Evropské unii, NATO i OSN věří víc než polovina Čechů

Evropské unii v současné době důvěřuje víc než polovina lidí v Česku, nedůvěru v červencovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyjádřilo 41 procent dotázaných. Mírně nadpoloviční důvěru Čechů má také NATO a OSN. O výsledcích průzkumu dnes CVVM informovalo ČTK.

Evropské unii podle průzkumu spíše důvěřuje 46 procent lidí a rozhodně jí věří šest procent. Rozhodnou nedůvěru vyslovilo 14 procent lidí, unii spíše nedůvěřuje 27 procent. Zbylých 16 procent uvedlo, že nevědí.

Proti předchozímu průzkumu z loňského července se podle CVVM výsledky statisticky významně nezměnily. Před rokem EU věřila rovná polovina Čechů. "V delším časovém horizontu vidíme, že důvěra EU byla vyšší mezi lety 2003 až 2010, kdy se stabilně držela nad polovinou a v roce dosáhla 2004 nejvyššího výsledku, když EU důvěřovaly téměř dvě třetiny (64 procent) české veřejnosti. Významnější propady důvěry jsme zaznamenali v letech 2012 a 2016," uvedli autoři průzkumu. Od roku 2018 nepozoruje CVVM významnější výkyvy, doplnilo.

Jiná situace je u důvěry jednotlivým institucím EU, pohybuje se od jedné čtvrtiny po necelé dvě pětiny společnosti a nedůvěra vůči těmto úřadům mírně převažuje nad důvěrou. Třeba Evropské komisi věří 38 procent dotázaných, nedůvěru má u 40 procent. Podobně Evropskému parlamentu vyjádřilo důvěru 37 procent a nedůvěru 43 procent lidí. Některé unijní instituce podle CVVM významný podíl veřejnosti nezná, téměř 30 procent se takto vyjádřilo o předsedovi Evropské rady nebo o takzvaném ministrovi zahraničí EU.

Také důvěra v NATO a OSN se proti minulému průzkumu před rokem významně nezměnila. V Severoatlantickou alianci mělo důvěru 54 procent dotázaných, nevěřilo jí 34 procent. Organizaci spojených národů letos v červenci věřilo 53 procent lidí, nedůvěru vyslovila třetina. "Aktuálně je hodnota důvěry v OSN jedna z nejnižších (obdobně jako v roce 2012, 2016 a 2020)," uvedli autoři průzkumu.

CVVM upozornilo, že důvěra české veřejnosti vůči OSN, NATO a EU je poměrně silně provázaná. "Pokud lidé důvěřují EU, důvěřují častěji i OSN a NATO a naopak," podotkli autoři průzkumu. Více než 900 respondentů se dotazovali mezi 26. červnem a 11. červencem.

Související

Evropská Unie

Éra bezpečnostních záruk skončila. Evropa řeší, jak přežít bez pomoci USA

Neustálé útoky Donalda Trumpa na Evropskou unii nutí evropské lídry čelit dosud nemyslitelnému scénáři: budoucnosti bez Spojených států jako hlavního bezpečnostního garanta. Evropa je tak nucena organizovat vlastní obranu mnohem rychleji, než kdokoli předpokládal. Éra amerických „bezpečnostních záruk“ pro Evropu je podle německého zákonodárce a bývalého vojenského důstojníka u konce.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) NATO OSN průzkumy

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina oplácí agresorům stejnou mincí. Stupňuje útoky proti Rusku, míří na energetickou infrastrukturu

Ukrajina tento týden oznámila, že její drony dlouhého doletu zasáhly významnou ropnou plošinu v Kaspickém moři, což je signálem pro další rozšíření seznamu cílů v rámci intenzivního tažení. Cílem této kampaně je přerušit tok ruských energetických příjmů, které financují válku. Zdroj z Bezpečnostní služby Ukrajiny pro CNN potvrdil, že jde o první ukrajinský útok na infrastrukturu související s těžbou ropy v Kaspickém moři.

před 2 hodinami

Nemo (Foto: Corinne Cumming / EBU)

Eurovizí zmítá největší skandál v historii. Vítěz loňského ročníku kvůli Izraeli vrací trofej

Vítěz loňského ročníku Eurovize, švýcarský zpěvák Nemo, oznámil, že vrací svou trofej. Tento krok podnikl na protest proti přetrvávající účasti Izraele v této mezinárodní hudební soutěži. Šestadvacetiletý umělec, který je nebinární osobou, uvedl, že vnímá jasný rozpor mezi izraelskou účastí a ideály "jednoty, inkluze a důstojnosti", které se soutěž snaží zastávat.

před 3 hodinami

Počasí

Počasí o víkendu může ovlivnit studená fronta

I víkendové počasí bude připomínat spíš podzim, ačkoliv od prosince probíhá meteorologická zima. Přes Česko sice v noci ze soboty na neděli přejde studená fronta, ale ochlazením se neprojeví. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Vláda ČR

Poslední rozhodnutí Fialovy vlády. Týkají se očkování či sociálních služeb

Vláda Petra Fialy v demisi se ve středu sešla ke své poslední pravidelné schůzi. Projednala a schválila například novou národní očkovací strategii a novou strategii rozvoje sociálních služeb, rozhodla také o povolení používání přípravků s obsahem psychotropní látky psilocybinu v odůvodněných případech léčby psychických onemocnění a několik legislativních změn. Zabývala se také jedenácti kontrolními nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu.

včera

včera

Andrej Babiš

Uvidíme, jak to dopadne s Turkem, přiznal Babiš. S apelem na poslance neuspěl

Premiér Andrej Babiš (ANO) přiznal, že tlačil na poslance Filipa Turka (Motoristé), aby se zúčastnil pondělního rozhovoru s prezidentem Petrem Pavlem. Turek se z jednání ze zdravotních důvodů omluvil, jistě tak nebude v pondělí jmenován členem vlády. Pavel má navíc k jeho osobě dlouhodobé a trvající výhrady.

včera

včera

včera

střela MTS Narwhal

Česká firma představila světu stealth dron Nightray a moderní střelu. Až Narwhal zasáhne Rusko, půjde do výroby

Na leteckém veletrhu Dubai Airshow představila česká společnost LPP dva moderní systémy určené k hlubokým úderům. Jedná se o řízenou střelu MTS Narwhal, poháněnou proudovým motorem, a jednosměrný útočný dron MTS Nightray, který využívá stealth technologii. Oba systémy jsou vybaveny vizuální navigací pro plně autonomní provoz ve vzdušném prostoru. 

včera

Ruská armáda

Nekvalitní mír může znamenat ruské tanky u hranic se Slovenskem. Ukrajina nevydrží každý Trumpův rozmar

Ukrajina čelí rostoucímu tlaku, aby přijala územní ústupky Rusku výměnou za příměří. Kyjev to odmítá s tím, že by šlo jen o odklad další agrese. Současně se objevují návrhy, které ohrožují nejen Donbas, ale i další částečně okupované regiony. Pokud by jednání selhala a podpora Západu slábla, hrozí scénář kolapsu celé Ukrajiny s možným posunem ruské fronty až k hranicím Evropské unie a NATO.

včera

včera

včera

včera

včera

Ozbrojené americké jednotky obsazují tanker

Otázka, kterou si klade celý svět: Proč Trump nechal zabavit ropný tanker?

Zabavení ropného tankeru Skipper u venezuelského pobřeží Trumpovou administrativou představuje jeden z nejdramatičtějších zvratů v kampani vojenského tlaku proti venezuelskému diktátorovi Nicolási Madurovi. Nástup na palubu cizí lodi je neobvyklým krokem, který rozšiřuje americkou operaci. Ta je již nyní známá díky útokům na více než 20 plavidel v Karibiku a Tichém oceánu, u kterých administrativa tvrdí, že převážela obchodníky s drogami.

včera

María Corina Machadová a Edmundo González Urrutia

Machadová se po roce skrývání objevila v Oslu. Venezuela bude svobodná, slibuje

Vůdkyně venezuelské opozice a laureátka Nobelovy ceny za mír María Corina Machadová ve čtvrtek na tiskové konferenci slíbila, že Venezuela „bude svobodná“. Politička, která získala ocenění za svůj boj za demokracii, prohlásila, že se navzdory varováním o možném zatčení pokusí vrátit do vlasti a ukončit tak „tyranii“. 

včera

včera

Zelenskyj dnes uspořádá hovor s třiceti evropskými lídry. Trump hovoří o ztrátě času

Lídři národů spadajících do skupiny „Koalice ochotných“ uspořádají ve čtvrtek videohovor o válce na Ukrajině. Stane se tak v době, kdy Donald Trump vyjádřil netrpělivost vůči evropským spojencům a zpochybnil americkou účast na dalších jednáních, když prohlásil, že by riskovali „ztrátu času“. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy