní nemocenské v karanténě

02.03.2021 15:20 Sněmovna by mohla schválit vládní předlohu, podle které by lidé v nařízené karanténě pobírali…

Část opozice souhlasí s návrhem nemocenské, KSČM je proti

02.03.2021 14:49 Aktualizováno Dočasné zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na 100 procent redukovaného výdělku by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama