Bývalý prezident Václav Klaus je nespokojený se současnými poměry v zemi. Vadí mu mimo jiné omezení kvůli epidemii koronaviru. V prohlášení proto vyzval, aby se pro letošní sněmovních volby spojily strany, kterým záleží na občanských svobodách. Zmínil v této souvislosti například SPD a Trikolóru, kterou vede jeho syn.
Zároveň varuje před takzvanou radikální levicí, za kterou označuje Piráty. Text prohlášení dnes ČTK zaslal Petr Macinka z Institutu Václava Klause.
Ze současného stavu Klaus v prohlášení viní vládu. "Odmítáme pokračování dosavadní ničivé vládní politiky a požadujeme návrat k občanské a ekonomické svobodě, která je předpokladem normálního života v zemi a jedinou zárukou její prosperity," uvedl Klaus. Text je označen za provolání nespokojených občanů České republiky, bývalý prezident a zakladatel Občanské demokratické strany ho podle svého vyjádření zformuloval na základě velkého množství podnětů od lidí.
Klaus připomněl, že přes veškerá opatření je ČR jednou z nejpostiženějších zemí na světě. Podle něj to nebylo nezbytné. "Odmítáme pokračování dosavadní ničivé vládní politiky a požadujeme návrat k občanské a ekonomické svobodě, která je předpokladem normálního života v zemi a jedinou zárukou její prosperity," píše se v prohlášení. Na současné politické scéně ale nevidí síly, které by se programově snažily prosazovat návrat k poměrům, které označuje za normální. Výjimkami jsou podle něj Trikolóra, SPD a několik jedinců.
"S velkým znepokojením sledujeme na Západě probíhající nástup extrémní nové levice a její nepřátelství vůči svobodě a kapitalismu," uvedl Klaus. Zmínil volební průzkumy a rostoucí preference Pirátů, které nazval "radikálními sílami". Údajné nebezpečí podle něj nevnímá většina současných parlamentních stran.
"Vyzýváme všechny, kteří sdílejí náš pohled a kterým není lhostejný osud naší země, aby se pokusili domluvit a táhnout za jeden provaz. Aby představitelé nejrůznějších politických i občanských seskupení v nadcházejících volbách nedopustili propadnutí hlasů svých stoupenců," napsal Klaus. Komu jde o dobrou věc, nemůže podle něj trvat na vlastní cestě a vlastní kandidátce. "Volič má jen jeden hlas, zvažte proto, jak a s kým se spojit," dodal.
Klaus v minulosti několikrát vystupoval na veřejnosti bez roušky nebo jiné ochrany obličeje. Kvůli loňskému říjnovému vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze dostal pokutu 10.000 korun od pražské hygienické stanice. Proti rozhodnutí podal odpor. Letos v lednu se zúčastnil protestu na Staroměstském náměstí, kde bylo několik tisíc lidí. Mimo jiné se bez roušky fotografoval s ostatními účastníky demonstrace. Svůj odpor proti vládním opatřením v minulosti označil za formu občanské neposlušnosti.
Klaus se covidem nedávno nakazil, na začátku března mu skončila povinná karanténa. Kromě vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici se léčil doma běžně dostupnými medikamenty.
Související

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Václav Klaus kvůli euru školí "laika" Pavla. Mluví o obrovském útoku na Česko
Václav Klaus , volby 2021 , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , Trikolóra hnutí občanů
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Armáda má být atraktivnější. Vojáci si finančně polepší, rozhodla vláda
před 25 minutami

Zlom ve válce na Ukrajině. Experti hodnotí triumfální operaci na ruském území
před 52 minutami

Středeční bouřky naplnily potenciál. Kroupy měly i čtyři centimetry
před 1 hodinou

Trump nařídil vyšetřování Bidena kvůli jeho duševnímu stavu. Rakovina už ho nezajímá
před 1 hodinou

Bitcoiny řešila vláda i Bezpečnostní rada státu. Fiala rozdal úkoly
před 2 hodinami

Trump zakázal občanům z 12 států vstup na území USA
před 3 hodinami

Počasí: Nový den, nové varování před bouřkami. Česku se nevyhnou ani dnes
včera

Češi souhlasí se švédskou nabídkou. Gripeny budou k dispozici ještě 10 let
včera

Fotbalová Dukla se po záchraně v lize rozloučila s trenérem Petrem Radou
včera

Tragický požár v Praze. Na Barrandově hořel byt, jeden mrtvý
včera

V Česku se stále potuluje medvěd. Zachytila ho fotopast
včera

Trump si znovu telefonoval s Putinem. Ukrajinci mají očekávat ruskou odvetu
včera

Dva nové bloky v Dukovanech postaví Korejci. Vláda s nimi podepsala smlouvu
včera

ANO chce dát hlas více než třetina voličů, ukázal nový průzkum
včera

Proč v Nizozemsku padla vláda? Geert Wilders se chce stát premiérem, plán se mu ale může krutě vymstít
včera

Zdravotníci v Olomouci čelili zraněnému opilci, hrozil jim smrtí. Co se děje v posledních letech, nemá obdoby, popsal primář urgentu
včera

Američané jsou znechucení Trumpem. Opouštějí USA a hledají nový domov v zahraničí
včera

Balkán čeká na euro, Polsko se od něj odvrací: Rozdílné cesty dvou členů EU
včera

Rusové mučí a vězní ukrajinské civilisty tisíce kilometrů od domova. Svět je naprosto ignoruje
včera
Ekonomika Jižní Koreji se hroutí? Nový prezident čelí krizi jménem Donald Trump
Nově zvolený jihokorejský prezident I Če-mjong se teprve ujal úřadu, ale již čelí vážné mezinárodní krizi. Na rozdíl od předchozích hlav státu se nemohl spolehnout na obvyklé dvouměsíční přechodné období. Do prezidentského paláce vstupuje okamžitě, aby nahradil svého předchůdce Juna Sok-jola, který byl odvolán z funkce po neúspěšném pokusu o zavedení stanného práva koncem minulého roku.
Zdroj: Libor Novák