Éra Jermanové končí. Středočeský kraj povede široká koalice bez ANO

Lídři stran ve středních Čechách se dohodli na široké koalici všech uskupení v krajském zastupitelstvu kromě hnutí ANO. Hejtmankou bude volební jednička STAN Petra Pecková. Zástupci stran začínají pracovat na programovém prohlášení, koaliční smlouvu musí nejdříve projednat stranické orgány a zastupitelské kluby.

Vítězní STAN se dohodli koalici s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. "Domluvili jsme se na obsazení jednotlivých postů v radě, výborech, v komisích, nalezli jsme na tom shodu. Nalezli jsme shodu také na programových prioritách a teď dále budeme pracovat na programovém prohlášení a samozřejmě celá tato dohoda bude ještě projednána v jednotlivých klubech jednotlivých stran," řekla Pecková.

Starostka @PPeckova bude hejtmankou ❤️✌️Dnes se na tom dohodli naši zástupci @STAN_Stc spolu s ODS, Piráty a Spojenci (TOP 09). Přineseme změnu na Středočeský kraj, díky vám ? pic.twitter.com/RJgmDoGzBS

— Hnutí STAN (@STANcz) October 4, 2020

Konkrétní jména a rozdělení křesel v radě zatím zástupci stran nesdělili. "To je předmětem debaty, která nastane i v rámci jednotlivých zastupitelských klubů. Tohle je předjednání půdorysu," uvedl lídr ODS Martin Kupka. Podle Peckové jsou obrysy jasné a panuje na nich shoda. "Teď budou projednány v jednotlivých klubech a pak budou zveřejněny," dodala.

Změna ve vedení kraje se neobejde bez personálních změn na úřadě. "Personální změny se asi každému rodí v hlavě, ale nebudeme je určitě zveřejňovat dříve, než budou projednány. A hlavně než budou projednány mezi námi a s těmi lidmi samotnými," uvedla Pecková. Podle Kupky bude důležité v rozumných věcech navázat na práci předchozího vedení. Totéž si myslí i Pecková.

Nová koalice by se měla opírat o 50 z celkového počtu 65 hlasů v zastupitelstvu. STAN mají 18 křesel, druhá ODS 16, Piráti 12 a Spojenci čtyři. ANO, které ve středních Čechách dosud vládlo, získalo 15 mandátů a náleží mu opoziční role. Podle Peckové by ANO mělo získat funkci předsedy kontrolního výboru zastupitelstva. "Patří to k politické kultuře," řekla.

Pecková původně předpokládala, že by písemná dohoda mohla být uzavřena ještě tento týden, podle lídra Pirátů Jiřího Snížka to ale není možné, protože ji musí schválit celé krajské fórum Pirátů, což je 80 lidí.

"Máme určité procesy, takže se omlouvám, ale bude se to muset kvůli nám protáhnout," uvedl Snížek. Podle Kupky práce na programovém dokumentu zabere určitý čas, protože se musejí setkat garanti jednotlivých oblastí.

"Tady se dá očekávat výhled nějakých dvou tří týdnů, nicméně zastupitelstvo se stejně nemůže setkat dřív, než uplynou všechny zákonné lhůty. A do té doby tohle všechno samozřejmě nachystáno bude," dodal.

Lídr TOP 09 Jan Jakob upozornil na to, že vše musí být projednáno v nově ustavených zastupitelských klubech a ve stranických orgánech, každá strana má přitom jiný postup. Třeba u TOP 09 schvaluje krajské koalice výkonný výbor, u ODS je to regionální rada.

Pokud bude Pecková zvolena, stane se sedmou hejtmankou v historii ČR. Milada Emmerová (ČSSD) vedla v letech 2008 až 2010 Plzeňský kraj, její stranická kolegyně Jana Vaňhová byla hejtmankou Ústeckého kraje mezi lety 2008 až 2012. V roce 2012 byla krátce hejtmankou Středočeského kraje Zuzana Moravčíková (ČSSD). Po minulých krajských volbách byly ženy zvoleny do čela Středočeského kraje (končící Jaroslava Pokorná Jermanová z ANO) a Karlovarského kraje (Jana Mračková Vildumetzová z ANO, která skončila ve funkci loni v prosinci). V dubnu 2017 pak ještě v čele Jihočeského kraje stanula Ivana Stráská (ČSSD).

Související

Více souvisejících

Středočeský kraj Petra Pecková (STAN) Starostové a nezávislí (STAN) Martin Kupka (ODS) ODS Hnutí ANO Jaroslava Jermanová (hnutí ANO)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

Vážná nehoda na D3 uzavřela dálnici na několik hodin. Pro řidiče letěl vrtulník

Vážná nehoda v pondělí na několik hodin uzavřela dálnici D3 u Tábora. Na místě zasahovaly všechny složky IZS včetně záchranářského vrtulníku, který letecky transportoval jednoho zraněného do nemocnice. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy